24. října 2022 23:30

Tim Burton skončil u Disneyho. Jak pohanil studio, se kterým už nechce točit filmy?

Slavný režisér si z poslední spolupráce odnesl hořkou zkušenost.

Ikonického režiséra Tima Burtona není nutno představovat. Má na kontě velké trháky jako Karlík a továrna na čokoládu, Batman nebo Alenka v říši divů, ale i spíše kultovní snímky jako Střihoruký Edward, Ospalá díra či Velká ryba. Už nikdy si však zřejmě nepřipíše film, který by produkovala společnost Disney.

Za vším stojí jeho zkušenost s natáčením hrané adaptace Dumba, která šla do kin v roce 2019. Burton má přitom s pány od Disneyho dlouhý vztah a začínal u nich kdysi jako animátor. „Byl jsem jimi během své kariéry několikrát najat a zase vyhozen... Až během natáčení filmu Dumbo mi ale došlo, že s nimi chci definitivně skončit. Cítil jsem se totiž vážně jako Dumbo (dumb anglicky znamená hloupý, pozn. překladatele), že pracuji uprostřed toho hrozného obřího cirkusu, ze kterého musím utéct. Ten film byl jistým způsobem vlastně dost autobiografický,“ řekl Burton na filmovém festivalu Lumière ve francouzském Lyonu.

Slavný režisér dodal, že mu disneyovská tvorba v posledních letech přijde až moc svázaná korporátními pravidly a není v ní tolik prostoru pro jinakost a kreativitu. Nekývl by zřejmě ani na nabídku k natočení marvelovky, ačkoli má s komiksovými filmy pozitivní zkušenost: „Stačí mi potýkat se s jedním vesmírem, mnohovesmír bych řešit nechtěl.“

Zdroj: Deadline

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný