1. října 2021 15:30

Bitva o peníze z Black Widow skončila: Jak dopadla žaloba Scarlett Johansson na Disneyho?

Vyhrocený spor o výdělky z filmu Black Widow se konečně dočkal vyřešení.

Soudní spor Scarlett Johansson se společností Disney je u konce. Mediální gigant se nakonec s herečkou domluvil na mimosoudním vyrovnání. Konkrétní částka, kterou herečce vyplatil, nebyla zveřejněna. Neoficiální zdroje, které cituje třeba magazín Deadline, však mluví o desítkách milionů dolarů.

Spor se týkal honoráře herečky za film Black Widow, jehož výše byla částečně vázána na tržby filmu v kinech. Ty však negativně ovlivnilo paralelní uvedení filmu na streamovací službě Disney+. Scarlett Johansson tvrdila, že tím mohla přijít až o 50 milionů dolarů a že ve smlouvě měla garantovanou exkluzivní premiéru v kinech, což nebylo dodrženo.

Herečka uvedla, že ji dohoda potěšíla a že je připravená zapojit se do dalších projektů pod hlavičkou Disney. „Vážíme si jejího příspěvku do filmového univerza Marvelu a těšíme se na společnou práci na několika chystaných projektech, včetně filmu Tower of Terror,“ napsal Alan Bergman, šéf Disney Studios.

Kontrakt herečky na film Black Widow byl podepsán v roce 2017, tedy ještě předtím, než Disney vůbec oznámil spuštění vlastní streamovací služby. Měl obsahovat honorář 20 milionů dolarů plus podíl z tržeb v kinech. Smlouva však nepočítala s paralelním on-line uvedením, které sníží výdělky v kinech, což herečka chtěla později do smlouvy doplnit. Disney jí však nevyšel vstříc.

Stává se běžnou praxí, že jsou smlouvy herců upravovány tak, aby myslely na možnost brzkého uvedení na streamovacích službách a zohledňovaly nejen tržby v kinech, ale třeba taky počet zhlédnutí on-line.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný