22. července 2019 07:05

5 nejlepších komiksů Star Wars: Od Dartha Vadera k Dark Empire

Vydejte se do neznámých koutů předaleké galaxie z papírových sešitů!

Šestá epizoda Star Wars s podtitulem Návrat Jediho začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00. Skončila s ní původní trilogie, která odvyprávěla příběh Luka Skywalkera, Hana Sola a princezny Leii – a také na dlouhá desetiletí zakončila zápletku Hvězdných válek jako takovou. Teprve před třemi roky jsme se s filmem Síla se probouzí dočkali pokračování původního příběhu – ale vlastně ne tak docela! Na stránkách komiksů totiž Star Wars žily vlastním životem i v letech, kdy si filmy vzaly pauzu, a mají za sebou hned několik výborných "papírových" příběhů...

05) Star Wars: Darth Vader

Na konci seznamu najdeme poměrně nedávný komiks z dílny Kieron Gillen a Salvadora Laroccy o tom, kterak si Darth Vader žil mezi Novou nadějí a Návratem Jediho. Vzhledem k tomu, že se podobných filmových dobrodružství starého Anakina nejspíš nikdy nedočkáme, je Vaderův komiks po čertech dobrým čtením. Původní látka totiž sama o sobě nabízí tolik možností a takový náboj, že i dobře dávkované rozkreslení Vaderova života v Impériu funguje na jedničku.

04) Knights of the Old Republic

Naším dalším komiksovým zářezem je slavné jméno KOTOR – je možné, že ho znáte dobře ze světa videoher, Knights of the Old Republic však mají na triku i vlastní komiksovou mutaci, která zabírá na padesát dílů. Vycházela v letech 2006 až 2010 a i ona popisuje trampoty ve světě Star Wars skoro 4000 let před filmovým dějem. Není to první ani poslední komiks zasazený takto daleko v historii, v dané kategorii je však tím nejlepším. Nutno samozřejmě zmínit, že řada podobně starých komiksů dnes již není kánonickou součástí Star Wars, ale byla přesunuta do "alternativní historie" ságy Star Wars Legends, to však staromilcům může být úplně jedno.

03) Star Wars: Legacy

Omezovat se jenom na kánonické komiksy by totiž byla škoda. Ačkoliv se jejich události v nových filmových pokračováních "nestaly", stále nabízejí hromadu zajímavých alternativ k nejnovější trilogii. Legacy je v tomto ranku jakýmsi protipólem KOTORu, namísto minulosti totiž kráčí vstříc budoucnosti a sleduje příběhy Cadea Skywalkera sto let po Návratu Jediho. Mohlo by se zdát, že se galaxie za tu dobu příliš nezměnila, ale opak je pravdou. V budoucím světě se sice obrodilo Impérium, ale to pro změnu stojí proti Sithům. Pokud se někdy tvůrci filmových příběhů budou chtít posunout v čase dopředu ve stylu Star Treku: Nové generace, komiks Legacy jim v tom nabídne silnou pomocnou ruku.

02) Star Wars: Lando

Existuje jen málo postav mimo filmy, které by si zasloužily vlastní detailnější rozkreslení – nejčastěji se mluví o Boba Fettovi, Lando je však dalším pánem na holení podobného ranku. Jeho nový sólový komiks od Charlese Soula a Alexe Maleeva již spadá do nového filmového kánonu, potenciálně si jej tak můžete prolistovat i v rámci nejnovějších filmů. A vzhledem k tomu, že se po vlažném přijetí Sola nejspíše Landova vlastního filmu brzy nedočkáme, budou jeho zdejší trampoty ještě dlouho to jediné, čeho se nám dostane.

01) Star Wars: Dark Empire Trilogy

Zmínili jsme události odehrávající se po Návratu Jediho – a Dark Empire Trilogy je mezi nimi hlavním komiksovým tlumočníkem. Příběh začíná šest let po konci Epizody VI a vykresluje tapisérii kolabujícího Impéria a nových rolí, kterých se musí zhostit Luke, Han a Leia. Opět přitom jde o příběh, který se v novém filmovém kontinuu Epizod VII–IX jaksi "nestal" – Dark Empire Trilogy totiž byla napsána před premiérou nových filmů. Tím spíše však komiksy ukazují další vývoj galaxie po Návratu Jediho tak, jak by ho řada fanoušků chtěla vidět daleko víc než jemný restart, kterého se jim dostalo v Epizodě VII...

Star Wars: Epizoda VI Návrat Jediho začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný