9. června 2016 15:31

Shawshank a spol.: 7 nejdrsnějších filmů z vězení

Jsme váš nejbezpečnější výlet za mříže!

Ve filmech jsou kriminály milovaným zasazením každé dobré zápletky. V reálu poněkud méně. Do jednoho z lapáků můžete bezpečně nahlédnout i v úterý ve 20.15 na Prima MAX – skrze Stalloneho klasiku Kriminál. Snímků zasazených (a posazených) za mříže je však nespočet. Vzpomněli jsme na sedm dalších, který ukazují, že se v chládku točí nejlepší věci!

Frajer Luke

Klasické vězeňské drama s Paulem Newmanem působí notně sladkobolně. S Lukem na jednu stranu sympatizuje každý normální divák už jen pro jeho zálibu ve vařených vejcích. Na stranu druhou je zároveň jasné, že mu bude vězení vždy hrozit – nikoliv ani tak pro jeho náturu, jako spíše pro zaprděnost společnosti!

Útěk z New Yorku

Nikoliv vždy musí mít vězení podobu několika zdí pod jednou střechou. V Carpenterově akčním bijáku Útěk z New Yorku je na vězení předělán celý ostrov Manhattan! Právě z něj musí drsňák Kurta Russella zachránit amerického prezidenta. I tady se zhusta metaforuje, namísto Lukova frajerství je to však obaleno Kurtovým hláškováním a všeobjímající drsnotou.

Hlad

V chládku jsou však zasazené nejenom fiktivní příběhy, ale i ty inspirované skutečnými událostmi. Jedním z nejmistrnějších z posledních let je Hlad s Michaelem Fassbenderem. Film vypráví o slavné hladovce člena IRA Bobbyho Sandse, která zažehla lavinu podobných pasivních následníků. Tenhle intimní portrét vám vezme nejen chuť k jídlu, ale i dech.

Velký útěk

Když se to vezme kolem a kolem, snímků za dozorce je z vězení věru pomálu – i Zelenou míli navíc opomeneme, protože její drsnost se ukrývá spíše v psychologii než pěstech zborcených krví. Na rozdíl od Velkého útěku, jednoho z nejlepších dobrodružných filmů všech dob vyprávějícího o útěku Stevea McQueena ze zajateckého tábora!

Vykoupení z věznice Shawshank

I když jsme se vyvlékli ze Zelené míle, žádný seznam vězeňských filmů nemůže být kompletní bez Vykoupení z věznice Shawshank. Jeden z nejlepších filmů historie a zároveň strhující drama o fenomenálním útěku netřeba představovat – jeho pověst oscarového dramatu jej totiž předchází na hony daleko.

Pahorek

Podobně jako Velký útěk je i drama o morálce jménem Pahorek zasazené do vojenského kriminálu – ironicky však nikoliv nepřátelského, nýbrž vlastního, který zavírá neposlušné nebo dezertované vojáky. Nejnověji i mladého Seana Conneryho, který se svými druhy za katrem musí den co den v úmorném horku až do zemdlení vybíhat titulní… Pahorek.

Bronson

Zatímco Fassbenderův Hlad vypráví o vězni s jemnou duší, Bronson je naopak jeho absolutním opakem. Snímek o “nejnásilnějším britském vězni” udělal ze svého představitele Toma Hardyho totálně namakanou zrůdu a dělil diváky na ty, kteří by Bronsona s chutí propustili, a ty, jež by ho nejraději zalili do karbonitu.

V Kriminále se s Prima MAX ocitnete již v úterý ve 20.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný