6. března 2023 00:02

7 sci-fi nářezů, na které se dá koukat pořád dokola: Od Predátora k Pátému elementu

Které sci-fi klasiky prostě nikdy nezestárnou?

Tajemné úmrtí geniálního vědce a vzpoura robotů – sobotní biják Já, robot vám na COOLu ukáže 110 minut pátrání i akce probíhající těmito dvěma událostmi. I když tenhle film s Willem Smithem v roce 2004 nezískal přehnaně pochvalná hodnocení, čas prověřil jeho kvality – momentálně si stojí na 82 % a je 227. nejoblíbenějším filmem na ČSFD. Proč? Já, robot je vzdor odklonu od předlohy... příjemnou sci-fi klasikou. A po té je vždy poptávka. Důvody jsme rozebrali nejen na ní, ale i na několika podobných trvalkách.

7) Já, robot

Detektivka s roboty, Willem Smithem milujícím „začátek 21. století" a tajemnou konspirací v pozadí? Na Já, robot je toho mnoho, co lze nekriticky milovat – tak co na tom, že pointu zápletky zjistíte o hodinu a půl dřív než hlavní hrdinové?

6) Strážci Galaxie

I když moderní éra naservírovala divákům řadu akčních filmů, ve většině z nich jsou hlavní hrdinové a témata daleko temnější, než je po chuti opakovanému sledování. I u těch Avengers dlouho koukal na Tonyho a Capa a věděl, že se za pár let servou jako psi. Strážci Galaxie proto mezi nenáročnými, milovanými marvelovkami platí za cosi krásně unikátního.

5) Pátý element

Svět, v němž je zlo skutečně odpudivé a dobro má kukuč spoře oděné Milly Jovovich, rádi navštěvujeme stále zas a znovu. Přidejte si k tomu létající auta a všudypřítomnou satiru futuristické Ameriky, jak ji umí jedině evropští filmaři, a výsledkem je nefalšovaná moderní klasika.

4) Star Trek II: Khanův hněv

Snad s výjimkou prvního moderního (rebootovaného) Star Treku od J. J. Abramse a Prvního kontaktu platí Khanův hněv za absolutní diváckou špičku příběhů hvězdné lodi Enteprise. Mírná inspirace Hvězdnými válkami téhle látce jenom prospěla – a původní posádka je doslova jediný originál!

3) Predátor

Za starých časů lidé milovali naháněčky v lese. Predátor je s to nám přiblížit to nejlepší z vychutnávání si kořisti – jenom namísto lišky a cápků s flintama nebo kuší do rovnice přidává superdrsné komando v čele s Arnoldem a mimozemského nimroda!

2) Terminátor 2: Den zúčtování

Arnold na vrcholu sil ve filmu, který umí vzácně podařeně postrašit i pobavit – tentokrát navíc titulní robot stojí na té správné straně Síly. Terminátor 2 byl a stále je vrcholem evoluce osmdesátkové akce!

1) Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Vzdor svému lehce depresivnímu konci je Impérium vrací úder čirou esencí toho nejlepší na jedné předaleké galaxii. Snad je důvodem i skutečnost, že jeho první třetině vévodí megalitická bitva a že namísto Lukova kukuče sledujeme ve zbytku filmu především charisma Hana Sola. Tak či onak, recept na úspěch je to dokonalý.

Já, robot začíná na Primě COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný