8. července 2016 15:48

Scary Movie a spol.: 4 nejlepší hororové parodie

30 dní paranormální aktivity s ďáblem v těle ženy, která nenávidí muže - upoutávka

Smích a mrazení v zádech najednou.

Už podle názvu našeho sobotního bijáku - celým jménem se zví „30 dní paranormální aktivity s ďáblem v těle ženy, která nenávidí muže“ - vám asi dojde, že od 22.05 nebude k vidění úplně vážná látka. Tahle parodie je slepencem těch největších klišé hororů poslední let. I když spojení hororu a komedie dopadnout všelijak, napadají nás minimálně čtyři další filmy, kde se to povedlo!

Malý krámek hrůz

Filmaři si z hororů dělali srandu už pekelně dávno. Známý je třeba biják Malý krámek hrůz z roku 1986 o nýmandském prodavači v květinářství, který jednou nakrmí exotickou kytku lidskou krví. Vznikne tak cosi mezi muzikálovým Sweeney Toddem a českou Adélou, co ještě nevečeřela! Kvalitu potvrzuje ansámbl nejlepších komiků tehdejší dekády včetně Billa Murrayho a Johna Candyho.

Rocky Horror Picture Show

Ještě starší a povedenější je však snad veleslavný Rocky Horror Picture Show z ještě vzdálenějších 70. let, rovněž říznutý pořádnou porci muzikálů - sám ostatně vzešel z britského muzikálu. Oba si jako jedni z prvních ve své třídě vzali paškál nejrůznější (a nejhrůznější) klišé klasických béčových horůrků, aby je v úchylnosti vlastní sobě (i své dekádě) přetavily do nezapomenutelné podívané!

Tucker & Dale vs. Zlo

Moderní hororové parodie na to jdou občas i jinak. Pořád si tropí šloufky z klišé, nikoliv však nutně jejich opakováním - naopak se staré zákonitosti snaží nabourat novými, nemehloidními hrdiny, kteří mnohdy „příliš koukají na filmy“. Tak třeba Tucker & Dale vs. Zlo by klidně mohl být úplně normální vyvražďovačkou party studentů na výletě, jimž jde po krku pár zdegenerovaných vidláků. Film ovšem klišé obrátí - dva sympatičtí vesani jsou totiž ve všem nevinně a študáci je ze zločinů viní čistě svou hloupostí a moudry nakoukanými z televize...

Scary Movie

Jasně, na každého Tuckera a Dalea je tu i Scary Movie. Tahle série si přehánění hororových klišé přímo vepsala do jména a mimo jiné dala vzniknout mnoha podobným následovníkům (Epic Movie atd.). Jednodušší a skousnutelnější Scary Movie nastartovalo novodobou vlnu parodií a pro mnohé z nás šlo o první film podobného ranku, který jsme viděli. Přesto se těžko ubránit pocitu, že vzdor zábavě jde o biják chytrý asi jako politická debata s průměrnou misskou. Nakonec však nic proti tomu - titul novodobé klasiky mu skutečně odpárat nemůžeme.

Soumrak mrtvých

Kdybychom však na trůn parodií měli posadit jeden jediný moderní film, byl by to Soumrak mrtvých alias Shaun of the Dead. Nejen díky tomu, že zombies jsou dneska echt v kurzu a většina zde ukázaných klišé tak stále platí, ale i pro dokonale britskou komiku Simona Pegga a Nicka Frosta (nemluvě o dalších matadorech ostrovní zábavy - Bill Nighy či Dylan Moran!) umí Soumrak mrtvých zahřát bránici do nebezpečných teplot. Jeho příběh o mladistvém nýmandovi navíc identicky chytí i za srdce - čím jste starší, tím rizikověji!

Hrůzovláda 30 dní paranormální aktivity atakdále začne už v sobotu ve 22.05 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný