29. ledna 2020 09:45

7 věcí, které vám unikly v posledních Star Wars: Léčit Silou uměl už Baby Yoda

Devátá epizoda Star Wars skrývá víc, než jste možná tušili!

Vzestup Skywalkera sklidil mezi fanoušky rozporuplné ohlasy, nelze mu však upřít velkou snahu zakončit nejnovější trilogii co nejúderněji. K dobru mu přitom rovněž slouží i péče o detail – třeba skrze narážky, které vám v kině mohly uniknout.

07) Wedge je zpět

Legendární pilot X-Wingů z původní trilogie (a především bitvy u Yavinu IV) se vrátil v kratičkém cameu, které vám možná uniklo. Wedge s tváří Denise Lawsona sedí v závěrečné bitvě u děla Millenium Falcona a chválí Landa za jeho letecké schopnosti.

06) Kijimi

Název ledové planety Kijimi, která se spolu s pašeračkou Zorii Bliss objeví zhruba v polovině filmu, ukrývá víc, než by se mohlo zdát. Jméno Kijimi je totiž převzato ze zvukového syntetizátoru japonské společnosti Black Corporation, jíž je J. J. Abrams velkým fanouškem. To bylo příhodným důvodem také k tomu, aby měl v baru na Kijimi cameo sám velký skladatel John Williams.

05) Hlasy ze záhrobí!

Když Rey v závěrečné scéně bojuje s Palpatinem, pomáhají jí k tomu i mnohé hlasy, které jste v kině možná v rychlosti neidentifikovali. Některé z nich jsou poměrně očekávatelné – Anakin, Obi-Wan, Yoda, Qui-Gon Jinn nebo Mace Windu. Kromě toho však zazní i několik dalších Jediů a Jediek z Útoků klonů a seriálu Clone Wars (Adi Gallia, Luminara Unduli, Aayla Secura) včetně Ahsoky Tano. A nechybí ani Kanan Jarrus ze Star Wars Rebels!

04) Síla vs. loď

V rámci kánonu Star Wars to není poprvé, co Síla dovoluje manipulovat s velkými loděmi. Konflikt mezi Rey a Kylem o transportní plavidlo totiž bledne ve srovnání s klasickou scénou z herní série Star Wars: The Force Unleashed, v níž ústřední protagonista Starkiller shodí celý imperiální křižník.

03) Síla uzdravuje

Cosi podobného platí i o uzdravování Silou, jež některým divákům přišlo dost vytažené z paže. Baby Yoda ale nemlich totéž provádí v seriálu The Mandalorian (dokonce v dílu, který měl premiéru těsně před Epizodou IX) a Jediové mají podobné schopnosti ve spoustě her ze světa Star Wars.

02) Kylova helma

Rovněž helma Kylo Rena na první pohled nejspíš vypadá trochu komicky – v éře, kdy lidé létají mezi hvězdami, by ji mohl kovář opravit trochu šikovněji, co? Ve skutečnosti je však tento styl opravy s viditelnými "švy" tradiční japonskou technikou zvanou kintsukoroi, která spojuje rozbité předměty tak, aby bylo jasné, že kdysi šlo o rozbité předměty. Jak jinak se člověk poučí z chyb než tím, že ony chyby budou neustále připomínat?

01) Festival předků... doslova

Naopak titěrnou narážkou je zmínka, že se "festival předků", na který naši hrdinové zavítají v první třetině filmu, odehrává "každých 42 let". Možná vám totiž uniklo, že na premiéru prvního filmu ságy, totiž Epizody VI, došlo přesně 42 let před premiérou Epizody IX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný