10. října 2016 17:21

Táta v sukni vs. Hledá se Nemo: 4 nejlepší komedie o výchově dětí

Fotři jsou lotři - upoutávka

Protože rodina je občas největší komedií světa.

V sobotu večer se na COOLu uzavře filmem Fotři jsou lotři „Jebalovská trilogie“ od "vtipálka s kamennou tváří" Bena Stillera. I tentokrát se jeho hrdina střetne s otcem klanu Robertem De Nirem, avšak nově přímo o pozici vůdce rodiny! V očích jeho rostoucích dětí totiž jeho práce zdravotního bratra nemá valnou reputaci. Komedie o výchově dětí a rodině obecně mají zkrátka tu úžasnou schopnost vás zasáhnout na místě, které je setsakra blízko vaší denní realitě. Na počest Jebalovic jsme vybrali pár nejlepších podobných bijáků.

Táta v sukni

Robin Williams se ve filmu Táta v sukni podepsal jako jeden z nejslavnější filmových transvestitů. Kdo se však přenesl přes úvodní premisu postavenou na konceptu "Robin se pitvoří zase trochu jinak než dřív", odhalil dojemný příběh tatínka, jež je pro čas se svými dětmi s to podstoupit i proces, vedle něhož je běžné půlhodinové líčení průměrné ženy procházkou růžovým sadem.

Pomineme-li však obskurní premisu filmu a jeho legální problematiku (obvykle, když se v přestrojení přiblížíte k někomu, ke komu se přibližovat nesmíte, začnou brzy cinkat želízka), Táta v sukni je film se srdcem na správném místě! Právě jeho nezemská absurdnost z něj činí biják, který dokonale popisuje, jak abnormálně mají rodiče (v ideálním případě) své děti rádi a co vše šíleného jsou pro ně schopni vykonat. Jde zároveň o jeden z nejlepších z devadesátkových rodinných filmů - vedle všech Beethovenů a podobných kvalitek je takové hodnocení skutečnou poctou!

LEGO příběh

Jak si totiž ukážeme dále, filmy o výchově dětí se od za posledních dvacet let notně proměnily. Snad za to může skutečnost, že rodiny se už tak pravidelně nepotkávají před televizní obrazovkou, poněvadž ratolesti raději koukají na YouTube, to však rodičům říká pramálo. Ať už je důvod jakýkoliv, rodinné filmy se za poslední dekády musejí maskovat za ledacos. Tak třeba LEGO příběh odhalí své skutečné jádro až v posledních minutách.

Můžeme-li si dovolit spoilerovat: po maniakální dvouhodinovce, v níž Batman nebo Gandalf (fakt jsme nečekali, že tyhle dva někdy použijeme vedle sebe) a další LEGO gerojové bojují v kostičkovém světě, se totiž odhalí, že je celá story jenom ztělesněním představivosti malého kluka, jenž si pomocí hraní si s LEGO panáky ospravedlňuje problémy se svým papínkem. Je to dojemné a bláznivé najednou - zároveň to však ukazuje, že pokud dneska rodinnou komedii nezamaskujete dostatečným počtem superhrdinů a vetřelců, málokdo se vám na ní bude dívat.

Karlík a továrna na čokoládu

Jistě, můžete se ptát, co tu sakra dělá film o tom, jak Willy Wonka terorizuje a pravděpodobně zabije či alespoň zmrzačí partu dětí, jejíž jediný přeživší po něm zdědí fabriku na cukrovku. Nebyli bychom to však my, kdybychom se právě pro bláznivou story u Karlíka nesmáli od začátku do konce! Je tu série cenných rad, jak vychovávat děti? Je! A kdo jsme my, abychom snad někomu zakazovali utopit cizí obézní dítě v čokoládě?

Karlík je však především klasikou moderního morálního poučování. Rodinné látky před 100 lety mohly leda tak radit "moc to dítě neřežte a občas ho pošlete do školy". Dnes však většina podobných rad v našem prostředí už příliš platná není, a je nutno se vyrovnávat s novými výzvami. Karlík možná příliš nefandí inkluzi tlustých či bohatých, jeho řešení je však černým humorem prorostlé tak jako pupek nadměrného konzumenta sladké pochutiny!

Hledá se Nemo

Je ještě jeden osvědčený způsob, jak v moderní éře představit rodinou látku - digitálně ji rozanimujte! Hledá se Nemo by klidně mohl příběhem Japonce, jemuž někdo unesl syna a on se proto vydává na roadmovie za jeho nalezením. Nebo tak něco. Výsledek by nikdo krom filmovědců neznal, a i pokud ano, nepouštěl by to svým ratolestem v sobotu před obědem. Vyměňte však neschopného otce a jeho synátora za duo rybiček a voila - máte pixarovský animák!

Právě Pixar tématicky zjevně převzal žezlo klasických rodinných filmů - látky a témata výchovy i morálních ponaučení tu stále máme, jenom je to pro děti dostatečně digitální, a pro rodiče zároveň dostatečně konzervativní. Jenom si z výsledku musíte odnést to správné ponaučení - tedy nikoliv jako davy rodin po celém světě, jež rozněžněné digitálním příběhem začaly ve velkém skupovat stejný druh ryb jako je Nemo, ironicky tak od sebe odtrhávajíc stále větší a větší rodiny...

Tak už to však občas chodí, že vaše rodina je přednější než cizí. Stejně jako to je vidět u Jebalových. Fotři jsou lotři a dokážou vám to už v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný