22. prosince 2016 16:47

Tohle je 5 nejoriginálnějších apokalyptických filmů! Viděli jste je všechny?

Mrazivé peklo - upoutávka

Zapomeňte na zombies i cáklého Maxe.

Doba ledová si nevybírá - na tuhle atypickou apokalypsu dojde v našem silvestrovském béčku Mrazivé peklo, jež startuje v sobotu ve 20.00 na Prima COOL! Zdejší svět zmrazený dopadem komety je jedním z příkladů, že konec civilizace lze vykreslit i bez zombíků nebo ujetosti Šíleného Maxe. Napadlo nás několik podobných přístupů.

Snowpiercer

Také ve vychvalovaném sci-fi/postapu/metafoře/magořině Snowpiercer svět zachvátila nová doba ledová. Tentokrát za ní nemůže kometa, nýbrž staří dobří lidé, kterým se z rukou vymknul projekt na potlačení oteplování. Co, jak a proč je celkem šumák - přežívá jenom mikroverze společnosti uvnitř donekonečna jedoucího vlaku, v jehož nitru však bují nespokojenost a duch revoluce. Nakonec se v existenčně pojatém bijáků ukáže vzpoura být posledním okamžikem lidstva jako takového.

Cesta

Ještě depresivnější pojetí má Cesta na motivy stejnojmenného románu. Zatímco temnota Snowpiercera čerpala z toho, že jsou přeživší zbytky vlády naprosto amorální, v Cestě ani žádná vláda není. Lidstvo, roztroušené do malých vzájemně bojujících samot a jedinců, žije na umírající planetě, která není s to podporovat růst plodin - vše, o co se tu vlastně bojuje, je okamžik, kdy dojde poslední konzerva... nebo lidské maso.

Den, kdy Země vzplanula

Mezi mnoha nepravděpodobnými scénáři o invazi ufounů nebo útoku nacistů z Měsíce nabídl v 60. letech Den, kdy Země vzplanula poměrně příjemně aktuální a doslova přízemní scénář - poslední test supersilné atomovky velmi drobně, avšak postupem času stále významněji ovlivnil orbitu Země a ta nyní padá vstříc Slunci. Postupné uvědomění, že pouhá honba za silnější prskavou může tak hloupě (ač spektakulárně!) způsobit katastrofu celé planety, je spolu se stále výraznějším horkem poctivým kusem filmařiny.

Potomci lidí

Ani komety, ani bomby, ani ufouni - jenom nefungující dělohy. V Potomcích lidí se prostě lidstvo "ze dne na den" stane neplodným a nikdo neví proč, natož aby se tušilo, jak to změnit. Skoro po dvou dekádách z lidí v kolabujícím světě postupně vyprchá veškerá naděje a sledovat, jak rozpadlým dojmem výsledek působí, je skutečná radost - tedy pokud jste nihilisté!

Delikatesy

Kanibalistická realita Delikates je vlastně něco jako Cesta, kdyby ji režisér nepojal jako temné drama, ale jako surrealistickou černou komedii! Film natočený typicky ujetým francouzským způsobem zahřeje u srdce (a v bříšku) každého milovníka Hannibala, jeho story se však navíc odehrává po blíže neurčené apokalypse středního proudu, jež učinila maso luxusní komoditou. Naštěstí přeživších lidí je pořád ještě dost, takže může být solidní řízek (s trochou kreativní řezničiny) stále relativně dostupný!

Mrazivé peklo propukne v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný