13. listopadu 2023 00:04

4 filmy ze Středozemě, které bychom okamžitě chtěli vidět

Zasněte se s námi ohledně dalších výletů do světa Hobita a Pána prstenů...

V neděli večer na COOLu započne třetí díl Hobita aka Bitva pěti armád – a sága ze Středozemě tím bude (alespoň v pořadí svého vzniku) završena. I když se občas mluví o tom, že by snad mohlo jednou dojít na natočení Silmarillionu či jiných velkolepých fantasy, o něčem podobném můžeme (zatím) jen snít. A tak jsme se maličko zasnili...

04) Cesta Eärendila

Zkuste se zamyslet – kolikrát jste viděli spojení fantasy a námořních cest? Ne, nemluvíme o Pirátech z Karibiku, ale o skutečné fantasy. Když nebudeme počítat pár archaických srand, v moderní éře si vzpomínáme jenom na třetí Narnii. A ta nebyla zas tak přelomová.

A přitom by filmaři mohli zrovna tak sáhnout po parádním příběhu mořeplavce Eärendila – syn elfské princezny a lidského hrdiny se podle středozemské mytologie na své lodi Vingilot vydal hledat pomoc proti silám temna na západ. Dokonce i víme, jak to dopadlo – ale pro případ, že by filmaři jednou celý příběh natočili, vám raději o vznesení Vingilotu do vzduchu a epickém bombardovacím finále nic neprozradíme!

03) Húrinovy děti

Tolkien se možná již prohání věčnými lovišti, jeho knižní svět ale rozhodně nikoliv – o čemž svědčí i skutečnost, že v něm stále vznikají romány. Húrinovy děti, deset let starý (tedy nejnovější) příspěvek k příběhům ze Středozemě, má oproti jiným románům výhodu v tom, že je ještě v relativně solidním literárním povědomí. O co v něm jde?

Král Húrin je tu zajat pánem temna a jako bonus jsou jeho děti proklety – většina zápletky tak sleduje životní tragédii jeho syna Túrina, která v sobě kombinuje „to nejlepší“ z Hamleta a Bible. Celý příběh totiž skončí hned několikanásobným mrzením po neúmyslném zabití nejlepšího přítele a manželství s vlastní sestrou. Kdyby to filmaři mysleli opravdu vážně, za kameru by mohli usednout bratři Coenovi!

02) Middle-earth: Shadow of Mordor

Nejen knihami je však Středozem živa – aktuální videoherní trampoty v Mordoru se rovněž ukázaly být velmi oblíbené. Jasně, ve srovnání s knihami je Shadow of Mordor opravdu HODNĚ jinde. Jeho simulátor občanské války mezi skřety by bylo opravdu náročné převést do filmové podoby – pokud by nešlo jenom o dvě hodiny rvaček…

Nicméně, trochu polidštit skřety by možná nebylo od věci. A možnost ukázat na nich, jak si v Tolkienově světě vede průmyslová revoluce, by rovněž mohlo být zajímavé.

01) Bitva na Dagorladu

Nejen největší bitva první války se Sauronem, ale celé postupné zkorumpování lidských králů vedoucí k zoufalé alianci mezi lidmi a elfy až do „porážky“ Saurona – to by panečku bylo pokoukání par excellence! Společenstvo prstenu nám tyhle události ukázalo již ve svých prvních minutách, ale rozprostření na, řekněme, tři filmy by mohlo být rovněž pozoruhodné.

První film by byl politický thriller o tom, jak jsou králové postupně korumpováni, druhý by se podobal Společenstvu a třetí naopak Dvěma věžím. Víme, co chcete říct. „Hej, prequely zkusily i Hvězdné války a nedopadlo to moc dobře.“ Jenže není prequel jako prequel – jiné pokusy podobného ranku byly lepší. Vezměte si třeba X-Men: První třídu a Budoucí minulost. Nebo moderní trilogii Úsvit/Zrození/Válka o planetu opic. A-ha! S trochou tvůrčí vize a rancem peněz by stejně mohl dopadnout i praprequel k Pánovi prstenů.

Fantasy Hobit: Bitva pěti armád začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný