4. ledna 2023 13:30

Horor při natáčení Titanicu: Někdo zdrogoval herce i štáb. Co se dělo na place?

Uprostřed natáčení filmového megahitu Titanic se stala nečekaná událost, na kterou se v Hollywoodu vzpomíná dodnes.

Byla noc 8. srpna 1996 a štáb filmu Titanic dokončoval u břehů kanadské provincie Nové Skotsko natáčení scén ze současnosti. Stará dáma Rose (Gloria Stuart) na nich po boku podmořského průzkumníka Brocka Lovetta (Bill Paxton) vzpomíná, jak ve svých sedmnácti letech (Kate Winslet) přežila ztroskotání slavného zaoceánského parníku, ale přišla při tom o lásku svého života Jacka (Leonardo DiCaprio).

Samotný štáb včetně herců si taky odnesl nezapomenutelné vzpomínky. Vše začalo naprosto nevinně, pauzou na občerstvení někdy kolem půlnoci. Cateringová společnost připravila hustou krémovou polévku s mořskými plody, v zámoří se populárnímu receptu říkáchowder. Polévka se povedla a mnoho členů štábu si dalo i několik misek. Půl hodiny po jídle začalo zhruba šedesáti členům štábu, kteří si polévku dali, docházet, že byla poněkud hustější, než by si asi přáli...

Blížící se průšvih vycítil mezi prvními režisér James Cameron. „Najednou jsem se začal cítit velice zvláštním způsobem omámený,“ vzpomněl pro magazín Vanity Fair. Za chvíli byl na place úplně ztracený, ačkoli ho znal po mnoha dnech natáčení dokonale. Kolem něj se začaly odehrávat scény, které by při natáčení v té době nejdražšího filmu všech dob čekal málokdo.

Jak vyplynulo z pozdějšího vyšetřování, někdo polévku kontaminoval látkou PCP, přezdívanou andělský prach. Jde o disociační drogu řadící se do skupiny halucinogenů a mající blízko ke ketaminu či rajskému plynu, ale v mnoha účincích i k LSD. V nižších dávkách stimuluje a navozuje pocity euforie, ve vyšších pak způsobuje toxické psychózy projevující se silnými halucinacemi, které můžou přerůst v živoucí noční můry i pocity ohrožení.

Cameron pojal podezření, že v polévce mohl být neurotoxin, který se vyskytuje v mořských měkkýších, proto šel stranou a snažil se vyzvracet. Na chvíli se mu ulevilo, ale když se vrátil na plac, nikdo už tam nebyl. „Stál jsem zmatený u monitorů vedle hlavní kamery, ale vypadalo to tam zlověstně opuštěně,“ popsal největší hollywoodský hitmaker.

V okolí mezitím začal přebírat otěže chaos. „Něco ve mě je! Dostaňte to ven,“ rozběhl se jeden z komparzistů za režisérem a vypadal, že si musel dát minimálně tři misky. Střízlivá část štábu, která chowder vynechala, se snažila oddělit intoxikované od zbytku, aby jim mohla dát živočišné uhlí – stále se totiž pracovalo s verzí, že by mohlo jít o klasickou otravu.

„Někdo se smál, někdo brečel, někdo zvracel a doufal ve vysvobození,“ popsal Bill Paxton pro Entertainment Weekly. „V jeden moment mi přišlo, že jsem celkem v pohodě, za minutu jsem cítil takovou úzkost, že jsem chtěl dýchat do papírového pytlíku. Cameron byl na tom podobně,“ rozvedl herec, který se objevil v mnoha slavných Cameronových filmech.

Většina z intoxikovaných byla přivolanými záchranáři postupně převezena do nemocnice v blízkém Dartmouthu, kde se však situace zcela vymkla kontrole, protože se lidé odmítali držet na svých pokojích. Na chodbách se pak rozjel regulérní karneval. Část pořádala závody na invalidních vozících, jiní společně zpívali a tančili.

Camerona navíc někdo pobodal psacím perem: „Seděl jsem tam, krvácel, smál se tomu a pozoroval mumraj okolo. Někteří měli přebytek energie, jiní byli schoulení do sebe na stolech a cosi blábolili. Hlavní kameraman Caleb Deschanel se postavil do čela tancujícího a zpívajícího vláčku lidí. To nevymyslíš!“

Situace se začala uklidňovat až s příchodem rána. Nikomu se naštěstí nic vážného nestalo, všichni dostali přes den volno na detox a odpočinek. Následující noc se opět rozjely kamery. Přivolaná policie z Halifaxu z toxikologického rozboru polévky zjistila, že za vším stálo již zmíněné PCP. Zahájila vyšetřování, ale protože nikdy nenašla prokazatelného viníka, 12. února 1999 ho bez výsledku definitivně uzavřela.

Panovaly různé teorie a jednu z nich měl i režisér. „Den před událostí jsme vyhodili jednoho člena štábu, protože zbytečně vyhrotil spor s dodavateli stravování. Mysleli jsme, že to mohl být jeho způsob, jak se cateringu pomstít. S cateringovou společností jsme následující den skutečně ukončili spolupráci. Takže se mu to vlastně povedlo,“ vysvětlil Cameron.

Natáčení Titanicu jako by bylo zakleté. Kate Winslet i Leonardo DiCaprio sice unikli „PCP večírku“, ale herečka si naštípla loketní kost, kvůli mnoha dalším komplikacím musela být odložena premiéra a náklady postupně narostly o tehdy astronomických 100 milionů dolarů. Vytrvalost se nicméně všem zúčastněným vyplatila – film nakonec překonal všechny rekordy návštěvnosti a získal i úchvatných 11 Oscarů, včetně toho pro nejlepší film roku.

Zdroj: Vanity Fair, Vulture

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný