15. července 2019 02:41

Star Wars a Vaderovo přiznání: Jak se točil nejslavnější filmový zvrat všech dob?

Jak dlouho musel Mark Hamill předstírat, že neví, co přesně se ve slavné scéně stalo?

Přišel čas na nejlepší Star Wars ze všech – pátá epizoda s podtitulem Impérium vrací úder totiž na Prima COOL začíná už v neděli ve 20.00. Film, který je dodnes považován za vrchol ságy, samozřejmě odhaluje nečekané propojení Dartha Vadera a Luka Skywalkera. Zvrat, který byl v roce 1980 šokující pro diváky, byl však ve skutečnosti šokující i pro štáb a herce. Zjištěte, jak vznikal a jak se pečlivě tajil!

Situace s Vaderovským zvratem se komplikuje již od počátku jeho vzniku. V první verzi scénáře totiž ve skutečnosti Vader Lukovým otcem nebyl – namísto toho se Lukův otec synkovi ukázal v roli ducha. Lucas později tvrdil, že Vadera vždy zamýšlel jako Lukova otce, mimo jiné proto, že je jeho jméno "Darth Vader" určitou aluzí na slova "dark father" (= temný otec). Šlo však o jistou revizi Lucasových dávných plánů a kreativní polopravdu, kterých měl sám na rozdávání vždycky dostatek...

Faktem nicméně je, že je Lucas za vymyšlení zvratu skutečně odpovědný – přišel s ním při promýšlení toho, jak přepsat první méně zajímavou verzi scenáře z pera autorky Leigh Brackett. Když se sám ujistil, že zvrat dává jakž takž smysl (a Obi-Wan v prvním filmu jen mlžil), sepisoval další verze příběhu již s touto skutečností na mysli. O zvratu každopádně vědělo jen minimum lidí. Lucas jej tedy neměl příliš s kým konzultovat, už proto, že Leigh Brackett během předprodukce zemřela na rakovinu.

Po většinu času tak byl jediným, kdo o zvratu kromě Lucase věděl, pouze režisér Irvin Kershner, prakticky celý zbylý štáb včetně herců o něm neměl ani ponětí! Tedy, skoro všech. Lukův představitel Mark Hamill se sám o scéně dozvěděl minuty před natáčením z psané poznámky od Kershnera – to celé jen proto, aby podal přesvědčivou reakci. Kershner mu sám řekl, že pokud informace o pravé povaze scény uniknou, budou s Lucasem vědět, že prosákly od něj. O zvratu totiž veděli jenom oni tři.

Zřejmě nejpřekvapivější je pak skutečnost, že se celé tajemství udrželo až do premiéry. Jak možná víte, Vadera namluvil v originále James Earl Jones. Ten však uvnitř Vaderovy zbroje sám na place nevystupoval a jeho dialogy vznikaly až během postprodukční úpravy natočeného materiálu (jde vlastně o dabing). Vaderův představitel David Prowse tak mohl během natáčení říct zcela jiná slova. Která to byla?

Paradoxně šlo o zcela jiný potenciální zvrat. Když totiž Luke Vadera konfrontuje slovy "Zabil jsi mého otce!", Vader mu při scéně původně odvětil "Ne... Obi-Wan zabil tvého otce!", což samozřejmě kompletně změnilo celé pojetí filmu. Zdálo se totiž, že byl skutečným padouchem ságy Obi-Wan. Reálně však šlo jen o návnadu pro ty, kteří neuměli udržet jazyk za zuby.

Hamill v rozhovoru později řekl, že tajemství musel držet rok a půl mezi natáčením a premiérou – mezitím se samozřejmě o informaci dozvěděli i zvukaři, zvrat však přesto zůstal až do premiéry utajen. Pomohla tomu jak tajnůstkářská povaha Lucase, tak i skutečnost, že tehdy ještě neexistoval internet.

Hamill dodal, že se Harrison Ford (Han Solo) na premiéře mírně rozohnil, když se obrátil na Hamilla a řekl mu "Hele, hochu, o tomhle jsi mi ku*va neřekl!" (dušujíc se, že by si informaci ponechal pro sebe). Naopak v případě Carrie Fisher (Leia) oba uznali, že kompartmentalizace informací měla svůj smysl. Pokud jste totiž na place chtěli rychle rozšířit nějaký drb, stačilo o něm říct Carrie, nechat ji přísahat, že o něm nikomu neřekne... a do druhého dne byli v obraze úplně všichni!

Star Wars: Epizoda V Impérium vrací úder začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný