10. července 2023 00:02

Jak to vypadá se Star Trekem od Tarantina?

Dočká se legendární série Star Trek celovečeráku od Quentina Tarantina?

Enterprise už zažehává warp jádro – už v sobotu večer totiž na COOLu začíná Star Trek z roku 2009. Reboot kultovní značky sklidil svého času ovace za to, jak moderně s půlstoletí starým jménem naložil. A napomohl při tom třeba i oživení značky Star Wars. Vzhledem k tomu, že se čtvrtého dílu nedočkáme, by sérii mohl zachránit připravovaný Star Trek od Quentina Tarantina, režiséra Pulp Fiction. Jak to s tímhle projektem vlastně vypadá a proč o něm nebylo poslední dobou slyšet?

Zprávy o tom, že by si Quentin rád natočil vlastní Star Trek, se táhnou nazpět až do roku 2017. Tehdy se ještě ovšem mluvilo o tom, že by mohl vzniknout i čtvrtý filmový Star Trek (počítáno od rebootu). Jeho šance na realizaci jsou ovšem od okamžiku, kdy ze série vystoupil Chris Pine (Kirk), víceméně mizivé. Těžko točit Star Trek s Kirkovou posádkou bez Kirka – o něco podobného se snažilo několik posledních dílů Růžového pantera a... výsledky fanoušky příliš nepotěšily.

Tarantino se o něco později nechal slyšet, že je vznik jeho vlastního filmu vysoce pravděpodobný. „Chvilku jsem s nimi (s Abramsem a jeho partou) nemluvil, protože jsem natáčel vlastní film,“řekl Quentin. „Ale máme probraný scénář i zápletku.“ Dodal přitom, že by preprodukce mohla začít v dohledné době, logicky tedy po dokončení jeho bijáku Tenkrát v Hollywoodu s tím, že by Abrams na filmu spolupracoval v roli producenta.

Jak pro Tarantina, tak i pro Star Trek by bylo spojení obou významným milníkem. Tarantino nikdy netočil film v rámci cizí značky – a Star Trek nikdy neměl eRkový rating pro dospělé. Je pravda, že má Tarantino na triku pár dílů Kriminálek a Pohotovosti, to však byly vrchovatě televizní projekty. Potenciálně by se tak značce Star Trek mohlo dostat nové krve do žil. Momentálně, pravda, běží seriály Star Trek: Discovery a Star Trek: Picard. Ve filmovém světě však sága už několik let vězí na mrtvém bodě.

Fanoušci se sice Tarantinova Star Treku bojí, protože série je pověstná lecčíms, jen ne dospěláckými drsárnami, ve skutečnosti by ale právě čerstvý náhled na sérii mohl být velmi prospěšný. Proč? Tarantino je totiž krom drsárem pověstný láskou k béčkovým (a céčkovým) filmům 60. a 70. let, v nichž našel svou vlastní dramatickou poetiku. Svým způsobem lze říct, že byl Quentin vždycky velmi věrný spíše starší éře filmu než moderním nápadům.

Jakkoliv bychom tak v jeho Star Treku pravděpodobně našli pár hlav prostřelených phaserem i občasnou sprosťárnu, lze od něj očekávat větší věrnost zdrojovému materiálu (tedy nejspíše seriálu z 60. let) než třeba v případě Abramse. Ten se totiž nejvíce proslavil tím, že starý Star Trek vlastně moc nesledoval a inspiroval se spíše u Star Wars. Navíc – nejpopulárnějším startrekovským seriálem posledních let je paradoxně Orville režiséra Setha MacFarlana, který je pověstný právě občasnou nechutnou scénou nebo vulgaritou. A právě proto, nikoliv navzdory tomu Orville nabírá masovou oblibu.

Příběh Tarantinova Star Treku se dlouho tajil, v srpnu 2020 jsme se však dozvěděli, že je jeho zápletka inspirovaná 17. dílem 2. série původního Star Treku jménem A Piece of the Action. V tom se posádka Enterprise podívala na planetu Sigma Iotia II, kde v podstatě propadla do gangsterského světa 20. let 20. století, což... perfektně sedí k tomu, co se od Tarantinova Star Treku čeká!

O to víc nás tedy mrzí, že Quentin o půl roku dříve potvrdil, že film zřejmě nebude režírovat. Jeho vznik prý vůbec není vyloučený, jelikož se studiu Paramount ústřední nápad ohromně líbí. Slavný režisér se však za kameru nehrne a rád přenechá dohled někomu jinému s tím, že dorazí až do střižny, aby (lehce) pomohl s vyladěním svojí zápletky do co nejlepší celovečerní podoby.

Star Trek z roku 2009 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný