8. září 2017 15:13

Tohle jsou 3 důvody, proč musíte vidět novou hororovou pecku To!

V kinech se objevila první část slavného hororu To a my se podíváme na to, proč se ho rozhodně vyplatí vidět. A taky proč zase nějakou dobu nebudou klauni mezi dětmi oblíbení.

Příběh z amerického zapadákova, v němž se každých 27 let probudí zlo, už jednou zfilmovaný byl. Dvoudílná televizní adaptace z roku 1990 má dodnes své fanoušky, přestože její původ z domácích obrazovek je velmi znát. Po letech spekulací se ale všichni fanoušci pořádných hororů dočkali nové verze, a tak se naskýtá otázka – proč se vyplatí vidět zrovna tenhle film?

1) Kvalitních Kingových adaptací je jako šafránu

Přestože Stephen King už několik dekád patří mezi nejpopulárnější a nejúspěšnější autory, většina jeho děl se dočkala pouze průměrné filmové adaptace. Jistě, dramata zpod režijní taktovky Franka Darabonta jsou bezesporu velmi povedená, což platí pro Zelenou míli, Vykoupení z věznice Shawshank a do značné míry i pro Mlhu. A dál? Dobrodružství o dospívání Stůj při mně a zábavný thriller Misery nechce zemřít také mají své fanoušky, ovšem z pravověrných hororů zůstává špičkově zfilmované pouze Osvícení od legendárního Stanleyho Kubricka... které se navíc samotnému Kingovi tenkrát příliš nelíbilo. Jeho reakce na nové To je však o poznání smířlivější, jelikož prohlásil, že jeho fanoušci budou určitě potěšeni. To je hodnocení, kterým se jen tak nějaká adaptace pyšnit nemůže.

null

2) To nespěchá

Většina současných hororů je nasekaná podle šablony. Během hodiny a půl na diváka dvacetkrát bafne hlavní potvora, kterou hrdinové na konci (možná…) porazí. Zívačka. Občas se podaří dílo, které nápaditostí lekaček i samotným příběhem překonává zbytek, což je třeba případ dvou dílů V zajetí démonů a částečně i přidružených filmů z téhož univerza (nedávná druhá Annabelle). Málokterý horor má však odvahu ukročit stranou od tohoto standardu a nabídnout něco jiného. A právě touhle cestou jde nové To.

Děs způsobovaný klaunem Pennywisem sice také do značné míry staví na rychlém střihu a výrazných zvucích, jádro snímku je však o něčem jiném a v mnohém se blíží zmíněnému dramatu o dospívání a přátelství s názvem Stůj při mně. Hlavní zbraní proti ďábelskému klaunovi je totiž silné pouto, jež si hrdinové mezi sebou vytvářejí, a jejich příběhům je dán dostatečně velký prostor. I díky tomuto (na horor přece jen nezvyklému) konceptu uteče více než dvouhodinová stopáž poměrně rychle a spokojenost se přemění v napjaté očekávání druhého dílu.

3) Není děsivějšího záporáka

Klaun Pennywise má charisma, které mu může většina hororové konkurence závidět. Nepředstavuje žádnou neuchopitelnou vraždící entitu, jakých jsou současné duchařiny plné, nýbrž děsivě konkrétního klauna, jenž hýří balónky, legračním líčením a rolničkovými botami. To je ale bžunda! Anebo ne? Pod zábavnou maskou se skrývá ztělesněné zlo, které je v mnoha ohledech lidštější než všelijací neviditelní duchové. V tom byla Pennywisova síla už před téměř třiceti lety a ze svého statutu jedné z nejvíce znepokojujících hororových postav nic neztratil. Dříve slavný Tim Curry, nyní Bill Skarsgård, každý veselého zabijáka uchopil trochu jinak, ale obou se budete hodně bát. A to je moc dobře.

Vyrazíte na To do kina, nebo vás moc neláká? Dejte vědět k komentářích!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný