20. srpna 2019 01:03

4 nerealizované nápady pro sedmou epizodu Star Wars

V nových Star Wars mohlo být prakticky všechno úplně jinak...

Už v neděli ve 20.00 začne na COOLu biják Star Wars: Síla se probouzí, který ságu Hvězdných válek přivedl do nové éry. A to jak doslova (film se odehrává tři dekády po Návratu Jediho), tak i metaforicky (jde o první film v produkci Disneyho). Poznáme tu nové hrdiny jako Rey či Finna, vzdor generačnímu skoku je ale předaleká galaxie nápadně podobná Lukově éře, jenom se v ní namísto Impéria a Rebelů perou První řád a Odpor. Původně však mohlo být v mysli filmařů leccos jinak. Poznejte čtyři velké sady odlišností mezi prapůvodní vizí Epizody VII a jejím finálním vzhledem!

04) Odlišní záporáci

V první řadě jsme se mohli dočkat krapet odlišných padouchů. První verzí záporáka, jehož nakonec známe pod jménem Kylo Ren, byl vysoký cápek s rudou kůží a monoklem. Zní to genericky, jeho jméno (nebo alespoň přezdívka) však mělo být "Jedi Killer" a celkově měl znít podstatně hrůzostrašněji. Sériový vrah Jediů by navíc získával novou energii z blízké hvězdy, což by... byla zajímavá podívaná. Autoři si chvíli pohrávali i s využitím Darth Talona z knih navazujících na původní filmy, nakonec ale tenhle nápad zavrhli.

Lišit se mohl i Snoke. V jeden okamžik měl být ženou, jindy si filmaři pohrávali s myšlenkou, že by Snoke (či paní Snoková) byl namísto plesnivého dědka naopak překrásnou bytostí podobnou spíše elfům z Pána prstenů. Mohla by to být iluze, zní to však rozhodně zajímavě!

03) Odlišní hrdinové

Naopak ústřední hrdinové Finn, Rey a Poe měli být více méně identičtí od počátku, lišila se však třeba jejich jména. Namísto Finna jsme tu měli zběhlého stormtroopera Sama, namísto všestranné Rey všestrannou Kiru. Občas se jejich kořeny měly marginálně lišit, takže Finn/Sam měl například utéct nikoliv po masakru svých bratrů, ale poté, co by byla skupina rebelů popravena a jejich těla vyhozena do kosmu.

Několik starých tváří se pak mělo dočkat větší role. Již v tomto filmu jsme skoro mohli (pořádně) vidět Luka, respektive jeho noční můru, v níž je vsakován do písku. Dočkat jsme se mohli i krátkého výskytu Anakina Skywalkera s tváří Haydena Christensena, a to v podobě "ducha Síly", tedy stejně jako na konci Návratu Jediho.

Asi nejzajímavěji ale působí evoluce Dameronovy postavy. Poe skončil jako rebelský pilot Odporu, původně jej ale filmaři zamýšleli jako rytíře Jedi anebo jako lovce lidí. Dokonce mu chtěli dát i wookieeského parťáka, čímž by jeho podobnost s Hanem byla kompletně završena. Jo a ještě jedna kuriozita – po většinu psaní scénáře měl jméno "John Doe", což je americký výraz pro generické jméno na způsob našeho "Jan Novák".

02) Širé nové světy

Lišit se samozřejmě mohly i filmové planety a lokace obecně. Zatímco ve finále jsme dostali pouštní Jakku a nepříliš prozkoumanou sněhovou základnu Starkiller, situace mohla být o dost jiná. Namísto Jakku jsme se totiž měli podívat na bažinatý a zarostlý svět, kde by ovšem bylo stále k nalezení hodně šrotu. Mezi tím by vynikaly trosky druhé Hvězdy smrti, jejichž část by se nacházela pod vodou, a Rey (resp. Kira) by se do nich musela ponořit, aby našla zbytek mapy k Luku Skywalkerovi. Protože by tu uvízla, musel by se za ní vydat Millenium Falcon. Vzhledem k tomu, kde druhá Hvězda smrti explodovala, by se pak logicky odhalilo, že je oním světem Endor.

Zajímavější by byl i Starkiller – nakonec jsme i z něj dostali zasněžený svět kontrastující s Jakku, původně ale měl být na jeho povrchu supervulkán, z něhož by dštila láva a jednou za čas i paprsek superlaseru ničícího planety! Rovněž nemuselo jít o generickou neznámou planetu, ale na obří základnu, překopaný svět z původní trilogie – Dantooine.

01) Byla jednou jedna Síla

Finální třešničkou však není žádný z odvržených plánů J. J. Abramse, nýbrž něco docela jiného – totiž Lucasovy dávné vize na novou trilogii! Jak jistě víte, George Lucas dal Star Wars život a je zodpovědný i za prequelovou trilogii s Anakinem. Než ale značku v roce 2012 odprodal studiu Disney, rozhodně měl v hlavě nápady na její pokračování. Nápady, které se nerealizovaly... a byly nečekaně obskurní!

Jak totiž Lucas nedávno oznámil, jeho plánem bylo Epizody VII až IX pojmout jako trilogii zasazenou do mikroskopického světa (!!!), v němž bychom se dostali doslova až na dřeň původu Síly. Uzřeli bychom totiž mikroskopické potvůrky Whills (tak jim říkal Lucas), které by se na Síle živily.

Jestli by to vypadalo spíš jako animák Byl jednou jeden život, starý film Fantastická cesta (parodovaný v seriálu Archer), dokument Mikrokosmos anebo něco docela odlišného, se můžeme jen dohadovat. Jisté je, že pokud dnes někomu přijde, že nové Star Wars filmy nejsou příliš originální, měl by být rád, že místo nich nemáme Lucasův podivný "mikroanimák".

Star Wars: Epizoda VII Síla se probouzí začíná na Prima COOL již v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný