7. února 2017 16:11

Tohle je 6 nejdelších filmů všech dob! Pán prstenů se na ně vůbec nechytá!

Na délce zjevně záleží.

Páteční filmová klasika Kleopatra, startující ve 20.15 na Prima MAX, je tak dlouhatánsky dlouhá, že jsme ji museli rozdělit na dva díly. I když se příběh o nejslavnější egyptské panovnici řadí mezi nejslavnější sáhodlouhé bijáky, ve skutečnosti se Kleopatra vedle skutečných matadorů filmové stopáže může toliko nevinně krčit. Vybrali jsme šest nejvýznamnějších bijáků, které natočili maniaci posedlí délkou.

6) Jih proti Severu

Délka: 221 minut (tři a půl hodiny)

Mnoho lidí si myslí, že natáčet dlouhé filmy je toliko dnešní praktika. Vzpomeňte ostatně nejen na tříhodinové eposy, ale i na filmy rozetnuté vedví (Hobiti!) nebo skutečnost, že každé druhé béčko dnes v kině zabere přes 2 hodiny namísto dříve normálních 90 minut. Faktem ale je, že statisticky nejsou dnešní filmy o nic delší než ty dřívější. I na vrcholu klasického Hollywoodu se totiž filmaři zbláznili a začali divákům servírovat bijáky, u nichž měl každý pocit, že přirozeně stárne spolu s hrdiny – typickým příkladem budiž nekonečný Jih proti Severu!

5) Kleopatra

Délka: 248 minut (4 hodiny)

Právě tahle posedlost nekonečným přívalem opulentnosti se však nakonec Hollywoodu vymstila skrze Kleopatru. Nechápejte to špatně – tenhle film nabízí všecko na světě! Ve svém roce byl ostatně absolutně nejvýdělečnějším filmem! Jenže ani rekordní zisky nestačily na zaplacení jeho šílené produkce. Kleopatra sice nabobtnala příčně i podélně, ale je fascinujícím svědectvím filmařiny své éry.

4) Nymfomanka

Délka: 325 minut (5 a půl hodiny)

Když se to vezme kolem a kolem, Nymfomanka je vlastně totéž jako Kleopatra, jenom trochu modernější a bez zbytečné politiky. Pár let starý erotický thriller (nebo tak něco) zaujal svou premisou prasáky po celém světě, to však ještě věru netušili, že film rozstřihnutý vedví vznikne v artovém duchu a zabere tolik času, co skoro dva díly Pána prstenů.

3) Satantango (1994)

Délka: 440 minut (7 a půl hodiny)

Důvod délky příznačně pojmenovaného Satanského tanga je nasnadě pro každého, kdo je seznámen se jménem režiséra filmu Bély Tarra – ten si totiž přímo libuje v natáčení přecházení hrdinů z místa A na místo B v REÁLNÉM ČASE. Každá cesta postavy přes půl vesnice tak zabere bratru pět i více minut – a chodí se tu opravdu DOST ČASTO! Snímku však přesto nechybí famózní atmosféra pro ty, kteří na Tarrovy podmínky filmařiny přistoupí, jenom si musejí zvyknout, že zbytek sálu bude kolem nich podřimovat.

2) Resan (The Journey)

Délka: 14 a půl hodiny

Pokud se však oprostíme od Hollywoodu a zaměříme na libovolné filmy, zjistíme, že ani čtrnáctihodinová stopáž není výjimečná! Resan přitom není experimentální film jako náš vítěz níže, nýbrž protiválečný dokument Petera Watkinse sledujícího kontext jaderného vyzbrojování v 80. letech. Proč tedy trvá 14 hodin a nikoliv dvě, jako obvyklý dokument? Inu, odpověď je prostá: Watkins chtěl ve svém tématu jít opravdu, ale opravdu hodně do hloubky!

1) Logistics

Délka: 857 hodin

Teprve až za hranicemi šumu mainstreamu, ale i artových děl jako Resan, se však rozkládá ten pravý okraj šílenství. Pokud však skutečně toužíte po tom pravém vrcholu, pak nemůžete zkusit nic jiného, než biják Logistics, který v roce 2012 jako artový projekt natočila Erika Magnusson. Snímek o pětitýdenní stopáži (!!!) sleduje reverzní putování moderní elektroniky z Evropy do fabriky v Číně v reálném čase. To znamená, že třeba pár týdnů sledujeme plavbu kontejnerové lodi po moři. Na souvislou premiéru nicméně skutečně došlo mezi 1. prosincem a 6. lednem 2012–2013 ve Stockholmu.

Kleopatra bude k vidění v pátek ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný