20. srpna 2019 06:31

Jaké barvy světelných mečů vlastně existují a co znamenají?

Modrá je dobrá! Ale není fialová náhodou lepší?

Sedmá epizoda Star Wars dorazí na COOL už v neděli ve 20.00. Hitovka od J. J. Abramse nám ukáže svět předaleké galaxie tři dekády po Návratu Jediho – se (staro)novými hrdiny i (staro)novým konfliktem. Impérium je mrtvé, ať žije První řád! V rozvrácené galaxii pohrobci Císaře bojují s nestabilní Novou republikou, a brzy nato jim jsou schopni čelit jenom bojovníci hnutí Odporu. Ti se však naštěstí dočkají posil ve formě Rey a Finna, a nebudou u toho chybět ani světelné meče různých barev. Co však jejich odstíny vlastně znamenají?

Kánon vs. kánon

Nejprve bude třeba zmínit pár slov úvodem. Jak možná víte, Star Wars dnes existují ve stavu jakéhosi dvojího kánonu – do premiéry Epizody VII svět filmů rozšiřovaly knihy, hry a komiksy, jejichž zápletky však měly proměnlivou kvalitu, a noví vládcové z Disney je tak všechny „škrtli“. Starý kánon (krom filmů a hrstky jiných děl) dostal označení Legends, a leccos z níže uvedených skutečností kolem barvy světelných mečů platilo právě za tohoto starého režimu. Nové filmy však barvy světelných mečů zatím neřešily, takže si budeme muset vystačit jenom s neaktualizovanými vysvětleními.

A protože nejsme úplně mešuge, zmíníme po boku kánonického vysvětlení i produkční důvody. Star Wars, ačkoliv to nechceme úplně napsat nahlas, jsou totiž jenom FILMOVOU SÉRIÍ, a občas je po boku fiktivního důvodu neméně zajímavé slyšet, proč se autoři rozhodli pro tu či onu barvu doopravdy!

Ale dost řečí, pojďme na různé barvičky…

Modrá

Jediný originál, modrá je dobrá, a také první barva, v níž jsme světelný meč viděli. Modrým mečem disponovali třeba Obi-Wan Kenobi nebo Anakin Skywalker a obvykle náležel padawanům, kteří zatím čekají na povýšení do stavu mistr. Samotný Obi-Wan je nicméně výjimkou, protože si modrý meč nechal, takže... je možná přesnější druhé vysvětlení, podle něhož mají modré meče ochranářsky zaměření Jedi Guardians.

Zelená

Druhá typická barva klaďasů má zelený nádech. Zelený meč využívali hlavně Qui-Gon Jinn nebo Yoda a v Epizodě VI si ho sestrojil i Luke Skywalker. Podle kánonu zelená barva náleží mistrům Jediům, Lucas po ní nicméně poprvé sáhl proto, aby si lidé nemysleli, že Luke někde našel svůj modrý meč, který v Epizodě V ztratil společně s rukou. Zároveň se pak traduje, že zelený meč využívají zejmna diplomaticky zaměření Jedi Consulars.

Červená

Oficiální barva Sithů a jejich přívrženců samozřejmě primárně indikuje, že meč této barvy nosí padouši! Kánon barvu vysvětluje tím, že se kyber krystaly v meči zbarví do ruda poté, co jsou nasyceny sithskou nenávistí. Jediové tedy nejsou schopni rudé meče vyrábět.

Fialová

Jenom několik rytířů Jedi mělo tu čest nosit fialový meč – mezi ty nejznámější patří Mace Windu. Kánon význam fialové nijak nevysvětluje, produkčně pak koluje historka, podle níž si fialovou barvu na Lucasovi vymohl Samuel L. Jackson, který se chtěl odlišovat, fialová je navíc jeho oblíbená barva. Lucas pokrčil rameny a rozhodl se i pro přidání žlutých mečů...

Žlutá

Barva využívaná výhradně strážemi chrámu Jediů neboli Jedi Sentinels, kteří se snaží udržet balanc mezi Jedi Guardianem a Jedi Consularem. Z produkčního hlediska přidal žluté meče George Lucas v Epizodě II, aby scéna s mnoha Jedii v aréně prostě byla o něco barvitější.

Bílá

Poslední dvě barvy, bílá a černá, se objevily v kánonu teprve před pár lety. První postavou, která měla bílý světelný meč, byla Ashoka Tano v animáku Star Wars Rebels. Vyrobila ho tak, že porazila sithského inkvizitora a doslova vyléčila kyber krystaly v jeho meči z "rudé nenávisti", čímž se dopracovala k netradiční bílé barvě.

Černá

Také černý světelný meč je prozatím unikát – jedná se o prastarou zbraň, kterou sestrojil Tarre Vizsla, první Mandalorian, kteří se před mnoha staletími přidal k rytířům Jedi. Tzv. Darksaber se objevil v seriálových Klonových válkách, kde prošel i rukama Dartha Maula a nakonec skončil u Bo-Katan Kryze, která s ním sjednotila Mandaloriany.

Jak někteří z vás dobře vědí, v rozšířeném vesmíru Star Wars existují desítky barev světelných mečů, každá barva má totiž ještě řadu odstínů. S tím se tu ale trápit nebudeme, už takhle to na někoho bude příliš informací naráz...

Star Wars: Epizoda VII Síla se probouzí začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný