18. prosince 2019 09:01

Jak se povedly nové Star Wars? Očekávaná Epizoda IX je trefou do černého

Jak se povedly nové Star Wars? Očekávaná Epizoda IX je trefou do černého

Poslední díl hlavní série Star Wars je tady! Epizody X se (minimálně v dohledné době) nedočkáme, takže je Vzestup Skywalkera opravdu tečkou za slavnou ságou se Skywalkery. Jak určitě víte, její dva předchůdci to s reakcemi fanoušků neměli zrovna jednoduché. Jak se tedy povedl závěr nové trilogie, jehož se ujal J. J. Abrams, režisér jejího čtyři roky starého rozjezdu?

Karel Ryška / Prima COOL

Velké rozloučení se Star Wars se... povedlo! Říkám to z pozice člověka, který má rád Epizodu VII i Epizodu VIII, takže leckdo právě přestal číst. Epizoda IX se ale jednoduše snaží vyhovět co nejvíc lidem a vypadá jako dílo režiséra, jenž čtyři roky sledoval fandovské diskuze a pokusil se je proměnit v celovečerní film. Zatímco minule se tedy konvence předaleké galaxie rozbíjely, tentokrát jsou naplno vráceny do hry a prakticky na nic jiného se nesází.

Abrams pochopitelně jako vždy sype z rukávu jednu skvělou akční scénu za druhou. Jádrem filmu je však osudové dění mezi Rey a Kylo Renem, do něhož výrazně vy-víte-kdo. Znamená to, že je Vzestup Skywalkera zahlcený vysvětlovačkami? Kdepak. Abrams už dávno pochopil, že je méně často více, takže raději uhání kupředu a raději hraje na emoce a oslnivé blockbusterové pozlátko.

Spoustě lidí to možná nebude stačit, anebo je naštve, že řada věcí dostává nové vrstvy. Já jsem se ale radoval skoro z každé scény a stojím si za tím, že jde o našlapanou pohádku pro děti, která umí pobavit, nadchnout i dojmout jako málokterý biják z poslední doby.

Hodnocení: 9/10

Radek Londin / Prima COOL

S vyvrcholením nové trilogie nastal u mnohých fanoušků čas zúčtování se Star Wars pod hlavičkou Disney. Negativní energie se za uplynulé dva díly a rozpačité odbočky nastřádalo mnoho. Bohužel to odskáče velice uspokojivé finále, které trefilo ideální poměr mezi nostalgií a novými přístupy. Recykluje se méně okatě než v sedmičce a zároveň úšklebně neironizuje jako v dílu předchozím. Prostě se energicky a v přesném filmařském rytmu dotáhnou všechny osudy do efektního finále.

Zamrzí pár tradičních hloupých scenáristických berliček a scén, ze kterých kouká jen snaha o efekt… a hlavně fakt, že prostřední díl dal sice trilogii osvěžující kontrast, ale jinak plýtval časem pro slepé dějové uličky a musí se tak o to více spěchat. Kylo i Ren jsou zajímavé a skvěle zahrané charaktery, které však bohužel nemají dostatek času vydechnout a více se projevit.

Je zajímavé pozorovat protichůdné reakce různých skupin fanoušků. Snad všem se snaží Vzestup Skywalkera nějak vyhovět, takže paradoxně každý může ve výsledku brblat, že toho jeho oblíbeného pošušňáníčka nebylo dost. Svázání s originální trilogií, kterou J.J. Abrams bere jako svaté písmo, bylo sice zpočátku chytrým tahem, ale ve výsledku jde spíš o přítěž a je dobře, že už se filmový čas Skywalkerů definitivně uzavřel.

Staré Star Wars jsou všemi automaticky stavěny na bájný piedestal a jistě tam patří, ale v rámci tehdejších souvislostí a osobní divácké nostalgie. Připomíná to, jako když stařík mrmlá, že už nikdy nebudou žádní Beatles a on už při jejích písničkách nikdy nebude poprvé zamilovaný.

Hodnocení: 8/10

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný