3. října 2022 00:05

Tohle je 7 důvodů, proč je Smrtonosná past nejlepší akční film všech dob. Souhlasíte?

Existuje lepší akční film než Smrtonosná past? Tady je obhajoba názoru, že ne...

V neděli večer se na COOLu otevře první Smrtonosná past z roku 1988. Rozhodně by se dalo argumentovat, že jde o vůbec nejlepší akční film, jaký kdy byl natočen. Nevěříte? Mrkněte na naše sedmero důvodů.

01) John je běžný chlápek

Jasně, má charisma Bruce Willise a svaly, o kterých si spousta z nás může nechat zdát. A navrch hlavu MacGyvera a bojové schopnosti Ramba. Mezi akčními geroji ve filmu je však John McClane vlastně normální chlápek, co má jen velkou smůlu – a tomu až příliš dobře rozumí každý z nás...

02) Každá z postav je kultovní

Nejen Hans Gruber nebo John McClane, ale KAŽDÁ každičká postava tu šlape jako dobře namazaný stroj – včetně černošského poldy, velitele zásahu, agenta Johnsona, druhého agenta Johnsona nebo řidiče limuzíny Argyla!

03) Parádně přízemní akce

Je to paradox, ale jakkoliv má Smrtonosná past náležitě ujeté přestřelky plné štěkajících samopalů a nepravděpodobné gymnastiky (viz John plazící se pod stolem), přítomnost střepů, krve, řevu a potu, na svou dobu překvapivě autentická, z toho všeho činí nápadně přízemní film. Každá kulka bolí a každý střep vyvolává nepříjemné ježení na zátylku!

04) Jednoduchá premisa se složitým provedením

„Teroristi přepadnou mrakodrap a jeden klaďas je zrovna uvnitř“ – to zní jako popis, jímž k filmu můžete krásně snadno přilákat další fanoušky. Zároveň však Smrtonosná past skrze scény, jako je krátké setkání Johna a Hanse anebo nálet FBI, dovede jednoduchou, nekomplikovanou premisu náležitě rozšířit a zahustit!

05) Hans. Gruber.

Mnohdy lze říct, že film je jenom tak silný, jak je dobrý jeho záporák. V případě Smrtonosné zbraně to platí bez pochyby. Film stopuje Hansovu partu hned od počátku a ve výsledku se to rozhodně vyplatí – díky shakespearovskému herectví Alana Rickmana i Hansovu stylu (předstírat terorismus a vlastně být jen lupič) nebude přeháněním říct, že tu mnozí z nás Hansovi i trochu fandili...

06) Film zrodil vlastní subžánr

Uzavřené prostředí, klaustrofobické pocity, hlavní hrdina, který má „macgyverovské“ kvality – Smrtonosná past dala vzniknout vlastnímu subžánru filmů, v nichž je hrdina vždy uzavřen do malého prostředí a na krk mu dýchá limitovaný čas. Od Nebezpečné rychlosti po Hady v letadle vděčí mnoho filmů za svou existenci právě tomuto bijáku!

07) Je to vánoční film

Většina vánočních filmů je sladká jako Wonkova továrna na čokoládu a naivnější než štěně. Smrtonosná past však rozhodně nikoliv! Máme tu perfektní využití Ódy na radost (v akčním filmu!) spolu s motivy rolniček, a ruku v ruce s nimi i nápadně šťastný konec, takže vzdor všem mrtvolám nic nebrání tomu, abyste si Smrtonosnou past pustili na Štědrý večer s celou rodinou!

Smrtonosná past začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný