11. července 2019 07:27

4 důvody, proč je původní trilogie Star Wars jednoduše nepřekonatelná

Velebíme legendární Epizodu IV a její dvě pokračování. Bez Star Wars by dnes Hollywood vypadal úplně jinak!

Už v neděli ve 20.00 se vypravíme do předaleké galaxie se čtvrtou epizodou Star Wars. Její zápletku nejspíše dobře znáte - zpátky v roce 1977 Hvězdné války ostatně změnila svět filmu a zábavy. Sesumírovali jsme proto, proč je původní trilogie - a zejména její první díl - dodnes nepřekonatelná popcornová zábava.

04) Čistokrevný příběh

Skrytá základna rebelů, mobilní bitevní stanice Impéria, ukradené plány - příběhový mustr Nové naděje je jak jednoduchý, tak i překvapivě originální. Lucas sice zápletku "tak trochu" vykradl z Kurosawova japonského hitu The Hidden Fortress, ale... na to se dějiny neptají! Nová naděje servíruje perfektně vybalancovanou zápletku, která je ideálně vytuněná pro nakopnutí většího světa, ale zároveň šlape i sama o sobě.

Právě to se u většiny dalších dílů příliš nepoštěstilo. Pětka a šestka přímo navazují na čtyřku - s tím, že ji šestka vlastně částečně remakeuje. S novým směrem pak přišla Epizoda I - ale zrovna její příběh není až tak zásadní a prequely došly vrcholu kvality až ve trojce, k níž je potřeba chápat kontext předešlých dílů. Konečně sedmička pro změnu přinesla remake čtyřky (podruhé!) a osmička dost stojí na dovysvětlování jejích dějových linek. S Novou nadějí tak Lucas vážně uhodil hřebíček na hlavičku způsobem, který se v dané kategorii nikdy nevedlo zopakovat.

03) Cesta hrdiny

Prakticky totéž přitom neplatí jen o zápletce, ale i postavách! Netřeba si lhát do kapsy - ačkoliv je hlavním hrdinou původní trilogie Luke Skywalker, prakticky každého více zaujal Han Solo s tváří Harrisona Forda. Nikoliv nadarmo Ford později prakticky zrecyklovat podobného drzouna jako Indiana Jonese. Ale Luke... je s odstupem tak nějak krystaličtější postavou.

Jeho evoluce v hrdinu a rytíře Jedi začíná právě v jedničce archetypálním vyprávěcím způsobem zvaným "cesta hrdiny". Nikdy jindy ve Star Wars člověk nenajde postavu (na první pohled) obyčejného floutka ze zapadlé farmy, který se stane galaktickým rekem (jedinou srovnatelnou postavou je Rey, ale ta je takový remake Luka). A nikdy jindy se tak "průměrný divák" nemohl s cestou hlavního hrdiny identifikovat stejně dobře, jako právě tady!

02) Geniální triky

V éře digitálních triků, které jsou schopné přesvědčivě "vytvořit" třeba i "živého" draka, jsme samozřejmě filmovou magií notně zmlsaní - ocenit triky z roku 1977 tak důsledně, jako v době jejich premiéry, je tedy dnes prakticky nemožné. Přesto se o to můžeme pokusit alespoň trochu! Vzdor digitální éře totiž měly miniatury (jejichž aplikaci ve filmu Star Wars dramaticky zlepšily a nastavily novou laťku) jednu zásadní výhodu. Doopravdy existovaly!

Ani nejlepší digitály stále nedovedou emulovat takové světlo, jaké umějí vyčarovat skutečné praktické triky. V každém z nás je navíc stále ukryté dítě, které si chce vzít do ruky malý X-Wing - a rozflákat jeho torpédem hračku Hvězdy smrti! Při sledování kultovní závěrečné bitvy Nové naděje všechny tyhle poutavé fantazie rezonují hlavou, i když si už dnes všímáte, jak ze stíhaček občas čučí dráty a jiné archaismy pre-digitálního trikového kontextu.

01) První svého druhu

Zmiňovat historickou roli Nové naděje je tak trochu nošením dříví do lesa - ale ignorovat ji zcela nemůžeme. První Star Wars byly revolucí v mnoha ohledech: přinesly renesanci sci-fi filmů nového věku, zmíněné revoluční efekty, ale také novou krev Hollywoodu jako takovému. Do roku 1977 byl totiž americký film ve stavu jakési finanční krize a bankrotu (nebo skoro-bankrotu) velkých studií v letech 1964 a 1965 následovala vzácná dekáda útlumu.

Skoro to vypadalo, že bude Hollywood v budoucnu jen zašedlou vzpomínkou na éru 20. až 50. let 20. století, a že budoucnost filmu patří kinematografiím Asie a Evropy. Star Wars ale za těmito obavami udělaly tak masivní tečku, že jde co do dopadu na filmový průmysl dost možná o nejvýznamnější film vůbec. Jinými slovy: Nová naděje není významná jen pro fanoušky žánru. Zároveň je jedním z kritických bijáků světových dějin, která by měla vidět i vaše babička!

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný