16. listopadu 2018 08:58

Tohle je 6 nejzábavnějších hororů všech dob! Viděli jste je všechny?

Filmy, u kterých se můžete smát i brečet!

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů, Mumie z roku 1999, se k vám na Prima COOL vydá již v neděli ve 20.00! I když se u jeho stopáže diváci mnohokrát smějí, zároveň nelze Mumii upřít ani koňskou dávku děsů. Podobné "komediální horory" nejsou zase tak časté, vzpomněli jsme však na pár dalších, které se náramně povedly.

06) Chata v horách

Prvním přístupem k "vtipnému hororu" je samozřejmě dekonstrukce. Whedonova Chata v horách tak dala dohromady celou šňůru hororových klišé, vymyslela složitý důvod, proč musejí fungovat tak, jak fungují (chtějí to prastaří bohové!), a nechala nás bavit se tím, kterak jsou klišé opakována nebo popírána. Solidní intoušský přístup, jde to však i jinak!

05) Mumie

Mumie naopak stojí na druhé straně barikády – jde o tradiční dobrodružárnu na způsob Indiana Jonese, v níž jsou prvky hororu jenom akcentovány. I sám slavný archeolog s bičíkem, doktor Henry Jones Jr., ostatně něco podobného zkusil ve svém druhém filmu. Mumie však Indyho 2 svými sympatičtějšími hrdiny přece jenom o něco překonává – a přitom její scény vysávání života z lidí dodnes neztrácejí nic na svém půvabu!

04) Fido

Dekonstrukční přístup z Chaty v horách může mít ještě jednu mutaci – namísto kombinace všeho se vším se na hororovou story lze podívat ještě z jiného úhlu, dokončujícího logickým způsobem nějakou původní myšlenku. Fido se tak odehrává ve světě, který přežil a překonal zombie apokalypsu, a dokonce se naučil z nemrtvých dělat otroky! Jeden z nich, titulní Fido, však v téhle nekrofilně říznuté romanci všem dokáže, že zdejší zombíci nemají úplně prohnilé srdéčko...

03) Krampus: Táhni k čertu

Hodné děti se na Vánoce dočkají odměny, a ty zlé naopak Krampuse! Předloňská jednohubka si vzala na paškál vyprávění o temném protipólu pozitivních vánočních bytostí – když existuje Ježíšek (Santa, Děda Mráz...), musí přece existovat i ďábelský Krampus! Sympatická béčkovina hýřila parádní představivostí i temnými děsy, vzhledem k tématu by se však u ní nebavil jenom ten nejzavilejší morous. Starší generace by možná zvolila Critters, ale zůstaneme-li aktuální, Krampus nad nimi jasně vítězí.

02) Smrtelné zlo 2 (Evil Dead 2)

Zcela mimo jakékoliv klasické škatulky stojí absurdní horor z dílny Sama Raimiho, pozdějšího režiséra první trilogie se Spider-Manem. Raimi se nebojí dělat klasický horor, dokonce jde v jeho zobrazování hnusu dál než většina jeho moderních kolegů. Čas od času však tempo rozbije sadou nejúchylnějších nápadů, které jsou tak divné, že se jim nelze nesmát. Kultovní je zejména okamžik, kdy ruku titulního hrdiny posednou démoni a on si ji tam musí sám uřezat...

01) Soumrak mrtvých (Shaun of the Dead)

Poslední logickou možností kombinace hororu a humoru je pak čistá parodie. Soumrak mrtvých se Simonem Peggem je přitom jejím klasickým moderním zástupcem, i zde se však najde zvrat v konceptu! Soumrak mrtvých především není žánrovou parodií jako takovou, namísto toho jde o film, v němž se duo idiotů (to není nadávka, ale lékařský výraz!) ocitne v klasické žánrovině a nemůže si pomoct nekomentovat nejrůznější klišé. A díky tomu, kdo tyto hnidopichy hraje, se tomu nelze nesmát!

Mumie povstane z krypty již v neděli ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný