25. října 2018 13:42

Byl Michael Jackson opravdu v Simpsonových?

První větší žlutá celebrita.

Po skoro třiceti letech, kdy Simpsonovi vydrželi v éteru, už nikoho nepřekvapí výskyt známé tváře v jejím kresleném provedení. V Simpsonových se objevili zpěváci, herci, ale třeba i fyzik Stephen Hawking. Zpátky v dřevním roce 1991 (po Kristu!) však byly podobné výskyty celebrit povážlivě méně časté. Simpsonovi byli již tehdy populárním seriálem, možná i populárnějším než dnes – v prvním díle 3. řady jménem Šílený Homer nicméně přistoupili k čemusi tehdy neznámému a dali prostor jiné slavné tváři. Učinili tak ovšem vrchovatě netradičním způsobem.

Pro zavilé diváky seriálu určitě nebude spoilerem, když prozradíme, že je náš hlavní Simpsoňák v Šíleném Homerovi zavřen do sanatoria a potká tu tlustého maniaka s fanatickou oblibou Michaela Jacksona. Rovněž pravděpodobně nebude tajemstvím, že postavu Leona Kompowskyho v originále namluvil Michael Jackson – toho času rovněž na vrcholu popularity.

Pozoruhodný je ovšem jiný detail ztracený v osidlech času. Tvůrci Simpsonových totiž Jacksonův výskyt tehdy nedávali na odiv. Postavu Kompowskyho namluvil, alespoň dle titulků ve znělce, jakýsi John Jay Smith. Kuloáry již tehdy kolovala historka, podle níž Jackson nechtěl být jmenován, což mělo splnit jeho tužby (tedy objevit se v Simpsonových), ale zároveň to nemělo vyvolávat zdání zbytečné publicity. Postava Kompowskyho ostatně Jacksona krom pohybů a hlasu neevokuje, oproti pozdějším žlutým celebritkám Kompowsky nevystupuje jako "skutečný" kreslený Jackson.

Stále nebylo jasné, jestli tedy všechno není jenom sofistikovaný metahumor a Kompowsky nebyl jenom velmi dobrá habaďúra, popřípadě jaké byly pravé okolnosti jeho výskytu. Matt Groening nyní však opět rážně potvrdil, že Kompowskyho skutečně namluvil Jackson. To ale paradoxně neznamená, že jsme v epizodě neslyšeli i jeho dvojníka!

Jackson v roce 1991 zatelefonoval Groeningovi s žádostí o vlastní výskyt v seriálu, byl totiž velkým fanouškem a chtěl být zkrátka na okamžik obyvatelem Springfieldu. Groening mu zprvu zavěsil, protože hovor – snad v duchu Bartových vylomenin – považoval za žert. Jackson se však nenechal vykolejit a v naléhání pokračoval. Vtip je pak v tom, že kvůli údajnému kontraktu se svou nahrávací společností nesměl být jmenován v titulcích.

Ze stejných důvodů nesměl ani zpívat "své" písně – v českém dabingu rozdíl zapadne, v zásadě lze však říct, že Jackson v angličtině Kompowskyho sice namluvil, ale nazpíval jej už jiný zpěvák s podobnou barvou hlasu. Šlo mimochodem o jistého kytaristu Kippa Lennona. Jackson sice scény konzultoval a vedl, ale nikoliv svými hlasivkami.

V součtu tak vznikl amalgám dvou hlasů využívaných pro různé scény, a pro jednu postavu tak nemělo smysl Jacksona ani zmiňovat v titulcích. Výsledkem byl komplikovaný vtip, jehož mystérium bylo po dlouhá léta zdrojem zábavy nejen fanoušků, ale i samotných tvůrců seriálu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný