18. ledna 2017 16:53

Tohle je 6 nejnapínavějších katastrofických filmů všech dob! Viděli jste je všechny?

Denní světlo - upoutávka

Příliš autentické filmy.

Závalu v tunelu pod řekou Hudson bude čelit Sylvester Stallone v cooltovním movie Denní světlo, jenž začne na Primě COOL ve čtvrtek ve 22.15. Slavného akčního řezníka díky tomu tentokrát uvidíme... v poloze, která příliš nesmrdí střelným prachem. Vězte však, že i katastrofáky umějí být pekelně napínavé – vzpomeňte s námi na šestero dokonalých příkladů!

6. Monstrum

I když se všichni diváci na světě smějí hlavnímu hrdinovi Monstra – tedy jak tomu, který uprostřed útoku „Godzilly“ na New York vyrazí zachránit přítelkyni, tak kameramanovi, jenž to celé ustavičně natáčí – když se přeneseme přes problémy plynoucí z kamerování, Monstrum lze považovat za moderní klasiku. Daleko lépe než ve staré i nové Godzille dal totiž film divákům pocítit, že jsou SKUTEČNĚ UPROSTŘED nějaké krize a kamkoliv se vydají, půjde jim o kejhák!

To, že s sebou máte partu nemehel, která umřou, anebo že nevíte nic o dané krizi, je jedině logické – podobnou šlamastiku běžně zažívá 95 % obětí povodní nebo sopečných erupcí. Většina kritiků Monstra tak beztak příjemně napínavý film odsoudila spíše kvůli tomu, že byl pro ně příliš autentický. Při libovolném útoku podobné bestie na Prahu (Brno, Ostravu…) by zjevně většina z nás skončila jako svačinka, nikoliv jako heroický frajer.

5. Smrtící epidemie

Jinou relativně moderní látkou tohoto ražení je Smrtící epidemie s Dustinem Hoffmanem, jež byla echt populárním bijákem před třemi roky během epidemie viru Ebola. Právě krvácivá horečka totiž inspirovala zdejší fiktivní epidemii, která sužuje generické americké městečko a hrozí uniknout dále do širého světa.

Smrtící epidemie je natočena naprosto staromilsky, v ničem to však nevadí. Kladní hrdinové jsou skutečně Mirkové Dušínové, záporáky poznáte už od prvního pohledu a na konci filmu si vlastně řeknete: „No to jsem přesně věděl, že to takhle dopadne!“ Jenže v průběhu vás podmanivé filmové řemeslo přesto vtáhne do napínavé katastrofické krize a vy tak Smrtící epidemii rádi spolknete i s navijákem.

4. Letiště

Prakticky všechny podobné bijáky se datují k Letišti z roku 1970. Obrovské zastoupení tehdy populárních herců a příběh, jenž se může stát kdykoliv – i dnes totiž můžete na palubě aera potkat magora s bombou. Jistě, Letiště disponuje i solidním počtem "dramatických" zápletek, které od té doby podobné filmy milionkrát zrecyklovaly. To je však jedině důkazem výjimečnosti tohoto filmu, u něhož vám krev bude tuhnout v žilách!

Je jenom příznačné, že je Letiště jakožto napínák, který katastrofické filmy vlastně započal, postavené na mustru knižní předlohy. To jsou ale holt už paradoxy, na které si filmoví fajnšmekři museli dávno zvyknout.

3. Skleněné peklo

Snímek, který po září 2001 z nějakého důvodu ztratil na apelu pro věrného diváka, byl svého času špičkou mezi katastrofickými snímky. V době před úsvitem supermoderních triků si filmaři museli vystačit s miniaturními modely, které nemohli nechat v záběru příliš dlouho, jinak by diváci iluzi prokoukli. A tak museli stopáž plnit něčím jiným.

Staré katastrofické filmy jako Skleněné peklo, v němž vypukne v supermrakodrapu bleskový požár, se tak jaly nejprve ukázat ansámbl nejrůznějších postav – jež pak film bez milosti jednu po druhé vraždil! Díky minimu triků si navíc filmaři nemohli dovolit realizovat zápletky, jako je výbuch Yellowstonu, dopad komety nebo srážka se Sluncem – většina příběhů tak působila civilně a jako něco, co se může stát i vám…

2. Dokonalá bouře

Podobný recept může fungovat i dnes, respektive v moderní filmařské éře. Avšak je nutné jej trochu upravit. Stejně jako v minulosti musejí story táhnout zejména herecké hvězdy – na to, jak umírají neznámí debutanti, není nikdo příliš zvědavý. V řadě druhé však hlad po příbězích musí donutit filmaře sáhnout po „skutečném příběhu“.

Občas si film může „skutečnost“ své zápletky vycucat z prstu, jako se stalo v případě Záhady Blair Witch. Avšak pokud máte jako rejža trochu integrity, zvolíte skutečně skutečnou skutečnost. Tak jako Wolfgang Petersen v Dokonalé bouři, která popisuje příběh lodi ztracené v roce 1991. Nutnost vsadit na realitu navíc vysvětluje, proč filmaři raději vyrazí točit filmy o vybuchujících kontinentech – tolik opravdových příběhů, jež by byly tak napínavé jako Dokonalá bouře, prostě nelze najít.

1. Dobrodružství Poseidonu

Absolutní klasika, jaká nemá konkurenci – původní Dobrodružství Poseidonu dodnes funguje jako perfektní napínavý film o katastrofě zaoceánské lodi, jíž obří vlna doslova obrátí vzhůru nohama. V podstatě jde o takovou Dokonalou bouři ve větším!

Zatímco v Dokonalé bouři je však příběh „přeživších“ nihilistickou meditací, v Poseidonu skutečně můžete uzavírat sázky, kdo se konce filmu dočká a kdo naopak nikoliv. Příjemně střídmá stopáž i moralitka o tom, kterak se luxusní plavba změnila na boj o přežití, tomu všemu dodávají punc skutečné klasiky!

Denní světlo vás čeká ve čtvrtek ve 22.15 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný