12. srpna 2019 00:29

6 nápadů, které by mohly vylepšit prequelovou trilogii Star Wars

Po bitvě je každý generál Kenobi!

Finále prequelové trilogie je tady, už tuhle neděli ve 20.00 se totiž na COOLu můžete těšit na třetí epizodu Star Wars. Anakin se tu dočká fešné helmy, Republika se promění v Impérium, a Pomsta Sithů předá symbolickou pochodeň nevyhnutelné Nové naději. Ačkoliv prequely splnily, co měly, a někteří jim dnes dávají přednost i před nejnovější trilogií, nelze popřít, že u nich šlo leccos vylepšit. Za cenu rizika, že budeme znít snobsky, jsme vybrali šestero fandovských rad, které by fakticky mohly leccos napravit!

06) Méně digitálních triků

I když jsou praktické triky z původní trilogie dnes už poněkud zastaralé, nelze popřít, že prequely přece jenom šláply do digitálních kejklí až příliš horlivě. Počítačové efekty lze dobře zamaskovat jen v okamžiku, kdy na nich film nestojí příliš okatě. Kdyby prequely raději emulovaly styl původních filmů, neprala by se obrazová stylizace tak mocně – a bonusem by bylo i vyškrtnutí plně digitálních postav, což by nás zbavilo Jar Jara!

05) Starší Anakin, Qui-Gon pryč

Velkou bolístkou Skryté hrozby je dětský herecký výkon představitele mladého Anakina. Ne, Jake Lloyd si kvůli tomu nezaslouží věčný hejt, kterého se mu dostává na internetu – šlo o dítě, šmankote! Celým viníkem je Lucasovo "kreativní" rozhodnutí ukázat Anakina v dětských letech, a tak snad i oslovit novou generaci mladých diváků. Jenže děti se jen málokdy zhlížejí v jiných dětech, mnohem lepší by bylo, kdyby Epizoda I začínala s již dospívajícím Anakinem, kterého by zrekrutoval Obi-Wan. Jinými slovy, Qui-Gon by tu byl přebytečný a Obi-Wan by mohl pozdější Anakinův osud vyčítat jen sám sobě.

04) Různí režiséři a scenáristé

Jak asi potvrdí každý, kdo se někdy snažil napsat povídku (či jinou formu vyjádření) s jiným cílem, než jen odškrtnout školní esej, kreativita je setsakra náročné hobby. Občas by člověk raději složil paletu cihel, jen aby překonal tvůrčí blok. Skutečnost, že celou prequelovou trilogii napsal a režíroval Lucas sám, tak může být zdrojem řady zdejších přešlapů. Koneckonců, nejlepší epizodu Star Wars, totiž Impérium vrací úder, Lucas sám netočil. Přizvat proto řadu zajímavých jmen rozhodně nemohlo uškodit...

03) Magie namísto politiky

Politika může být super téma fiktivního příběhu, jenom se zeptejte Franka Underwooda. Problém s prequely je však skutečnost, že se staré díly Star Wars politikou jaksi příliš nezabývaly. Ačkoliv tak novější filmy ukázaly, že jsou třenice uvnitř Galaktického senátu velmi podstatné, fanouškům do receptu fungujícího Star Wars filmu prostě politika neseděla o nic víc, než by někoho zajímaly problematické diplomatické vztahy o Rohanu a Gondoru v Pánovi prstenů. Nejde přitom o to, že by Star Wars musely politiku zcela ignorovat. Naopak se nabízejí hned tři možná řešení kreativního obchvatu: namísto demokracie vsadit spíše na monarchii (viz Hra o trůny), zkombinovat reálné politikaření s magií/Sílou (viz Harry Potter) anebo se zaměřit na efekt politiky nikoliv na senátory, ale na běžné lidi (viz Rogue One).

02) Větší role Padmé

Jestli je na prequelech něco skutečně smutné, pak je to postupná degradace role Padmé. Nejde jen o to, že bychom klidně rádi viděli víc Natalie Portman. "Předchůdkyně" Padmé, princezna Leia, ostatně byla integrální součástí příběhu až do konce původní trilogie! Padmé se však v poslední třetině dvojky víceméně ztratí z děje a ve trojce pak už jen porodí. Jasně, musela někdy splnit dějinnou úlohu, kterou jí přiřkla existence Luka a Leii. Padmé však mohla projít nezajímavým těhotenstvím mezi druhým a třetím filmem nebo zkrátka mimo záběr – a politiku (či magii) mohla řešit do finále. Nakonec je smutné i to, že nevyšla ani fanouškovská teorie kolující před premiérou Pomsty Sithů, která spekulovala o tom, že Padmé spolupracuje s Palpatinem!

01) Milostný trojúhelník

Definitivní úprava bude znít jako hodně špatný nápad, souvisí však s bodem 2 i 5 – cílem je tu dodat větší roli postavám, které by si to zasloužily. Může se zdát, že "milostný trojúhelník" je dějová technika, která jenom málokdy něco vylepší, ale jenom posuďte další řádky! Prequely ze své postaty musely být tragédií, a jenom máloco tragédii vystihuje tak dobře jako milostný trojúhelník – v tomto případě mezi Anakinem, Padmé a Obi-Wanem. Padmé by to dodalo více temnoty a motivací pro třetí film. Obi-Wan by už nebyl tak vznešený. No a Anakinovu hněvu (nebo snaze spojit se s Lukem v Epizodě V) by to dodalo daleko větší smysl!

Star Wars: Epizoda III Pomsta Sithů začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný