8. srpna 2016 13:50

Smrtonosná past vs. Predátor: 7 nejlepších osmdesátkových akčňáků podle filmových fanoušků

Diamantoví psi - upoutávka

Komando proti Rambovi! Kdo zvítězí?

Náš čtvrteční cooltovní movie Diamantoví psi si jako obvykle vezme na paškál akční rodinné stříbro 80. let. Který z tehdejších filmů však patří na pomyslný Olymp dekády? Zvítězí Arnold anebo Stallone? Či dokonce někdo jiný? Vybrali jsme sedmero nejlepších dle hlasů filmových fanoušků z IMDb!

Rambo II

Hodnocení: 6,4

Zelený baret Johnie Rambovic dopadl v průměrném hodnocení filmu na IMDb k šoku všech zdaleka nejhůře. Za vše zřejmě může mírná lobotomizace značky ve druhém díle – díl první totiž dopadl o poznání lépe. Rambo II je však oproti němu vypalován útočící na ty nejvíce mrzké pudy – a podle toho také dopadl.

Běžící muž

Hodnocení: 6,6

Má to humor, má to satiru, má to násilí – ale nemá to dobré hodnocení! Běžící muž má asi nejpřekvapivější umístění seznamu. Ačkoliv jde totiž o překvapivě chytrý film, dost možná nejchytřejší a zároveň stále akční film Arnoldovy kariéry, v srdcích diváků je Běžící muž sotva nadprůměrný.

Komando

Hodnocení: 6,7

Arnoldův slavný opus si však nestojí o mnoho lépe. Komando má megasilný drajv a je to takových 96 hodin své éry – nekompromisní jízda za záchranou dcery v nesnázích. Její přímočarost je však zjevně jak zdejší silnou stránkou, tak i největší slabinou.

Robocop

Hodnocení: 7,5

Podobně jako Běžící muž je Robocop v první řadě satirou na svůj vlastní žánr. Oproti Běžícímu muži má však asi o milion let lepší název a přívětivější premisu. Koneckonců, komu by nebyl sympatický robotický polda, co nedělá rozdíl mezi korporátními padouchy ani mrzkými drogovými dealery!

Smrtonosná zbraň

Hodnocení: 7,6

Nemusí se to z našeho výběru zdát, ale osmdesátky nejsou jenom o Arniem a Slyovi. Vedle Robocopa jsme komparativně mrkli i na velký biják Mela Gibsona a Dannyho Glovera. Jde malinko o jiný žánr – buddy komedie neboli "film o dvojici nesourodých poldů" vznikl minimálně o dekádu dříve a čisté akci nikdy neholdoval. Snad pro přítomnost maniakálního Riggse a přemíru akce inspirované u drsnějších kolegů však Smrtonosnou zbraň nemůžeme opomenout. Umístila se ostatně na solidní čtvrté pozici.

Predátor

Hodnocení: 7,8

Jdeme do finále – a je tu bronzová příčka patřící Arnoldovi! Predátor je do značné míry bastardní dítě éry. Zaprvé, akční borci v něm padají zleva i zprava. Za druhé, celý film je tak trochu jeden velký vztyčený prostředníček Arnolda Rambovi, ale i vlastnímu Komandu. Snad právě pro narušení klišé o nezničitelných vojácích si však Predátor vysloužil třetí příčku oblíbenosti!

Terminátor

Hodnocení: 8,1

Na stříbrné pozici se umístil časově cestující robot Terminátor! Arnold si připisuje druhou medaili, a to ačkoliv ve filmu paradoxně platí za záporáka. Terminátor je sice sci-fi (jiné sci-fi bijáky jsme ze seznamu vyloučili) a rovněž dost horor, odehrává se však pořád v současné době a/nebo ve velkém městě, což jsou základní kritéria klasického osmdesátkového bijáku. Cameronův film ostatně z velké části celý žánr osmdesátkové akce spoluzaložil.

Smrtonosná past

Hodnocení: 8,2

Ano, přátelé, je to tak! Celý seznam se Bruce Willis držel stranou, jenom aby nakonec přišel a s hláškou mezi zuby knockoutoval veškeré konkurenty. Smrtonosná past je však jak akční, tak i správně vtipná, nadsazená, utahující si ze skutečného terorismu, novinářů, FBI, poldů, ale i věčně pokuřujícího McClanea jako takového! Mezi klasickými akčňáky vyhrává zcela po právu!

Seřazené čestné zmínky a žánrové diskvalifikace:

Útěk z New Yorku (hodnocení 7,2) – diskvalifikován pro malý apel Kurta Russella. Sorry, Snakeu.

Velké nesnáze v Malé Číně (hodnocení 7,3) – diskvalifikován pro malý apel Kurta Russella. Sorry, Jacku.

Highlander (hodnocení 7,2) – ačkoliv Highlander pomohl celý žánr osmdesátkové akce založit, zůstává jím tak trochu opomenut.

Rambo (hodnocení 7,7) – diskvalifikován pro příliš intoušské poselství o duševním stavu a ostrakizaci veteránů.

Vetřelci (hodnocení 8,4) – diskvalifikováni pro primárně sci-fi zápletku a hororové prvky.

Dobyvatelé ztracené archy (hodnocení 8,5) – diskvalifikován pro příliš historicko-dobrodružné téma.

Diamantoví psi začínají ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný