16. prosince 2015 16:31

Střihoruký Edward a spol.: 5 nejděsivějších filmových pohádek

Pohádky mohou člověka vystrašit víc než libovolný horůrek.

Připravte se na pohádkovou nálož! Od středy 30. prosince uvede Prima COOL v české premiéře kultovní seriál Bylo, nebylo – dílko doposud známé jen v původním znění jako Once Upon a Time. Příběhy disneyovských pohádkových postav od Sněhurky po Popelku, které byly po kletbě teleportovány do našeho zrůdného světa, v němž prožívají své životy, budou k dispozici každý všední den v 17.40. Doposud vzniklo pět sérií, přičemž si mix ironie a magie zamilovali diváci po celém světě. Pohádky totiž vůbec nemusejí být jenom zábavou pro mrňouse – jak snad dokáže i výběr patera našich tipů na drsné, zrůdné a bizarní pohádkové křížence.

Návrat do země Oz

Strašidelně bizarní pohádky nejsou jenom záležitostí poslední dekády. Jeden z nejlepších příkladů se naopak dá stopovat do 80. let k pokračování původního Čaroděje ze země Oz. Kdo by čekal sequel původní nálady ze 30. let, ten bude zřejmě šokován. Návrat do země Oz je totiž k prasknutí narvaný jednou děsivější scénou vedle druhé: elektrošoková terapie prováděná na Dorotce, děsivé obživlé kamenné sochy i kostýmy, které působí spíše dojmem sadomasochistického salónu, činí z filmu materiál pro solidní počet nočních můr. Vrcholem bizáru jsou ale zřejmě "wheelers", jacísi kyborgové s kolečky namísto rukou a nohou a brutálním výrazem ve tváří k tomu!

Faunův labyrint

Notně pološílené kontury však měl i novější Faunův labyrint. Ačkoliv nejde o čistou pohádku, zdejší magické elementy jsou natolik dominantní, že by byla škoda ji vyřadit. Faunův labyrint totiž funguje právě kvůli dualitě reálného a fantastického světa. První linie z období španělské občanské války tu deprimuje malou holčičku, která hledá únik v linii druhé, totiž ve světě (zřejmě své vlastní) fantazie. Vzhledem ke kulisám však není překvapivé, že tu místo klidu naopak najde dětižravou potvoru s očními bulvami v dlaních!

Koralína a svět za tajnými dveřmi

Naopak v animované podobě se odehrává pekelně hororová Koralína. Když se nad tím zamyslíte, většina nejhrůzostrašnějších elementů okolo uvedených pohádek pochází právě z animovaných nebo animatronických triků – zkuste si proto domyslet, jak asi vypadá pohádka, která je animovaná celá! Koralína popisuje příběh o holčičce, která se ocitne v děsuplné alternativní realitě obývané snad až příliš hodnou verzí své původní rodiny. I co do témat jde vyloženě o dospěláckou látku, jež konkuruje nejkultovnějším hororům i veleslavným Ukradeným Vánocům. Aneb není nad knoflíčky místo očí…

Daleká cesta za domovem

Když se v nějaké kreslené pohádce objeví králíčci, je to obvykle vstupenka do světa ňuňací roztomilosti. Ne však v Daleké cestě za domovem! Tento příběh o, inu, daleké cestě mluvících králíků za svým domovem, je totiž až k prasknutí narvaný naturalistickými výjevy děsivé smrti. Výsledkem je animák drsnější než většina dokumentů o přírodě. Jde o vynikající látku, pokud chcete z dětí vychovat přesvědčené nihilisty – zároveň by však její promítání pro libovolné předškoláky mělo být penalizováno zákonem.

Střihoruký Edward

Je však jen jeden mistr strašidelných pohádek. Režisér Tim Burton si na tomto žánru postavil svou pověst a živnost, a nikde se to neprojevilo tak dokonale jako ve Střihorukém Edwardovi. Nejedná se možná o typickou pohádku jako od Grimmů, leč objevení ne-zrovna-typického kyborga a jeho boj s vlastním přijetím je svého druhu pohádkou par excellence. Burton jistě může nabídnout i jiné „své“ atypické pohádky. Jen málokterá je ale podobně vybroušeným démantem jako Eddie!

Bylo, nebylo poběží každý všední den v 17.40 na Prima COOL. A nebojte se... tady vás extrémně děsivá brutalita nečeká, všechno napětí bude v únosné normě!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný