23. června 2022 17:14

Všechno, co potřebujete vědět o Thorovi 4: Jak se točila nejnovější marvelovka?

Nový trailer filmu Thor: Láska jako hrom

Thor vyrazí už 6. července v kinech na svou zatím nejtěžší životní cestu k nalezení vnitřního míru. Zjistěte všechno, co byste o filmu a jeho hrdinech měli vědět.

Režisér snímku Thor: Láska jako hrom, Taika Waititi, debutoval v rámci filmového světa společnosti Marvel snímkem Thor: Ragnarok v roce 2017. Jednalo se o komediální vesmírné dobrodružství, které bylo pro boha hromu v podání Chrise Hemswortha odklonem od předchozího pojetí jeho příběhů.

Nemyslím si, že u postavy jako Thor je přehnané očekávání, že prochází vývojem,“ míní Waititi. „Je tu s námi už dlouho, takže měl dost času na to, aby si prošel různými fázemi. Ulevilo se mi, když jsem se dozvěděl, jak populární bylo naše pojetí Thora na zkušebních projekcích snímku Ragnarok, ale zároveň jsem byl hrdý na to, že se nám podařilo tuto postavu pojmout odlišným způsobem, aby si film vedl dobře, ale aby současně diváci toužili po jeho dalších příhodách.“

Od roku 2011 se Thor objevil celkem v sedmi filmech filmového světa společnosti Marvel a také v animovaném seriálu What If...? této společnosti, a stal se tak první postavou, která se objevila v hlavní roli hned čtyř filmů. Pro fanoušky po celém světě Chris Hemsworth prostě Thorem jednoduše je, ale on sám přesto stále cítí nutkání svou roli dále rozvíjet. „Když jsme tenhle film začínali plánovat, cítil jsem obrovskou zodpovědnost,“ přiznává Hemsworth. „Thor je zatím jediným hrdinou, který se objeví ve čtvrtém filmu, takže jsem toužil po jistých změnách. Chtěl bych tuhle postavou neustále rozvíjet.

Jednou z úžasných vlastností filmů společnosti Marvel je jejich schopnost obsáhnout v rámci jediného filmu různé žánry,“ říká Waititi. „Diváky to udržuje v napětí a postavy v rámci těchto různých žánrů pak působí pokaždé jinak. Když jsme přišli s nápadem na film Thor: Láska jako hrom, věděli jsme, že z něj budou fanoušci nadšení, a to v nemalé míře naznačuje, o čem ten film je.

Tenhle film se od těch předchozích liší tím, že jde v jádru o milostný příběh,“ prohlašuje vedoucí výroby Brian Chapek. „V průběhu let jsme měli možnost sledovat, jak moc Thor dospěl. Po událostech filmu Avengers: Endgame jsme začínali být svědky toho, jak se jeho maska bezstarostnosti zvolna odkrývá. Začal vnímat jistou zodpovědnost za všechny lidi, o které během svého života přišel.

Téma lásky se nese celým filmem, ale Waititi se svým týmem rozhodně zajišťují i nemalou dávku hromů a blesků. „Snímek Thor: Láska jako hrom se podobá Ragnaroku, pokud jde o celkové vyznění a styl, ale chtěli jsme ještě znásobit pestrost a bláznivost světů a situací, do kterých jsme Thora přivedli,“ vysvětluje Waititi. „Protože pokud ve vašem příběhu figurují vesmír a Viking, tak pokud se nebojíte a pojmete tuto neuvěřitelnou kombinaci jako samotnou podstatu celého příběhu, jste skutečně omezeni pouze svou vlastní fantazií.

Jestliže Ragnarok byl filmovou verzí synth-popového alba z 80. let, Láska jako hrom je albem metalovým,“ soudí producent Brad Winderbaum. „Věděli jsme, že hledáme pro film název, který by evokoval rock'n'rollovou atmosféru 80. let. A u názvu ‚Love and Thunder (Láska jako hrom) jsme měli dojem, že právě tohle splňuje.

Když se Thor na plátně poprvé objevil ve filmu Avengers: Endgame, bylo zjevné, že prožívá existenciální krizi, protože nedávno prošel řadou nemilosrdných ran osudu. Přišel o rodinu i přátele, o svůj domovský Asgard, o Mjolnir, a prohrál souboj s Thanosem – a to ani nemluvě o ztrátě jeho božské fyzičky.

Jako král Nového Asgardu také ztratil vůli svůj lid vést a poté, co Iron Man lusknutím prstu vrátil vesmír do původního stavu, předal Thor svůj titul Valkyrii a vydal se na cesty se Strážci Galaxie. „Thor odletí se Strážci a – k jejich nemalé nelibosti a vzteku – se mezi nimi odhodlaně zabydlí a snaží se jim diktovat, jak by měl celý tým odteď fungovat,“ popisuje Hemsworth.

Waititi říká, že se inspiroval samotným hlavním hrdinou filmu. „Mám skutečně pocit, že se Thor více než kterákoli jiná postava filmového světa společnosti Marvel skvěle hodí do příběhů plných velkých, vynalézavých a pestrých stvoření z různých světů,“ zamýšlí se Waititi. „Když se s těmito mimozemšťany setkává, působí velice nenuceně a tak trochu frajersky. Opravdu mám pocit, že díky tomu natáčíme zábavnější a velkolepější dobrodružství s ještě úžasnějšími postavami a opravdu nářezovým soundtrackem.

Bez ohledu na význam jeho vítězství ale v Thorově nitru stále narůstá prázdnota. Prohlašuje, že jeho dny superhrdiny skončily, a vydává se objevovat, kým doopravdy je. „Většina lidí, kteří se snaží najít sami sebe, před něčím utíká,“ domnívá se Winderbaum. „Tím, před čím utíká on, je láska, protože dle jeho zkušeností každý, koho miluje, zemře. Bez ohledu na to, zda to dokáže vyjádřit, se domnívá, že je prokletý.

Thorovo odloučení ovšem netrvá dlouho, protože se objevuje nový děsivý nepřítel, který hrozí rozvratem celé Galaxie. Gorr, zabiják bohů, vede proti bohům válku a zabíjí je jednoho po druhém svou zbraní, kterou prostupuje nesmírná temná moc.

Thor se již utkal s nesčetnými nepřáteli – od krále mrazivých obrů Laufeye přes svou sestru Helu, bohyni smrti, až po Thanose, šíleného Titána – ale ve filmu Thor: Láska jako hrom se tvůrci rozhodli laťku posunout ještě výše. „Potřebovali jsme někoho, kdo bude alespoň v nějakém ohledu hrozivější než Hela,“ říká Waititi.A tímto padouchem se stal Gorr, kterého ztvárnil výjimečný Christian Bale.

Gorr, kdysi mírumilovný a zbožný muž, se po zdrcující ztrátě vydává na cestu, kterou pohání zoufalá touha po pomstě. „Gorr se řídil veškerými pravidly, takže když si uvědomí, že ho bohové zradili, zachvátí ho vztek, který dosáhne takové míry, že se mu podaří získat přístup k mocnému a prastarému zlu a vydá se zbavit vesmír bohů, kteří se o svůj lid nestarají,“ popisuje Winderbaum.

Gorra obklopuje obrovská dávka dramatičnosti a šílenství, ale Christianovi Baleovi se podařilo na sebe ve všech situacích přitáhnout pozornost,“ vysvětluje Hemsworth. „Nemůžete od něj odtrhnout oči. Ta postava je fascinující, protože jako všichni dobří padouši má i Gorr svou vnitřní logiku. Možná na to nejde správným způsobem, ale scénář je empatický a Christian Gorra pojal velice mnohovrstevnatě a dodal mu na hloubce.

Baleův výkon překvapil i Hemsworthovy herecké kolegy. „Nikdo z nás se v Gorrově společnosti necítil zcela bezpečně,“ přiznává Portman. Thompson prozrazuje další podrobnosti: „Christian byl jako Gorr fascinující. Daří se mu dosáhnout toho, v čem jsou marvelovští padouši skutečně dobří, a sice toho, že jasně vnímáte, že jejich chování pramení z bolesti, z nějakého nezpracovaného traumatu.

Při hledání smyslu svého života učiní Thor ohromující objev: Jane Fosterová, jeho bývalá přítelkyně a světoznámá astrofyzička, dokázala, že je hodna chopit se jeho magického kladiva Mjolniru coby Mocný Thor – což je proměna, která ukrývá velmi osobní bitvu.

Natalie Portman, která ztvárnila Jane Fosterovou ve filmech Thor z roku 2011 a Thor: Temný svět z roku 2013, byla ze svého návratu do filmového světa společnosti Marvel nadšená. „Taika se zastavil přímo u mě doma, abychom si promluvili, protože jsem se nějakou dobu dění ve světě společnosti Marvel neúčastnila,“ vzpomíná Portman. „Když mi vysvětloval, jak se Jane stane Thorem, bylo fascinující zvažovat, jaký by to mohl být zážitek. Práce na filmu byla opravdu vzrušující výzvou, protože byl velice improvizovaný a Taika vás neustále udržuje ve střehu.

Přivést na plátna kin zpět v této nové podobě a v dějové linii z komiksové série The Mighty Thor, v níž se Jane Fosterová stává superhrdinkou, je vzrušující,“ přiznává Waititi. „Je skvělé sledovat Natalii v roli, ve které bychom ji nečekali. Je to skvělá herečka a v souladu s tím, že se tuto sérii snažíme udržovat svěží, jsme se nechtěli vracet ke stejnému pojetí její role. Nechceme, aby ji diváci vnímali jen jako vědkyni, která na Zemi toužebně čeká na Thora.

Jane je opravdu zajímavá postava, protože je to obyčejná lidská žena, ale má úžasnou moc,“ říká Chapek. „Jak s touto mocí naloží? Myslím, že diváci se budou moci s Jane a jejím příběhem opravdu významně ztotožnit, protože je to smrtelná žena, která řeší velice lidské problémy.

Snímek Thor: Láska jako hrom také odhaluje více podrobností o vztahu mezi Jane a Thorem a jejich následném rozchodu, což umožňuje Hemsworthovi i Portman předvést své komediální schopnosti. „Natalie byla nesmírně odhodlaná a připravená spolupracovat s ostatními na čemkoliv, a to vše s velkým smyslem pro humor,“ soudí Hemsworth. „Její postava se vydává zcela odlišným směrem, takže to bylo jako její znovuzrození. Byla odhodlána se do toho pustit. Byla to velká zábava."

Ve vesnici Nový Asgard se Valkyrii, kterou ztvárnila Tessa Thompson, přejídá její vůdčí role. Jako poslední žijící Valkýře, člence elitní jednotky asgardských bojovnic, se jí stýská po starých časech, kdy bojovala po boku svých sester. Když tedy Gorr zavleče svou bitvu do Nového Asgardu, neváhá znovu spojit síly s Thorem a postavit se zabijákovi bohů.

Hrát superhrdinu, který se vymyká obvyklým stereotypům a je ohromně silný a odolný, je úžasné,“ prohlašuje Thompson. „Na filmovém světě společnosti Marvel je pozoruhodný nápad, že vaše superschopnosti vycházejí z věcí, které se vám přihodily, z traumat, z věcí, kvůli kterým se ostatních straníte. Ale to, čím se odlišujete, je současně zdrojem vaší velkoleposti.

Waititi říká, že se tato postava změnila a pokročila o kus dále, ale zachovala si vlastnosti, kterými si získala fanoušky. „I když je královnou Nového Asgardu, stále vidíme tu lehkost a opravdu zábavný hněv, které k této postavě také patří.

Ke snaze zastavit Gorra se přidává i Thorův věrný pomocník – všemi oblíbený kamenný humanoid Korg, kterého namluvil a zahrál si ho sám Waititi. „Je Thorovi stále věrný,“ popisuje Waititi. „Stále je v něm ta nevinnost, díky které na lidech vždycky vnímá to pozitivní. Ve filmu působí velice povzbudivě a myslím, že právě to potřebuje naprosto každý film.

Winderbaum k tomu dodává: „Korg je taková úžasná nevinná duše, která uvízla v drsně vyhlížejícím kamenném světě, takže si ho okamžitě zamilujete. A je neuvěřitelně nevinný, ale zároveň mocný a silný.

Zatímco si Gorr razí Galaxií svou smrtící cestu, žádá Thor své spojence i vlastní ego, aby zapomněli na veškeré neshody a chopili se zbraní. Dokonce se pokusí získat podporu legendárního krále bohů Dia, kterého si zahrál Russell Crowe. Zeus tráví čas životem v blahobytu a zdá se, že si nevšímá rostoucího počtu zmizelých bohů.

Nikdy mě nenapadlo, že se dočkám dne, kdy se Russell objeví na plátně s odkazy na Gladiátora, ale s šibalským pomrkáváním a naprosto sebekriticky,“ popisuje Hemsworth. „Rozhodně do toho šel naplno. Jsem jeho obrovským fanouškem, a to už od chvíle, kdy jsem se začal herectví věnovat. Z jeho výkonů i z něj jako z osobnosti na vás jednoznačně působí silná hloubka a vážnost. Ale když jsem se s ním setkal, měl skvělý smysl pro humor a na place udělal všechno, co po něm Taika chtěl, což bylo ohromující.

Portman také vzpomíná na svou reakci na Croweovo odhodlané pojetí této role: „Bylo velice zábavné sledovat Russella Crowea v roli Dia a užívat si ji s velkým smyslem pro humor. Bylo pozoruhodné sledovat ho, jak si užívá Taikových bláznivých požadavků. Myslím, že jsme si ho zvykli vídat ve velmi působivých hrdinských rolích, takže bylo zábavné sledovat, jak se dokáže odvázat.

Thor bude v souboji se zabijákem bohů potřebovat veškerou pomoc, aby v něm mohl obstát. „Gorr po sobě ze zásady nenechává kámen na kameni, a tak se naši hrdinové snaží zabijáka zastavit dřív, než znovu udeří, cestují vesmírem, zjišťují, kam se chystá zaútočit příště, a usilovně se snaží ochránit jeho další oběť,“ říká Winderbaum.

Thorbyl kdysi arogantním a impulzivním princem, kterého jeho otec Odin vyhnal z Asgardu. Od té doby prošel obrovským vývojem a zažil řadu ztrát – pronásleduje ho přesvědčení, že každého, koho miluje, čeká jistá smrt. Po bitvě o Zemi se vzdává trůnu Nového Asgardu a vydává se na cestu sebepoznání. Když se však objeví nový nepřítel, který má v úmyslu zlikvidovat všechny bohy, musí bůh hromu odhalit tajemství, které se za pomstou zabijáka bohů skrývá, a zastavit ho. Thora si opět zahrál veterán filmového světa společnosti Marvel Chris Hemsworth.

Ve filmu Avengers: Endgame máme možnost vidět Thora ve stavu, kdy je velice vyvedený z míry a neví, co si počít. Na konci filmu je na tom rozhodně lépe než na začátku, ale stále pořádně neví, kým vlastně je a jaké je jeho místo ve vesmíru. A rozhodne se, že to musí zjistit a věnovat jistý čas sebepoznáváním,“ popisuje Hemsworth.

Jane Fosterová / Mocný Thorje světoznámá astrofyzička, která Thora nalezla poté, co se po vyhnání z Asgardu ocitl na Zemi. Díky jednoznačnému vztahu, který mezi nimi vznikl, získal Thor nově nabytou pokoru, úctu k lidstvu a důstojnost potřebnou k tomu, aby se mohl znovu chopit svého magického kladiva Mjolniru – a do Jane se hluboce zamiloval. Jejich vztah ale nakonec skončí a Jane zmizí vlivem Thanosova lusknutí ze světa, ale po letech se znovu objevuje s hluboce znepokojivým tajemstvím a nově nabytými schopnostmi jako Mocný Thor. Dvojroli Jane Fosterové a Mocného Thora ztvárnila Natalie Portman.

„V předchozích filmech byla Jane vědkyní, která potřebuje Thorovu pomoc, ale v tomto filmu hledá svá vlastní řešení a kráčí po své vlastní cestě,“ vysvětluje Portman. „Bojuje po boku Thora a tvoří dohromady tým, ale Jane si do značné míry razí vlastní cestu, což bylo opravdu pozoruhodné.“

Gorr, zabiják bohůbyl zbožný muž, který se vždy oddaně modlil. Ale protože byl svědkem přílišného zabíjení a příliš rozsáhlé zkázy, kterým se bohové nijak nepokusili zabránit, Gorra přemohla zloba a rozhodl se vesmír zbavit všech nesmrtelných bytostí. Jako děsivý padouch do filmového světa společnosti Marvel vstupuje Christian Bale.

Christian Bale je úžasný herec, který ke své postavě přistoupil s úctou i hravostí,“ soudí Thompson. „Je skutečně děsivý, ale také vtipný. Je jedním z mých nejoblíbenějších filmových padouchů a spolupracovalo se s ním opravdu skvěle.

Valkyrie / královna Nového Asgardu, poslední ze skupiny asgardských bojovnic, se ukryla před svou bolestnou minulostí a na chaotické pusté planetě Sakaar se živila obchodováním se vším, co se jí dostalo do ruky. Nepříliš ochotně se připojila k Thorovi v boji proti jeho sestře Hele, která si nemilosrdně nárokovala Asgard, a nakonec pomohla realizovat evakuaci svých asgardských kolegů do přímořské vesnice zvané Nový Asgard. Thor ji zde korunoval na královnu Nového Asgardu a ona vedla klidný, i když poněkud nudný život, dokud bezpečnost jejího lidu nezačal ohrožovat Gorr, zabiják bohů. Jako Valkyrie se do filmového světa společnosti Marvel vrací Tessa Thompson.

Když jsme se s Valkyrií měli možnost setkat ve filmu Thor: Ragnarok, potýkala se s velkým pocitem viny a velkou bolestí,“ míní Thompson. „Neměla příliš pro co žít, kromě nekončící řady lahví alkoholu. Myslím, že tentokrát ji budeme mít možnost sledovat, jak znovu objevuje životní motivaci.

Zeus, legendární vládce bohů, tráví své dny zahrnutý hojností a ve Velkém panteonu ve Městě všemohoucích se těší snadno získanému obdivu menších bohů. Je příliš nesoustředěný, než aby si všiml narůstajícího počtu prázdných míst v Pantheonu – míst, která patřila Gorrovým obětem – a zdá se, že mu k vypátrání zabijáka bohů chybí motivace. Role Dia se ujal Russell Crowe.

Brian Chapek si pochvaluje nápad obsadit do role Dia právě Russella Crowea. „Když chcete divákům představit Dia, potřebujete někoho, kdo se takové role dokáže ujmout,“ říká. „Pokaždé, když Russell Crowe vstoupil na plac, se do své role Dia zcela vžil. Působil velmi sebejistě a panovačně, ale zároveň projevoval také překvapivý smysl pro humor, který se do tohoto světa velice hodil.

Korgje charismatický kronanský válečník, který byl donucen zúčastnit se zápasů šampionů na ztracené planetě Sakaar. Vedl vzpouru proti místnímu vládci, utekl ze Sakaaru a pomohl Thorovi zachránit asgardský lid. Korg zůstal Thorovým věrným společníkem v dobrém i zlém a nyní se opět ocitá po jeho boku, aby mu pomohl čelit dosud největší hrozbě. Korga namluvil a jeho motion capture ztvárnil sám režisér Taika Waititi.

Myslím, že na Korgovi je zajímavé to, že se ve srovnání s ostatními postavami, které se vyvíjejí a mění a věnují se různým činnostem, vůbec nezměnil,“ popisuje Waititi. „Pomáhá nám celý příběh zasadit do reálných mezí.

Strážci Galaxie, excentrická skupina mezigalaktických tuláků vedená napůl člověkem a napůl Celestiálem Peterem Quillem alias Star-Lordem (Chris Pratt),spojili své síly s Avengers v boji proti Thanosovi ve filmech Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame. Tento pozoruhodný spolek, do kterého patří nájemná vražedkyně Nebula (Karen Gillan), empatická Mantiss hmyzím vzezřením(Pom Klementieff), mlčenlivý válečník Drax (David Bautista), kybernetický mýval Rocket (namluvil Bradley Cooper)a humanoidní strom Groot (namluvil Vin Diesel), sehrává klíčovou úlohu ve snaze pomoci Thorovi vypořádat se s utrpením, čemuž se až do této chvíle vytrvale vyhýbal.

Ve společnosti Marvel posouvá každý film laťku na novou úroveň,“ prohlašuje Winderbaum. „Chceme natočit film, který je vzrušující a svěží, a chceme naše postavy rozebrat ještě důkladněji. Thor je velice existenciální hrdina a jednou z věcí, které diváci ve snímku Thor: Láska jako hrom budou mít šanci spatřit, je nejen zábavný hrdina, který zapeklité situace řeší pomocí svého důvtipu a charismatu, ale také hrdina, který život velice intenzivně vnímá i po citové stránce.

Slovo „láska“ se objevuje nejen v názvu filmu, ale je cítit v samotné podstatě celého příběhu a proniká do každého jeho záběru. Je to i díky hvězdnému hereckému obsazení a štábu, který natáčení filmu věnoval v Austrálii od ledna 2021 celkem 89 dní.

Komiksová pecka Thor: Láska jako hrom přichází do kin již 6. července 2022.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný