18. září 2017 17:13

Tohle je 7 nejšílenějších filmových zbraní! Znáte je všechny?

Najdete v nich i staré známé.

Neděle večer se na Prima COOL ponese v duchu sci-fi akce - ve 20.00 totiž začíná futuristický boj o život jménem Elysium! Film o tom, kterak se Matt Damon snaží dostat na luxusní orbitální stanici a vyléčit si nemoc z ozáření, vzdor zasazení do 22. století disponuje proklatě cool futuristickými zbraněmi. Co je však cool, nemusí mnohdy dávat smysl - kvéry z Elysia si tak můžete srovnat se sedmi slavnými, byť nelogicky vymyšlenými sci-fi zbraněmi.

07) Predátoří zápěstí čepele (Predátor)

Kultovní predátorské ostří si našlo cestu leckam - třeba i do světa StarCraftu, kde nemlich stejné (jen psionické) čepele využívají 'Tossové. Proto je docela škoda, že tenhle typ zbraně disponuje takovou mírou bot, že by si mohl otevřít obuvnictví. V první řadě má dosah sotva kuchyňského nože, takže i parta kopíníků by proti Predátorovi (bez jeho plazmových pušek) byla ve výhodě. Horší je, že Predátor nemůže čepele upustit, jelikož jsou součástí jeho brnění - první překážka, která bude tvrdší, a čepele se tak do ní zabodnou, mu přinejlepším přivodí zlomenou ruku, přinejhorším ho v boji rovnou imobilizuje, protože nebude moct čepele (snadno a rychle) vytáhnout. Opravdu zbraň hodná vyšší rasy! Kéž by tak měli kopí...

06) Smartgun (Vetřelci)

Samozaměřovací kulomet vypadá skvěle, ale víte vy co umí také skvělé zaměřovat zbraně? Jejich běžní střelci. Smartgun je zbraní, která ve filmu fungovala přesně jednu scénu, a to nijak úžasně, a na popularitě jí dodaly jenom AvP hry. Jenže v těch jsme vždy uličkami chodili sami. Bůh ví, že by měl smartgun v reálu při fungování v jednotce na svědomí víc obětí na vlastní straně než na té vetřelecké...

05) Bezbolestná (Predátor)

Ačkoliv nejde o sci-fi zbraň - tenhle minigun skutečně existuje a využívá se už po dekády - Bezbolestná by se v reálu měla jmenovat spíše Nepraktická. Důvod je prostý. Nejenže Bezbolestná kope víc než vyplašená kobyla, takže s ní prd trefíte, ale navíc žere náboje tak rychle, že by v reálu byla (čistě u pěchoty) k ničemu i co do potlačení nepřátele. Co hůře, dokud někdo neudělá revoluci v přenosných bateriích, neměli byste Bezbolestnou čím napájet - herci na place Predátora museli všude chodit s ukrytými napájecími kabely. Jeho roli by navíc zcela zastal běžný kulomet.

04) Magické hůlky (Harry Potter)

Nechápejte nás špatně - dokud se magie v kouzelnickém světě používá čistě pro defenzivu nebo různé kejkle jako je proměna bytostí, nemůže se jim nic rovnat! Jakmile však dojde na ofenzivní magická kouzla, která povětšinou vypadají jako svítící energetické koule a blesky, nelze se upřít dojmu, že by Harry Potter lépe nakopávat zadnice s pomocí běžné útočné pušky a pár granáty, a Voldemort by rozhodně byl efektivnější s vodíkovou pumou a pár chytrými bombami.

03) Bat'leth (Star Trek)

Klingonská kultovní zbraň vypadá na první pohled docela richtig - bat'leth v sobě přece kombinuje štít i sečnou zbraň! I ve srovnání s archaickými meči má však žalostný dosah a pro použití je třeba ji držet oběma rukama. Klingona by díky tomu v souboji jeden na jednoho porazil i průměrný rytíř s mečem. A tady jsme navíc ve světě, kde umí i příruční phaser nepřátele vypařovat po desítkách...

02) Světelný meč (Star Wars)

Jde možná o nejkultovnější zbraň ve sci-fi vůbec, ale zároveň také jednu z nejvíce nesmyslných. Světelný meč v sobě kombinuje ty nejhorší problémy sečných zbraní (malý dosah oproti střelným) s těmi vysokoenergetickými (velmi snadné poranění lidského držitele vlivem extrémních energií). Co si budeme namlouvat, počet Jediů, kteří si sami omylem usekli hlavu, by byl nemalý. A i když můžou pacholci světelný meč hodit... z her ze světa Hvězdných válek víme, že sniperka je sniperka.

01) Kreveťácké paprskomety (District 9)

Dává smysl, že energetické zbraně by měly mít diametrálně vyšší efektivitu. Kulka do člověka udělá díru, neměl by ho tedy laser rovnou rozpustit? Ano, teoreticky ano - souvisí s tím však několik ale. Zaprvé, s podobnou zbraní špatně berete zajatce a nepřítele spíše naštvete. Jeden z důvodů, proč NATO používá "slabší" munici 5.56 tkví právě v tom, že tato cizího vojáka spíše zraní než zabije - a jeho záchrana pak nepřáteli sebere více lidské síly a vystaví jej dalšímu ohrožení.

Jde navíc o nepraktický nápad i pro riziko palby do vlastních řad (viz světelný meč) nebo neefektivitu použité energie - na zabití či zneschopnění nepřítele ho nemusíte rozpustit celého, ale zcela postačí rozpustit v něm pár centimetrů prostoru. Kdo ví, Wikus možná jen přehlédl tlačítko pro slabší režim, ale o tom můžeme už jen spekulovat.

Elysium začíná už v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný