13. prosince 2016 15:00

Tohle je 5 nejnapínavějších filmů všech dob! Viděli jste je všechny?

Hitchcock - upoutávka

A nejde o horory!

Byl mistrem hororu, jehož žádný nepřekonal – avšak i jeho život platil za mimořádné drama. Život Alfreda Hitchcocka vám již ve středu přiblíží životopisný snímek Hitchcock, jenž ve středu večer ve 20.15 vysílá Prima MAX. K poctě velikánovi (myslí i tělem) jsme vzpomněli na patero filmů, které vás v duchu jeho filmařiny napnou až k úděsu, ale přesto se vyhýbají moderní škatulce běžného hororu.

5. Skrytá identita

Hitchcock stejně jako Shakespeare pracoval s některými velmi prostými nástroji – například s kromobyčejnou výměnou identity hlavních postav. Skrytá identita, ač vlastně remake hongkongského akčního filmu, tak přesně kráčí v Alfieho stopách. Ačkoliv tu jsou k vidění náramné akční sekvence, to hlavní, čím se tu hraje, jsou především nervy a schopnost lhát kolegům do očí o své vlastní totožnosti. Tahle dvojice "reverzních, proti sobě stojících dvojtých agentů" na hony smrdí vykonstruovaností – a 9 z 10 diváků ji to přesto rádo spolkne i s navijákem!

4. Sedm

Zato Fincherovo Sedm patří mezi napínáky, které nejsou Hitchcockem inspirovány skoro vůbec. Tedy, dílem. Fincher se rozhodně zčásti inspiroval u noirovek, jež točil i Hichcock. Namísto techtlí mechtlí s identitou a přízemností však tentokrát Fincher zvolil žánrové bezčasí. Pronásledování magora, který vraždí lidi podle Bible, pak částečně čerpá i ze skutečného případu Zodiaca. Jenže ten na konci rozhodně nesejmul jednoho ze svých detektivů. Právě mrazivě metaforické finále je přitom hlavním důvodem, proč je Sedm dodnes neuvěřitelným pokoukáním.

3. Na sever severozápadní linkou

Blesk by do nás uhodil, kdybychom nezmínili alespoň jeden film od mistra samotného! Hitchcock by samozřejmě potřeboval vlastní seznam (Vertigo! Psycho!), ale protentokrát se bez něj musí obejít. Jeho thriller Na sever severozápadní linkou však přesto stojí za zmínku – dílem napínák, dílem však také komedie totiž náramně dobře funguje dodnes a jen tak mimochodem založila a definovala styl pozdějších bondovek se Seanem Connerym. Hned tu první (Dr. No) měl ostatně režírovat i sám Hitchcock. I když to nevyšlo, podobnost s Na sever severozápadní linkou je tak náramná, že lze Alfieho označit i za otce série o agentovi 007.

2. Mlčení jehňátek

Na druhém místě budeme tak trochu podvádět, Mlčení jehňátek totiž disponuje nikoliv jedním, ale hned několika narušenými maniaky, kteří vraždí lidi na potkání. Nejde však rozhodně o klasickou vyvražďovačku jako je třeba Saw. Mlčení jehňátek vedle podobných snímků ostatně působí skoro jako umění! Pomalu dávkovaný film vzdor přemíře lepkavé tekutiny (myslíme krev) ostatně vrcholí (myslíme dramaticky) scénou, při níž je hlavní hrdinka uzavřená ve tmě a záporáka prostě nevidí – a to je finále, které by obhájil jenom málokterý producent blockbusteru.

1. Šestý smysl

Podobně je na tom i Šestý smysl, jež je také pár světelných let vzdálen od nejbližší tradiční duchařiny, v níž se to hemží ektoplazmou a duchové se obvykle projevují tak, že mlátí dveřmi o futra a radostně shazují zarámované fotky ze zdí. Šestý smysl je jiný, dovede diváka naplnit bázní a nechat jej uvěřit v neuvěřitelné, totiž že svět skrývá víc, než co na první pohled vidíme! A ten závěrečný zvrat! Jako od Alfieho! Ať už po Šestém smyslu natočil M. Night Shyamalan sebehorší filmy, tuhle pecku mu nikdo nikdy neodpáře.

Hitchcock začíná ve středu od 20.15 na Primě MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný