8. května 2023 00:05

Shoky & Morthy na Prima COOL: Zajímavosti, které nevíte o drzé české komedii

Dva našláplé youtubery sundá vlna kritiky jejich vlastních followerů. Když jim videa na internetu přestanou vydělávat a ještě k tomu musí na veřejně prospěšné práce, mají jedinou šanci. Spravit si reputaci poslední velkou akcí.

Shoky (Štěpán Kozub) a Morthy (Jakub Štáfek), s nimiž se můžete na Prima COOL seznámit už v pátek večer, jsou kamarádi od školních let a také youtubeři s našláplou kariérou. Morthyho však už jejich dětinské pranky přestávají bavit – i vlivem jeho přítelkyně, ambiciózní influencerky Sáry. Když poslední video kluků sklidí na sítích vlnu kritiky, jejich kanál přestane vydělávat a vyslouží si za něj veřejně prospěšné práce, vypadá to na jejich definitivní rozchod.

Jedinou šancí, jak si napravit youtuberskou pověst, je společný plán na „poslední velkou akci“. Shoky, Morthy, Sára, svérázná lovkyně duchů Lucie a prodejce vysavačů (a neúspěšný youtuber) Radomil se vydávají po dálnici D1 na divokou jízdu vstříc objasnění záhady Devíti křížů. Tam hodlají přijít na kloub legendě o krvavé nevěstě a spravit si svou youtuberskou reputaci opravdovým filmovým počinem.

Zajímavosti:

 • Česká dobrodružná komedie Shoky & Morthy: Poslední velká akce měla premiéru v roce 2021.
 • Štěpán Kozub je uměleckým šéfem ostravského Divadla Mír a kromě televizních seriálů je známý z improvizační divadelní show Tři tygři nebo internetového seriálu sKORO NA mizině.
 • Jakub Štáfek se kromě herectví věnuje také scenáristice a režii. Účastní se zápasů ve smíšených bojových uměních MMA. Je známý také díky roli Matěje Jordána v seriálu Ulice nebo z internetového seriálu Vyšehrad.
 • Ve vedlejší roli neúspěšného youtubera Radomila se objevuje úspěšný český režisér Tomáš Magnusek, který natočil filmy Stáří není pro sraby, Kluci z hor, Voda, čo ma drží nad vodou, Modelky s.r.o. nebo Jedlíci aneb Sto kilo lásky.
 • Ve filmu se objevují skuteční čeští youtubeři Martin Rota, Jakub Steklý a Danny Sonnleitner, dále také například moderátor Čestmír Strakatý, kteří hrají sami sebe.
 • Podle legendy o Devíti křížích, které stojí u dálnice D1, se už několik staletí zjevuje duch krvavé nevěsty každému, kdo na tomto místě pomyslí na svatbu nebo vysloví jméno milované osoby.
 • Režisér Andy Fehu říká, že věří na duchy a magická atmosféra Devíti křížů ho zaujala. „Místo zvané Devět křížů má magickou atmosféru a tajemnou minulost, která se proplétá do současnosti. A to je právě ona zmíněná překroucená realita – legendy popisují příběhy, které vycházejí z reality, určitě na nich něco pravdivého je, ale zároveň je to vždy opředeno nějakým tajemstvím.“
 • Téma paranormálních jevů oslovilo i herce Jakuba Štáfka. „Dokážu si představit, že by mě bavilo zapnout night vision a točit na toto téma třeba dokument o energiích na hradě Kost nebo Houska. Vyrostl jsem na Záhadě Blair Witch, takže k tomu mám blízko. Z natáčení Shokyho & Morthyho mi utkvělo místo, kde se točily scény z motorestu Devět křížů. Byla neskutečná mlha a režisér Andy Fehu byl nadšen – ta tajemná atmosféra byla ohromující.“
 • Režisér Andy Fehu patří k nejzajímavějším současným českým filmovým tvůrcům. Za svou režijní prvotinu Nenasytná Tiffany získal nominaci na Cenu filmové kritiky. Režíroval také seriálový thriller Pěstírna nebo Štafl, společně s Janem Prušinovským Autobazar Monte Karlo.
 • Režisér Andy Fehu je také spoluautorem scénáře k filmu. Napsal ho společně s Ondřejem Kopřivou, spoluautorem oceňovaného webseriálu Semestr.
 • Film Shoky & Morthy: Poslední velká akce vznikl kombinací dvou scénářů, na kterých Andy Fehu původně pracoval odděleně. Jeden byl o youtuberech a druhý o legendě o krvavé nevěstě.
 • Andy Fehu má schopnost kombinovat různé žánry. „Rád kombinuji žánry, zvlášť komedii a horor – perfektně se doplňují, což mě na nich baví. Oba žánry pracují s překroucenou realitou, všechno se tam může stát, a to je skvělé pro tvůrčí i diváckou fantazii. Mám rád, když příběhy vycházejí z reality, ta však nemusí být zcela doslovná,“ říká.
 • Andy Fehu prozradil, že některé youtubery považuje za novodobé filmaře: „Fascinují mě jejich témata, jako například pranky, kanadské žertíky, kdy jeden druhého napálí a snaží se navzájem dostat. Zajímá mě i aspekt pohrávání si s realitou – co je pravda, co skutečnost nebo jen video. A youtuberství se s tím dobře pojí.“
 • Herec Jakub Štáfek řekl, že má rád filmy ve stylu Quentina Tarantina a že určité paralely viděl i ve scénáři ke komedii Shoky a Morthy: Poslední velká akce.
 • Andy Fehu chtěl, aby herci Štěpán Kozub a Jakub Štáfek působili v rolích youtuberů přesvědčivě. „Potřeboval jsem dva mladé zajímavé herce, kteří budou nevyzpytatelní, progresivní a zároveň rázní, kteří se nebojí improvizace a rádi zkoušejí nové věci. Nutné bylo, aby si navzájem sedli, aby každý byl trochu jiný a přitom si byli podobní. Bylo pro mne důležité, abych jim věřil, že jsou to opravdoví kamarádi a uvěřitelní youtubeři. A to Štáfek i Kozub splňovali jednoznačně,“ říká.
 • Štěpán Kozub a Jakub Štáfek se sice nepovažují za influencery, ale na sociálních sítích je sledují desetitisíce followerů.
 • Štěpán Kozub i Jakub Štáfek mají zkušenosti z vlastní filmové tvorby. Díky tomu jsou v rolích úspěšných youtuberů přesvědčivější.
 • „Věřím, že díky svým dosavadním zkušenostem jsem mohl do role Morthyho vnést něco svého a dát režisérovi Andymu Fehu na výběr. Ale se vším respektem. A jestli jsem se někdy do toho více pletl, tak jen ku prospěchu věci (smích), protože jsem mu chtěl pomoct, rozhodně ne kvůli svému egu,“ říká Jakub Štáfek.
 • „U filmu stejně jako u divadla mě baví, když je to živé, když se to proměňuje, když se repliky říkají pokaždé trošku jinak a když se na tom mohu spolupodílet v intencích, které nastaví režisér. Mám pocit, že tím tomu dílu dodávám život. Prostor na improvizaci jsem u role Shokyho dostal, ale nechtěl jsem to úplně tlačit za každou cenu a cpát režisérovi svoji vizi,“ říká Štěpán Kozub.
 • Režisér Andy Fehu říká, že během natáčení pro něj byla improvizace důležitá: „Na scénáři nelpím na sto procent, protože až na place většinou zjistím, co opravdu funguje, a z toho vznikne potřeba s tím na místě pracovat. Scénář je pro mě vždycky jen odrazový můstek. Štěpán i Jakub jsou profesionálové, kteří přesně vědí, co dělají a co je potřeba. Jsou soustředění a přemýšlejí nad svou rolí. Cením si toho, že do projektu Shoky & Morthy šli a dali tomu vše, co mohli.“
 • Štěpán Kozub tvrdí, že žádné youtubery nesleduje. „Kvůli roli Shokyho jsem v rámci příprav nějaký obsah nakoukal, abych si udělal o české youtuberské scéně představu. Nicméně dívat se na někoho, jak si patnáct minut rozbaluje boty, je pro mě zabitých patnáct minut, to si raději udělám kafe a budu se dívat na stromy. (smích) Osobně na YouTube moc času netrávím, dívám se tam ale rád na videoklipy.“
 • Jakub Štáfek prozradil, že svět youtuberů a youtuberingu také nikdy nesledoval.
 • Štěpán Kozub tvrdí, že roli ve filmu okamžitě přijal, avšak pod jednou podmínkou – že si druhého youtubera zahraje Jakub Štáfek.
 • Film Shoky & Morthy: Poslední velká akce vznikl v produkci Vratislava Šlajera a Jakuba Košťála, kteří pracovali na seriálu #martyisdead, jenž získal cenu Emmy.

Česká komedie Shoky & Morthy: Poslední velká akce začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný