21. února 2020 06:40

Jak měly původně vypadat deváté Star Wars? Kylo Ren se utkal i s Darthem Vaderem

Prohlédněte si film z alternativní reality aneb tohle je první zvažovaná verze Star Wars: Epizody IX.

Nebude snad přeháněním říct, že deváté Star Wars nenaplnily očekávání všech fanoušků. Ačkoliv J. J. Abrams přinesl solidní popcorňák, zejména dlouholetí příznivci ságy očekávali trochu opulentnější pohoštění. Již pár týdnů po internetu kolují detaily kolem alternativního nápadu na devítku od scenáristy a režiséra Colina Trevorrowa (Jurský svět). Nyní utekly i ilustrace pro jeho návrh scénáře, který Lucasfilm nakonec zamítl. Co všechno Trevorrow plánoval a jak by se jeho koncept filmu lišil od Abramse? Pojďme si projít uniklé shrnutí děje.

Původní Epizoda IX měla mít podtitul Duel of the Fates, což je samozřejmě také název Williamsova songu, který zněl ve finále Skryté hrozby u bitky s Darthem Maulem. Film vznikal od prosince 2016 a měl mít po čertech jinou zápletku. Trevorrow sice potvrdil autenticitu původního leaku, ale jinak je na slovo spíš skoupý a čas od času jen koriguje část dojmologie fanoušků. Není tedy stoprocentně jasné, kolik si různí lidé k celkovému konceptu přimysleli.

Na každý pád však původní scénář přichází se zcela jinou zápletkou devítky. Žádný Palpatine, žádná skrytá flotila – Duel of the Fates řeší primárně boj Odporu proti vítězícímu Prvnímu řádu.

Na jedné straně se děj točí kolem snahyinfiltrovat starý chrám Jediů na Coruscantu(kde jsme ve filmech naposledy byli na konci Epizody III) ve snazeodvysílat nový hologram s Leiou, a zažehnout tak galaktické povstání. Finn (jemuž pomáhají Rose, C-3PO a R2-D2) je přitom během své mise zajat, nakonec ale všechno zvrátí a vede zajaté stormtroopery do finální bitvy proti Prvnímu řádu.

Na druhé straně se pak Rey, Poe a Chewbacca dostávají na ledovou planetu Wavett, kde se Rey vydává do chrámu Mortis. Tam se střetne s Kylo Renem, který mezitím bloumal po sithské planetě Remnicore (a střetl se tam s vidinou Dartha Vadera!), a poté, co zraněná Rey Kyla porazí, se jí zjeví Yoda, Luke a Obi-Wan Kenobi.

Tahle zápletka každopádně znamenala řadu zcela jiných odhalení kolem hlavních postav. Především tu Rey měla obyčejné příjmení Solana– Palpatine totiž ve filmu není. Ukáže se tak, že to byl Kylo Ren, kdo zabil její rodiče. Kylo také ve filmu nedojde k vykoupení, jehož se dočkal ve Vzestupu Skywalkera. Místo toho zůstává záporákem až do trpkého konce. Rey se oproti tomu stává legendou a na konci filmu začíná trénovat novou generaci Jediů.

Jednotlivé ilustrace prozrazují další zajímavosti – třeba to, že měl být R2-D2 těžce "zraněn" při bitvě na Coruscantu. Je ale nutné myslet na to, že obrázkům chybí kontext. Ilustrace jsou vždycky fajn – a skoro vždycky působí bombastičtěji než výsledný produkt.

Trevorrowova vize je rozhodně pozoruhodná, těžko se však soudí, zda by dopadla lépe než Vzestup Skywalkera. Připomínáme, že Trevorrow napsal a natočil Jurský svět, který skládal hold Jurskému parku (letos mimochodem začne točit finále nové jurské trilogie). Nostalgie mu tedy rozhodně není cizí a ví, jak s ní nakládat. Navzdory solidnímu znovuzažehnutí jurské série se však nelze ubránit dojmu, že původní Jurský park nebyl překonán, ale spíš jen šikovně vykraden...

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný