9. prosince 2019 05:55

5 nejlepších komedií Stevea Martina: Od Cvoka k Roxaně

Lehce pozapomenutý komediání matador má na kontě spoustu filmové zábavy.

V sobotu ve 20.00 dorazí na COOL Růžový panter. Steve Martin se v tomto remaku klasického bijáku představí jako nešikovný inspektor Clouseau, jenž pronásleduje odcizený obří diamant. Mnohem důležitější než detektivní zápletka je v tomto případě spíše komediální talent v hlavní roli. Jasně, Martin možná není Peter Sellers, ale rozhodně o něm nelze říct, že by to byl nudný patron! Připomněli jsme pět jeho pozapomenutých komediálních perel!

05) Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Hned náš úvodní biják tak trochu patří do starého filmového železa - a to hned několikanásobně. Když Mrtví muži... v roce 1982 vyšli, šlo o unikátní poctu klasickým gangsterkám z let 30. a 40. Koneckonců, celý film je natočený černobíle! Martin v něm hraje klasické bogartovské soukromé očko a film je rozhodně parodií svého žánru - není to však parodie tak maniakálně ujetá jako třeba Bláznivá střela. Martin totiž dovede hranu mezi komedií a detektivkou skvěle vybalancovat už jen tím, že vypadá jako klasický žánrový hrdina, ale je o něco geniálnější, než byli jeho kolegové ze starších detektivek.

04) Roxana

O něco známější je Roxana - ačkoliv za to nejspíš může fakt, že Martina ve zdejší roli každý spolehlivě identifikuje díky jeho masivnímu frňáku. Roxana je moderním převyprávěním původního Cyrana z Bergeracu o ošklivém nosáči, který díky sexy mozku pomáhá hezounovi sbalit vysněnou kočku... jen aby ji nakonec sbalil sám. Nejde o střelný prach nabitý humorem až k prasknutí - jde však o fajn komedii ze staré školy, kterou můžete relativně beztrestně pustit i babičce. Martin přitom opět dovede uhrát roli nosáče tak, že film nevypadá automaticky bizarně už od první minuty, ale navíc tu krom dramatická linka funguje stejně dobře jako humor.

03) Cvok

Naopak podstatně absurdnější, leč (pro milovníky řádného WTF!) vtipnější je Martinův Cvok. Už jeho premisa geniálního vynálezce, který přijde ke jmění, jen aby o něj následně přišel, je toliko způsob, jak Martinovu postavu dostat do co největšího množství obskurních situací, kde se může co nejšíleněji předvádět. Někdy to funguje velmi dobře, jindy hůře - pokaždé to ale vypadá, že by si Martinův hlavní hrdina k Vánocům zasloužil především kazajku a vypolstrovanou celu. Jakmile však divák přistoupí na tuto hru, vyloupne se Cvok jako jakýsi Borat svého věku - byť nejde o film hrající si na autentický záznam (což Borat většinou také nebyl), rozhodně své diváky polarizuje podobným úchylem před kamerou.

02) Špinaví, prohnilí lumpové

Další biják, a další název, na který dějiny naprášily už hodně tlustou vrstvu prachu. Ale znovu to dává smysl - stejně jako Roxana jsou i Špinaví, prohnilí lumpové komedií starého stylu. Ačkoliv tu Martin spolu s Michaelem Cainem (!) hrají sňatkové podvodníky, kteří spolu zápasí o to, kdo první svede (a okrade) postarší dámu, film obsahuje asi tolik košilatého humoru jako Teletubbies. I to je však možná důvod, proč přestal být Martin tak rychle na vrcholu sil - jeho největší věk slávy přišel krátce před tím, než se komedie v 90. letech změnila a daleko víc se přimknula k šokantnějšímu stylu.

01) Letadla, vlaky, automobily

Zřejmě nejlepším bijákem v Martinově filmografii je však pecka jménem Letadla, vlaky, automobily, v níž hrál spolu s Johnem Candym (jehož si můžete pamatovat jako trenéra z Kokosů na sněhu). Tihle dva se špíčkují v klasickém příběhu dvojice diametrálně odlišných mužů, kteří se snaží dostat napříč Amerikou do stejné destinace - ale co čert nechtěl, zrovna nemůžou použít letadlo! Road movie jako ze staré školy umně shrnuje přednosti obou svých pardálů a vyloudí vám úsměv na rtech bez toho, abyste se museli stydět za hloupou zápletku nebo za stupiditu jednotlivých gagů.

Růžový panter začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný