8. srpna 2016 13:45

Tohle jsou 3 nejlepší temné sci-fi! Viděli jste je všechny?

Star Trek: Do temnoty - upoutávka

Deprese, jak se sluší a patří!

Vzhůru do nekonečna a ještě dál se vydá Prima MAX v neděli ve 20.15! K vidění tu totiž budou trampoty hvězdné lodi Enterprise ve tři roky starém bijáku Star Trek: Do temnoty! Jeho zápletka o nadlidském nepříteli se skutečně vydává poněkud dále do temnějších vod startrekovského světa – a to je ideální čas připomenout si několik podobných bijáků!

Blade Runner

Zasazení: Předlidněná Země je sužovaná radioaktivními dešti, kdo může, nachází spásu v mimozemských koloniích – na těch však rovněž jako otroci slouží biologičtí roboti jménem Replikanti, kterým jsme z obav před rebelií naprogramovali pouze pětiletou životnost.

Proč skvost: Blade Runner je možná trochu pomalejší biják a čekáte-li od něj bestiální zápletku plnou zvratů, budete trochu zklamáni. Dokonale neonová atmosféra rozpadajícího se futuristického města – ruku v ruce se story o pronásledování party robotů, kteří se prostě snaží přežít – však menší podíl příběhu dostatečně nahrazují. Ve světě Blade Runnera není nikdo hezký ani sympatický. Od robotů přes korporáty až po hlavního lovce hlav tu najdeme jen hnus a špínu, a právě proto je film perfektně temným pokoukáním doposud.

Potomci lidí

Zasazení: Celé lidstvo je neplodné a nikdo neví proč, ani jak to zvrátit. V důsledku všeobecného rozpadu společenského řádu je svět plný cyniků a ochlastů, Anglii sužují imigranti (třeba ti ze zkolabovaného Německa!) a New York odpálila atomovka.

Proč skvost: Zapomeňte na hrdiny, indiány i kovboje – ačkoliv se Potomky lidí táhne možnost najít lék na neplodnost, vše stojí a padá na obtloustlém alkoholikovi, který po většinu filmu ani nenosí boty. Spásu nenajdete nikde – vláda váš šoupne do kriminálu nebo rovnou ke zdi, hnutí odporu je však rovněž parta maniaků a fanatiků jdoucí přes mrtvoly. Do toho všude kolem Anglie kolabuje svět, a pokud se něco nezmění, za padesát let lidstvo prostě přirozeně vyhyne. Ne kvůli atomovkám a válkám, ale prostě proto, že nikdy nedorazí nastupující generace.

Intestellar

Zasazení: Planeta umírá – mocná sněť likviduje zdroje potravy pro lidi a navíc vypouští do atmosféry plyny, které jsou nedýchatelné. Jedinou šancí na záchranu je najít nový domov pro lidstvo pomocí bizarně objevené červí díry.

Proč skvost: Možná si myslíte, že platit pravidelně daně a krmit kočku je ta skutečná tíha povinností a zodpovědnosti – zkuste ale letět kosmoletem na druhou stranu vesmíru a najít tu alespoň jeden jediný pro lidi obyvatelný svět. Pokud možno dříve, než zbytek lidstva na Zemi vyhladoví nebo se udusí. Interstellar má opět kapánek rozhrkanou ústřední story, dlouho tu však nebyla vesmírná sci-fi, z níž tak čiší zmar a nihilismus ruku v ruce s možností to celé ještě nějak zvrátit.

Star Trek: Do temnoty razí ke hvězdám již v neděli ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný