5. prosince 2019 10:30

5 nejlepších komiksů se Spider-Manem: Kde všude prozradil svoji tajnou identitu?

Kde hledat inspiraci, když si chcete přečíst něco se Spider-Manem?

V sobotu ve 20.00 se na COOL přehoupne Amazing Spider-Man 2. Pavoučí muž s tváří Andrewa Garfielda se tentokrát utká se záporákem Electrem, jehož si střihl Jamie Foxx. Jak určitě víte, Spider-Man už dnes má zase odlišný obličej – proměnlivá povaha Petera Parkera však překvapivě dobře vyplývá z jeho komiksového já! Pro každého, kdo viděl Spider-Mana jen ve filmové mutaci, jsme vypíchli pět jeho nej komiksů, které rozhodně stojí za přečtení!

05) Back in Black – The Amazing Spider-Man #539 – #543

Trocha introspektivy nikomu neuškodí – a tahle série si ji bere na paškál způsobem, který ze Spideyho filmových patálií zatím neznáme. Odehrává se totiž během slavné komiksové Občanské války (aka Civil War). Spidey během ní musí s pravdou ven a svět zjistí, že je Peter Parker doopravdy Spider-Man. To by mu sice teoreticky mohlo vylepšit pověst, v reálu ale Spideyho začnou nahánět nájemní vrazi a jak už to u superhrdinů chodí, namísto Petera zasáhnou tetičku May, načež se Spider-Man (atypicky vůči svému poklidnému já) začne mstít všem okolo.

04) Spider-Men

Ve filmovém amináku Spider-Man: Paralelní světy se už objevilo téma více různých pavoučích superhrdinů, v hrané verzi ale na tuhle srandu stále čekáme. Ve světě komiksů je samozřejmě kupa alternativních hrdinů a Spidey je u tohoto také zdrojem řady srand. Jednou z nich je přitom komiks Briana Michaela Bendise a Sary Pichelli jménem Spider-Men, v němž klasický Spidey z Earth-616 a potká Spideyho Milese Moralese. Krom zábavného příběhu z toho pak vzniká i překvapivě hluboká reflexe toho, kým Spider-Man je, a naopak není.

03) Marvel Team-Up 2019

Vrcholných kvalit dosahuje i komiks teprve z letošního roku, v němž se Spider-Man spojí s Ms. Marvel. Vtip je v tom, že se Kamala Khan dostane skrz časový portál do roku 2014, kdy byla stávající iterace Spideyho mnohem naivnější, mladistvější a tak nějak nepolíbenější, než jsme zvyklí z oněch komplexnějších náhledů na pavoučího muže. Kontrast mladistvého elánu s pomrknutím na složitější časy fungoval perfektně, a i kdyby vás neoslovil ten, je tu pořád dialogový ping-pong mezi oběma slavnými marveláckými hrdiny.

02) The Conversation – The Amazing Spider-Man 1999 #38

Trvalo to 40 let vydávání komiksů, ale i Peter Parker musel nakonec s pravdou ven. Nikoliv tak jako ve výše zmíněném segmentu z časů občanské války, ale mnohem, mnohem komorněji. Když tetička May přijde ke Spideyho roztrhanému kostýmu a konfrontuje Petera, výsledkem je pozoruhodná polemika o historii Spider-Mana, jeho motivacích i o tom, jestli se za maskou neukrývá víc než jen způsob, jak chránit své blízké. Tohle je Drama s velkým D, přátelé!

01) A Death in the Family – Peter Parker: Spider-Man 1999 #44 – #47

Když se řekne Spider-Man, musí se často říct také Norman Osborn. Jedním z jeho nejlepších výskytů napříč půlstoletou historií Spider-Mana je série A Death in the Family, v níž Norman za smrt svého syna terorizuje Petera způsobem, který sype z rukávu jednu působivou scénu za druhou. Vtip je v tom, že komiks sleduje obě linie vedle sebe a vytváří tak juxtapozici, z níž je o fous méně (než obvykle) jasné, kdo je tu hrdina a kdo záporák. Výsledkem je cosi, co se blíží nejlepším okamžikům mezi Batmanem a Jokerem, v nichž je znát, že jsou hrdinové a antagonisté dvěma stranami jedné mince – a že bychom neměli (super)hrdiny stavět na piedestal tak moc, jak to mnohdy (metaforicky i doslova) činíme.

The Amazing Spider-Man 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný