8. července 2019 05:31

Od Avengers k Hvězdné bráně: 4 sci-fi série, které by se měly víc inspirovat Star Wars

Když krást, tak od nejlepších! Co by si Hollywood měl půjčovat od Star Wars?

Připravte se na počátek legendy – čtvrtá epizoda Star Wars s názvem Nová naděje totiž na COOLu začíná už v neděli ve 20.00! Ačkoliv díl technicky vzato navazuje na Epizodu III, natočen byl o tři dekády dříve a nakopl jak svou (nechronologicky vyprávěnou) ságu, tak i stagnující Hollywood. Pohádkový příběh z předaleké galaxie, v níž se Rebelové perou se zlým Impériem, zaujal miliony fanoušků po celém světě a dodnes produkuje další a další pokračování. I proto stále platí, že ač již inspiroval tuny napodobitelů, mnozí se od něj mají stále co učit...

04) Star Trek

Nelze říct, že Star Trek není značkou, která dovede stát sama o sobě. A pokud můžeme mluvit objektivně, třeba zdejší využívání lodí by mělo leccos co poradit tvůrcům Star Wars. Jenže na to, jak mocně to umí Star Trek s loděmi, zaostává v osobní rovině. Ano, mluvíme o zdejších praporčících v červených trikotech, kteří razí do bitvy vybaveni jenom barvitým overalem a příručním phaserem, což je asi tak stejně zdravé, jako i sexy...

Star Trek by prostě potřeboval něco jako Jedie – ne nutně cápky se světelnými meči a kimonem, ale aspoň nějaký jejich ekvivalent. I důstojníci Hvězdné flotily by pak nejspíše ocenili kapku lepší výstroj než uniformu. Řekněme to takhle: I když také stormtroopeři padají ve Star Wars jako přezrálé švestky, oproti praporčíkům v rudém mají pořád větší šanci na přežití.

03) Hvězdná brána

Navzdory tomu, že Hvězdná brána rovněž čerpá tuny inspirace ze Star Wars, by se jí mnohdy hodilo být něčím víc než jen stylistickou a atmosférickou nápodobou. Pokud v něčem Star Wars excelovaly, bylo to budování jejich světa nejen ve filmu, ale i mimo něj. Sady knih, her a seriálů doplnily to, co známe dobře z kin, obě mediální sféry však v součtu vytvořily víc než jen součet jednotlivostí – vytvořily koherentní universum.

Hvězdná brána zvládala vydávat vícero serošů, ale v herním světě měla povážlivě horší ruku. Spolu s tím scenáristé ani nikdy přespříliš neuvažovali nad vysvětlováním toho, kolik lidí žije na Tollaně, kolik Jaffů na Chulaku nebo jak vlastně vypadá mapa galaxie. Přitom my bychom si ji tak rádi pověsili v pokojíčku!

02) Mass Effect

Herní trilogie Mass Effect si ze Star Wars vypůjčila mnohé, sám Mass Effect ostatně značně vychází ze hry Star Wars: Knights of the Old Republic, která je sama postavena na mustru původní trilogie Hvězdných válek. Mass Effect tak disponuje jak cool loděmi, tak i cool kvéry, a dokonce i ten pseudosvětelný meč tu najdeme! Problém nastává v tom, že se herní scenáristé vepsali do slepé uličky a skoro to tak vypadá, že už se nedočkáme dalšího dílu.

Původní trilogie, v níž hráč v ranku interaktivního RPG činí rozhodnutí, totiž končila čtyřmi různými způsoby. A pokud scenáristé nechtějí v hypotetické čtyřce sáhnout jenom po jednom z nich, pokračování působí skoro nemožně. Loňská Mass Effect Andromeda se vše snažila vyřešit přesunem jinam, bohužel však šlo také o špatně vytvořenou hru. Řešení je přitom po vzoru Star Wars prosté – udělat vlastní prequely posazené před první Mass Effect nebo vše posunout o pár generací za trojku, kdy je skoro jedno, kdo vše zdejší události přežil a jak dopadla galaxie. Čas totiž léčí i ty největší scenáristické provary!

01) Marvelovky

V neposlední řadě by pak Hvězdné války mohly leccos naučit i nejpopulárnější soudobý filmový vesmír, totiž ten marvelácký! Leckdo totiž uznává, že MCU umí leccos, jenom ne pořádné záporáky. S čestnou výjimkou Lokiho (který je však záporákem na baterky) a Thanose je většina padouchů veskrze spotřební. Objeví se prostě v jednom filmu... a na konci umřou.

Star Wars však disponují daleko fortelnějším osazenstvem! Darth Vader dokonce první dva a půl filmu (chronologicky) ani není záporák. A jeho vliv je znát i později po Epizodě VI. Marvelovky si s takovým budováním nikdy moc nelámaly hlavu. Musíme však říct, že čistě ke své škodě!

Star Wars: Epizoda IV Nová naděje začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný