1. srpna 2019 12:36

6 nejlepších scén z prvních Star Wars: Kterou máte nejradši vy?

Aneb bitka s Darthem Maulem vs. závody kluzáků.

V neděli ve 20.00 si na COOLu dáme první epizodu Star Wars. Po původní trilogii tak vykopáváme i trilogii prequelovou – a to znamená, že sice uvidíme Dartha Vadera v jeho dětských letech, ale také to znamená, že uvidíme Obi-Wana před tím, než mu narostly fousy! Připomeňte si s námi, co lepšího nám dala Skrytá hrozba, a proč jde navzdory Jar-Jarovi o neprávem opomíjený díl!

06) Úvodní titulky & úvod do světa

Může být něco víc vzrušujícího než sáhodlouhé řešení zdanění obchodních cest? Asi. Jenom. Těžko! Ironii ale stranou. Prequelová trilogie schytala kupu pohlavků za to, že příliš často řeší politiku – jenže víte co? Právě díky tomu je zcela relevantní dodnes. Zatímco občanských válek totiž naštěstí většina z nás zažila minimum, i gify z galaktické politiky Star Wars se dnes vytahují u nemlich každých druhých voleb. Vytasit se tedy v legendární úvodní scéně s popisem sporu kolem daní tedy bylo možná pro mnohé neskousnutelné... Ale splnilo to velmi dobrý a dodnes objektivně užitečný účel.

05) Představení Coruscantu

Původní trilogie neměla co do world-buildingu mnoho kotev. Byla tu galaxie během občanské války, v níž Rebelové létali z planety na planetu, nikde nebylo bezpečno i ani ty "nezničitelné" Hvězdy smrti nevydržely do závěrečných titulků. Nová série ale musela ukázat pád starého světa – a v tom bylo zcela esenciální ukázat i planetoměsto Coruscant způsobem, po němž nás onen nevyhnutelný pád bude mrzet. O to famóznější je, že se to v případě Coruscantu podařilo fenomenálním a zcela ikonickým způsobem. Vidět tuhle planetu poprvé v kině bylo prostě dechberoucí!

04) Návrat na Tatooine a závody kluzáků

Krásným příkladem smyslu prequelu je ale i větší role Tatooine. Na pouštní planetě plné kosmických gangsterů a mafiánů jsme v Nové naději strávili trestuhodně málo času. Tedy, mluvíme-li o Mos Eisley. Poušť se nepočítá. V Návratu Jediho jsme také pobyli spíše mimo zábavné kosmické semeniště zla. Ale Skrytá hrozba se věnovala Mos Eisley podstatně déle a každá scéna (ano, hlavně závody kluzáků) je tu prostě perlou, která zaslouží poplácat po ramenou.

03) Milý pán Palpatine

Kuriózní je i ukázka Palpatina. Nemlich každý, kdo viděl původní trilogii, samozřejmě ví, že tenhle milý senátor není ani omylem pravdoláskař. Skrytá hrozba to však ani jednou nedá najevo! Ačkoliv jsme spíš fanoušci sledování Star Wars v takovém seřazení, v jakém byly natočeny, je rozhodně pozitivní, že jde na hvězdnou ságu koukat i chronologicky. A Palpatinova hrozba při tom vynikne o víc. Koneckonců, tomu milému pánovi z jedničky bychom v galaktických volbách nejspíš hodili hlas i my...

02) Otvírák s Qui-Gonem

Jestli prequelová trilogie někoho potřebovala, tak to byla postava jako Qui-Gon! Krutopřísný rytíř Jedi, který se však nechová jako řeznický pes, je samozřejmě o to lepší, že ho hraje Liam Neeson, vrahoun proslavený pozdějšími 96 hodinami a podobnými "akčňáky s postaršími muži v hlavní roli". Ze stejných důvodů však Qui-Gon musel ve Skryté hrozbě i umřít. Kdyby totiž zůstal naživu, Palpatine by se k moci nikdy nedostal!

01) Osudový duel

Co nás v prvních Star Wars oslnilo nejvíc? Nejspíš to bude akční choreografie! Nic naplat, souboje světelných mečů jako smrtící tanec borců a borkyň kolem sebe přišel právě s tímto filmem. Do té doby byly souboje na světelné meče ve Star Wars trestuhodně statické a pomalé. Nový styl přitom ikonicky ztělesňuje především finální "Duel of the Fates" mezi Darthem Maulem, Obi-Wanem a Qui-Gonem. Za tuhle nálož jsme ochotni prominout filmu i všechny ty kvalitativní vývrtky!

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný