20. února 2020 06:40

Co je Tenet? Rozkrýváme nový film od režiséra Počátku a Temného rytíře

Christopher Nolan nám opět zamotá hlavy! Co zatím víme o jeho špiónské novince nazvané Tenet?

Bývaly časy, kdy bylo jméno "Christopher Nolan" asociováno především s originálními filmy, nad jejichž zápletkou zůstával rozum stát. Ačkoliv Nolan nikdy nepřestal experimentovat, jeho poslední tři bijáky – Temný rytíř povstal, Insterstellar a Dunkerk – byly co do děje přece jen o něco konzervativnější než Memento nebo Počátek. Už 27. srpna 2020 by to však mohla spravit jeho novinka jménem Tenet, která možná nenavazuje na Počátek jen duchovně.

Spíš než popsat, co o Tenetu víme, lze hned na úvod říct, že toho o něm mnoho nevíme. Vedle traileru a hrsti drobků o zápletce a hercích si Nolan (jako obvykle...) prakticky všechno podstatné nechává pro sebe. Ví se tedy jenom to, že Tenet bude špionážním thrillerem, v němž bude mít své místo akce i spiknutí. Hlavní postavy s tvářemi Johna Davida Washingtona a Roberta Pattinsona se ostatně budou (za pomoci nebo překážení Michaela Cainea, Kennetha Branagha nebo Elizabeth Debicki) snažit zastavit třetí světovou válku v ještě horší podobě, než je atomový konflikt.

Pro nolanovské matení hlav je podstatnější druhá známá novinka – v Tenetu bude mít ono špionské pobíhání příchuť cestování časem! Ale nikoliv tak, jako třeba v Interstellaru. Tenet namísto toho nechá hlavní hrdiny prožívat tok času obráceně (není úplně jasné, zdali dočasně ve smyslu obracení času ve videohrách anebo permanentně). Inu, lépe než tisíc slov popisuje celý koncept trailer, který máte nad tímhle odstavcem.

Je to rozhodně zvláštní nápad, ale velmi podobné pocity si možná pamatujete i z prvních upoutávek Počátku. A právě s ním by Tenet – dle teorií fanoušků – mohl mít společnou nejen atmosféru. Ačkoliv jsou další řádky čistě spekulativní, hrstka známých informací o Tenetu již rozproudila fantazie diváků na plné obrátky. A vznikají tak teorie o tom, co Tenet je a není.

Zřejmě nejzajímavější (opakujeme raději znovu – nepotvrzená!) teze mluví o Tenetu jako o volném pokračování Počátku. Není sice jasné, nakolik by film mohl být zasazený do fantazie nějaké postavy, jistou podobnost s elementy Počátku ale Tenetu upřít nelze.

Jinou, nejspíše pravdivější tezí je idea, že bude příběh Tenetu tvořit jakýsi filmový palindrom. To je útvar, který má stejné znění, ať ho čtete od počátku či od konce. I název filmu, tedy Tenet, je samozřejmě palindromem – Nolanovi fanoušci se proto domnívají, že vzhledem k obracení času bude palindromem i zápletka. A film tak možná bude možné nakoukávat i pozadu k získání stejného dojmu!

Nakolik budou podobné teze mít pravdu, se budeme moct přesvědčit až v srpnu. Už nyní je však jisté, že Nolan opět dokázal minimem známých informací vzbudit zájem milionů diváků!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný