17. prosince 2016 15:04

Tohle je 5 nejlepších filmů o bojových uměních! Viděli jste je všechny?

Karate Kid - upoutávka

Hrdinové, kterým rostou i svaly na svalech.

Jako čtvrteční cooltovní movie se vám tentokrát představí klasika jménem Karate Kid! “Rocky pro děti” dorazí na Primu COOL ve 22.20 a dokáže vám, že filmy o bojových uměních mají nejrůznější barvy a chutě. Je tedy stejně super jako pětice dalších bijáků o bijcích, kteří se rvou zásadně ručně a stručně!

5. Hrdina

Když se řekne karate, většina lidí si nejspíše vybaví staré bijáky plné absurdních chvatů. Jenže karate filmy jsou bytostně spojeny s asijským původem, a tak je nutno jejich bytí vnímat v kontextu příbuzných subžánrů včetně jiných bojových umění. Žádný jiný film přitom nepřekoval bojová umění v dokonalou vizuální báseň tak jako právě Hrdina.

Osudovost začíná už u story, která je tradičně jedním velkým příběhem o pomstě, avšak docela smysluplně rozděleným do nutnosti epizodicky krájet různé minibossy po cestě k bossovi hlavnímu. To hlavní, co se zde ovšem počítá, je neuvěřitelně pěkná choreografie, mizanscéna a vizuál. U nás něco podobného zpopularizovala Třístovka, avšak Hrdina je tak nějak méně digitálnější a zároveň přišel dříve. Podobný Tygr a drak je možná o něco známější, kdo ale nestrpí kompromisy, toho uspokojí jedině Hrdina.

4. Krvavý sport

Jakkoliv je Van Dammova klasika naivní jako vesnický prosťáček, ve zdejším menu jsou všechny nezbytné elementy syrového akčního bijáku. V první řadě tu najdeme JCVD na vrcholu sil, díky čemuž bitkám nechybí pocit skutečně maniakální sekanice. V řadě druhé pak dojde i na nezbytnou story o pomstě, psychopatického záporáka i vtipnou vedlejší postavu.

Když se to vezme kolem a kolem, Krvavý sport je vlastně jeden z nejlepších západních filmů motajících se kolem bojových umění vůbec. A ničemu nevadí, že JCVD musí pro celou tu krásu vyjet do Hong Kongu a polovina zdejších postav jsou místní – jenom to dále ilustruje, jak východní tahle filmová tradice je!

3. Drak přichází

Ačkoliv se to z názvu vůbec nezdá, zápletka filmu Drak přichází od Bruce Lee věru nepopisuje nevyhnutelné ranní fyzické dopady krutě prokalené noci. Namísto toho si tenhle – ano, uhodli jste to – příběh o pomstě opět vyhrává především s krutopřísnými rvačkami na život a na smrt. Jenže tentokrát se to celé natáčelo v roce 1973 a položilo to základy celého následujícího žánru.

Jasně, občas kvůli tomu bitky působí trochu nedovařeně, jenže to je nezbytná daň za to, že podobné filmy stály dřív výrazně méně peněz a jejich natáčení tak smělo zabrat výrazně méně času. To podstatné, co tu najdeme, je choreografie rvaček – a ta funguje dodnes! S bijákem se navíc pojí i nešťastná legenda Bruce Lee samotného, poněvadž právě po dokončení zdejšího natáčení největší frajer celého žánru tragicky zemřel...

2. Warrior

Když už jsme do seznamu "karate" filmů zařadili Hrdinu, nezbývá než kontrovat moderním "pozápadněným" pojetím rvačkosnímků alias Warriorem. Hned zkraje tu najdeme drama o rodinných rozepřích, v nichž se proti sobě postaví dva znesváření bratříčci – první bývalý mariňák, druhý učitel ve finančních dluzích. Právě pro atypičnost takového zápasu se však hlavní slabší hrdina jme do celého zápasu jít – za podívanou na něco podobného lidé dobře zaplatí.

Velmi brzy se tak atypické, skoro až psychologicko-shakespearovské drama ukáže být úplně typickou, ač proklatě dobře natočenou žánrovkou, která je pro svou jednoduchost krásnou motivačkou. Warrior je pro dnešní generaci tímtéž, čím byl Rocky pro generaci předešlou.

1. Legenda o opilém Mistrovi

Přiznejme si, že ve věku, kdy s trochou štěstí stačí vytáhnout kvér a poslat kung fu mistra do věčných lovišť, vypadá většina filmů o bojových uměních srandovně. Pomáhá zasazení do minulosti, moderních gladiátorských západů nebo třeba do džungle. Ale ještě víc pomáhá si absurditu svého vlastního žánru připustit a celé to natočit jako komedii. Tak, jako funguje i Legenda o opilém Mistrovi.

Tahle akční klasika z roku 1994 udělala z Jackie Chana naprostého miláčka diváků, jeho absurdní "bojový styl" opilého mistra si totiž nepokrytě tropí humory z do té doby krutě vážného žánru bojových filmů a funguje to na jedničku! Jako často je úspěch daný především tím, že se věci neberou příliš vážně.

Karate Kid to rozsekne už ve čtvrtek ve 22.20 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný