8. srpna 2016 13:44

Tohle je pravý horor! 5 nejlepších filmů natočených ruční kamerou

Bijáky autentické jako vaše videa z dovolené.

Připravte se na filmovou horskou dráhu! V úterý ve 22.40 totiž na COOLu vyhlašujeme Karanténu! Vedle skutečnosti, že se zápletka tohoto bijáku točí kolem věžáku infikovaného satanistickým zombie virem, je na tomhle hororu pozoruhodné i to, jak byl natočen. Karanténa je totiž "found footage" alias "blairwitchovina" – natočená na ruční kameru (nebo její zdání). Kolik podobných bijáků už vzniklo a které z nich jsou nejlepší?

Monstrum

Velkých a drahých filmů na mustru found footage mnoho nevzniklo – Monstrum z roku 2008 je prakticky asi jediné. Tahle kopie Godzilly, akorát z pohledu totálních nýmandů, kteří jako by vypadli z Přátel, se nebojí zdemolovat celý New York, pozorovat pukající lidičky ani ukazovat dekapitovanou Sochu svobody. Jasně, lidi můžou namítat, jaktože jsou herdek hrdinové nachomýtnutí k samým velkým událostem a přitom mají furt puštěnou kameru? Stejné nářky však může jeden pronášet u 100 % akčních filmů...

Kronika

V roce 2012 se do žánru found footage vloudili i superhrdinové! Hlavní hrdinové Kroniky přijdou ke schopnostem telekineze (a skrze to i létání) jako slepí k houslím, to podstatné však není logika filmu, nýbrž zdejší téma "s velkou mocí přichází velká odpovědnost". Jak už to chodí, jeden z obdarovaných totiž začne svůj dar zneužívat – a ostatní ho musejí zastavit. Díky civilnímu podání je Kronika superhrdinským bijákem, který jen tak někde neuvidíte. A i pro mizivá očekávání všem klesá čelist ze závěrečné destrukční podívané!

Europa Report

Jenom málo filmů se pokusilo posunout formální bariéry found footage filmů – a nejvíce se to zřejmě povedlo Europa Report z roku 2013. Levné sci-fi o první lidské výpravě k Jupiterově měsíci Europa totiž podstatnou část záběrů natočilo kamerami umístěnými v lodi a skafandrech, čímž se vyhnulo tradičním problémům s argumentem "proč krucipísek někdo točí život ohrožující situace" a navrch ukázalo solidní práci kameramana. Nenápadný biják lze rozhodně doporučit každému, komu chybí autentická vědeckofantastická fikce.

Odebrat z přátel

Měli bychom sice zmínit Paranormal Activity, ta však může vyděsit leda tak diváky, kteří se leknou i svého stínu. Namísto toho tu proto raději frkneme netradiční horor Odebrat z přátel, který je celý "natočený" snímáním monitorů hlavních, postupně ubývajících gerojů. Jo, není to zrovna nejchytřejší látka pod sluncem a dá se spekulovat i nad tím, jestli to je ještě vůbec film. Ačkoliv však Odebrat z přátel vyšlo tak nějak napolovic, jsme přesto rádi, že film vznikl – je to totiž rozhodně zajímavější než ve found footage stylu pozorovat další tradiční duchařinu.

Záhada Blair Witch

Král je ale jenom jeden. Záhada Blair Witch sice nebyla úplně první film natočený z pohledu přiznaného kameramana – takové pokusy sahají až do 40. let 20. století –, rozhodně však byla hitem, který celý žánr de facto založil. Pravda, snímek se z velké části stal hitem díky tomu, že o sobě po značnou část kampaně tvrdil, že jde o skutečný záznam. Na takové malichernosti se však historie neptá...

Karanténa bude na Prima COOL vyhlášena už v úterý ve 22.40.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný