21. října 2022 14:00

Nástupce Harryho Pottera, nebo velké zklamání? Jak podle recenzí dopadla nová fantasy s Charlize Theron

Jak se povedl nový film, který chce být prvním dílem série podobné Harrymu Potterovi?

Knižní hity pro mládež byly už mnohokrát úspěšně převedeny do filmové podoby a zaznamenaly podobný úspěch i v kinech – stačí si vzpomenout na Harryho Pottera, Twilight ságu nebo Hunger Games. Novinka s názvem Škola dobra a zla by se chtěla zařadit po jejich boku. Jde totiž o adaptaci prvního z šesti dílů knižní série od spisovatele Somana Chainaniho, která už si odbyla svou on-line premiéru. Jak podle kritiků dopadla a má smysl s ní ztrácet čas?

Už z trailerů bylo jasné, že půjde o dost nenáročnou zábavu bez větších ambic a kritické ohlasy tomu odpovídají. Na Rotten Tomatoes film zaznamenal nelichotivých 39 % pozitivních recenzí s průměrným skóre 4,9/10. Uživatelé však hodnotí podstatně lépe – jejich rating je na Rotten Tomatoes 75 % a 4/5. Film si tedy své publikum zřejmě našel.

„Harry Potter se potkává s Následníky a špetkou Romea a Julie. Ano, je to přesně tak přeplácané, jak to z popisu zní,“ píše ve své recenzi Christy Lemire a podotýká, že filmu chybí i jistá zábavná energie předchozích filmů režiséra Paula Feiga (Špión, Drsňačky. Ženy sobě). Nevyužívá svou sestavu talentovaných herců a místo toho se utápí v béčkové digitální akci.

„Zvraty vás pravděpodobně moc nešokují a některé dramatické vsuvky filmu spíše ubírají, než aby přidávaly k jeho jinak dost solidní akci. Tvůrci mysleli hodně na fanoušky knih, takže je výsledek občas moc popisný a dlouhý na to, aby byl jen odpočinkovou jednohubkou – ale jde přesně o ten dobře zprodukovaný celovečerák, kterých chceme on-line vidět víc. A rozhodně otevírá možnost pro další díly,“ píše se v celkem pozitivní recenzi serveru The Verge.

Pochvalu film dostal i od renomovaného videoherního magazínu IGN, který udělil známku 8/10 a mimo jiné napsal: „Vše je skvěle vyváženo, ale opravdové srdce filmu tvoří přátelství mezi Sophie a Agathou, což je věc táhnoucí celý příběh kupředu.“ Přestože film sdílí mnoho motivů se svými předchůdci, podařilo se ho podle recenze režisérovi Paulu Feigeovi vizuálně i žánrově odlišit od jeho filmové i seriálové konkurence.

„Jasně, jde o vykrádačku Harryho Pottera, ale kdyby Feig dal filmu možnost se trochu nadechnout, mohl by stát na vlastních nohou. Na rozdíl od Bradavic, kde čekala zajímavá překvapení na každém rohu, tahle škola jako by fungovala pouze jako koncept, který vlastně není dost zajímavý ani sám o sobě,“ konstatuje filmový magazín Variety.

„Naprosto zkrachovalý pokus o fantasy. Příliš dlouhý, přesto nedotažený a přeplněný takovou spoustou klišé, že se jimi i teenagerská cílová skupina bude cítit uražena,“ píše Empire a zdůrazňuje mimo jiné špatné herecké výkony, které jdou ruku v ruce s hloupými dialogy, jež až moc okatě vysvětlují, co se v chaotickém filmu vlastně odehrává.

Stěžejních rolí se ve Škole dobra a zla ujali Sophie Anne Caruso (Sophie), Sofia Wylie (Agatha), Kit Young ( Rafal / Rhian) Charlize Theron (Lady Lesso), Karry Washington (profesorka Dovey), Freya Parks (čarodějnice ze Západu), Jamie Flatters (král Artuš). Ve filmu pak lze identifikovat i Cate Blanchett, která se ujala role vypravěčky.

Zdroj: Rotten Tomatoes

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný