16. listopadu 2021 10:34

Superhrdinské filmy jsou nudné a špatné, řekl legendární režisér Ridley Scott. Proč si to myslí?

Hollywoodská legenda si rýpla do nejpopulárnějšího filmového žánru současnosti.

Patří mezi nejvlivnější filmaře současnosti. Ridley Scott (83) je jako režisér podepsaný pod filmy jako Vetřelec, Gladiátor, Blade Runner, Černý jestřáb sestřelen nebo Marťan. Svou aktuální dvojicí filmů Poslední souboj a Klan Gucci dokazuje, že ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Dost kontroverzní slova však pronesl v čerstvém rozhovoru pro magazín Deadline.

Když se řeč stočila k dominujícímu žánru současné hollywoodské produkce, prohlásil: „Superhrdinské filmy jsou nudné jak ho*no. Jejich scénáře prostě nejsou dost dobré.“Nejlepší filmy podle něho vždy táhnou dobře napsané postavy a tady vidí problém.

Myslím, že jsem natočil tři superhrdinské filmy se skvělým scénářem. Jedním byl Vetřelec se Sigourney Weaver, dalším byl Gladiátor a pak Blade Runner s Harrisonem Fordem. Pro mě jsou to superhrdinské filmy. Proč ty, které si říkají superhrdinské, nemají lepší scénář? Sorry, ale většinou je zachraňují speciální efekty... stačí na ně mít dost peněz,“ shrnul oceňovaný filmař.

V rozhovoru taky prohlásil, že ho zajímá spíš obracení hrdinských principů. Jako příklad uvedl Blade Runnera. „Harrison Ford byl tím supehrdinou, ale diváci byli zmatení, když dostal na konci těžký výprask od jiného superhrdiny, o kterém si dosud mysleli, že je padouchem. Jenže on se nakonec ukázal být tím dobrým. To mi přijde dost cool.

Ridley Scott přitom není jediným slavným tvůrcem, který se vymezil proti supehrdinským filmům. Denis Villneuve (Duna, Blade Runner 2049, Sicario) prohlásil, že mu filmy pod hlavičkou Marvel připadají jako přes kopírák a že jich prostě do kin putuje příliš mnoho.

Souhlasíte se slovy Ridleyho Scotta?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný