18. ledna 2016 17:23

Titanic a jeho konkurence: 5 nejtragičtějších filmových plaveb

Plnou parou pod hladinu!

S loděmi ve filmu se to má stejně jako s holením břitvou ve filmu – kdykoliv se plátnem jen mihne ta ocelová věc, divák automaticky očekává jenom to nejhorší. A není se čemu divit, jeden z nejslavnějších katastrofických filmů všech dob je právě Dobrodružství Poseidonu, které vám v pátek večer od 20.15 na Prima MAX znovu popíše fatálně nepravděpodobnou nehodu luxusního plavidla. Zdá se to být povědomé? Od Titanicu po Dokonalou bouři filmaři tragédie na moři doslova milují. Připomeňte si pět nejsilnějších filmů z proklatě vlhkého prostředí.

Titanic

Nelze než vyplout s nejslavnější tragickou plavbou dějin zaoceánské lodi Titanic. Ačkoliv v historii už došlo i na fatálnější námořní neštěstí, Titanic jitří pozornost právě pro své původní luxusní pozlátko a “nepotopitelný” mýtus, zakončený hned na první výpravě! Hollywood tenhle příběh miloval už v době potopení lodi, ke skutečným výšinám jej ale vynesl dlouho nepřekonaný výdělek Cameronova Titanicu. Ironií osudu se James Cameron původně rozhodl film natočit primárně kvůli tomu, že se v rámci svého potápěcího koníčku chtěl vydat ke skutečnému vraku lodi.

Dokonalá bouře

Ne všechny filmové námořní katastrofy ale musejí ukázat potopení lodí velkých jako mrakodrap. Dokonalá bouře naopak patří mezi vytříbená komorní dramata – to ale neznamená, že u nich netuhne krev v žilách ještě vydatněji než u poslední zamrzlé scény Titanicu! Snímek je ostatně opět postaven na skutečných událostech z “dokonalé bouře” roku 1991 a spíše než naděje mu vévodí nihilistické zklamání. Takové už ale moře občas bývá...

Otevřené moře

Ačkoliv thriller Otevřené moře postrádá nadčasově nezapomenutelné kvality (čti: je přinejlepším průměrný), nenápadný biják přesto umí parádně znejistit každého, kdo se po něm vydá na širé moře. Jeho premisa je snadná – dvojice potápěčů, manželský pár Daniel a Susan, se na otevřeném moři ztratí a marně čeká na pomoc. A čeká, a čeká, zatímco kolem začínají kroužit žraloci...

Vše je ztraceno

Další komorní třešnička patří starému mořskému vlkovi Robertu Redfordovi. Ten ve svém předloňském thrilleru Vše je ztraceno ztvárnil jedinou postavu celého filmu – tichého kapitána jachty v jeho boji s tajfunem! Tenhle stařec se moři nedá bez boje a je skutečně lahůdkou sledovat, jak herec Redfordových kvalit utáhne celý snímek dočista sám.

Dobrodružství Poseidonu

Velkou bárkou jsme začali, a tak jí i skončíme. Prapůvodní Dobrodružství Poseidonu za to totiž stojí. Zápletka notně podobná Dokonalé bouři (nemlich včetně obří vlnky) totiž byla inspirací řadě katastrofických filmů a dodnes patří mezi nepřekonatelné žánrové milníky. Dokonce ani vlastní remake z roku 2006 Poseidona neporazil. Vděčit za to lze nevybíravému scénáři, ve kterém skupina přeživších vedená Genem Hackmanem putuje obrácenou lodí na hladinu – ten totiž oběti sází bez rozmyslu nalevo i napravo, a nikdo tak není v bezpečí!

Přesvědčte se o tom ale už sami. Poseidon vyplouvá na Prima MAX už v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný