23. března 2016 13:57

Saw vs. Nezvratný osud: 5 nejděsivějších hororových pastí

Hodně husté hlavolamy.

Vytvořil pro vás brutální sérii Saw, v pondělí ve 23.05 vás však na COOLu režisér James Wan vyděsí něčím docela odlišným. Jeho thriller Zlověstné ticho vás ponoří do světa krvavé minulosti městečka Ravens Fair, která zanechá své mazlavé otisky i na rodině hlavního hrdiny. Pan Wan měl však takové či onaké pasti na diváka rád odjakživa, na jeho počest jsme proto vzpomenuli na nejvydatnější hororové léčky!

Bedna, která chytne, a nepustí (Saw II)

V sérii Saw lze najít miryády nej(h)různějších nástrah. Ty nejvypečenější však sdílejí jednu věc: zákeřnost! Je jedna věc otrávit svou oběť. Ale říct ji, že protijed je v průhledné bedně s nabroušenými hranami pro ruce, je notně horší všivárna! Kdo tam totiž jednou strčí pracku, chytí se uvnitř a není sto ji vytáhnout…

Náhodná sprchová šibenice (Nezvratný osud)

Zatímco značka Saw vsadila na past zrůdně naplánované, Nezvratný osud diváky naopak děsil nepravděpodobně náhodnými scénáři... byť si u nich stejně každý pod fousy řekl "Co kdyby?" Našly by se i děsivější léčky Nezvratného osudu než improvizovaná šibenice, na níž vlivem uklouznutí a gravitace došlo ve sprše, ale byla to právě ta první “náhodička”, která nám doslova vzala dech!

Kočičí past (The Collector)

Laciná kopie Saw z roku 2009 nabídla nemnoho neinvenčních pastiček, občas však přesto dovedla vyloudit úsměv na rtech. Třeba když hrdina, našlapujíc potichu bytem plným pastí, aby nevyrušil přítomného sběratele lidských skalpů, společně s číčou vkročí do místnosti plné kyseliny. Zatímco týpka to stojí jen podrážky, čičina se projevuje mnohem hlasitěji, což přiláká záporáka.

Ještě než před ním hrdina z místnosti uteče po improvizovaných botách z knih, pokusí se heroicky kočku zachránit a vyhodit ji z okna - jen aby se ukázalo, že v okně byla další past, která z němé tváře udělá dvě menší. Jakkoliv hrůzně to zní, kombinace černého humoru a hororových nechutností páchaných na zvířátku, nikoliv člověku, byla dost možná nejsvěžejším okamžikem hororu daného roku!

Reverzní medvědí past (Saw: Hra o přežití)

Amanda si v prvním díle Saw vyžrala zřejmě nejzrůdnější léčku filmových dějin. "Reverzní past na medvědy" totiž své oběti rozevře čelist do notně fatálního směru. Jediným řešením je před koncem časového limitu najít klíč v útrobách jiné nebohé oběti - která je znehybněná, ale stále naživu. Vskutku démonické! Vzhled pasti, plné masivních kovových částí, navíc ovlivnil styl série Saw – a jejích kopírovačů – na dlouhé roky dopředu.

Síto na maso (Kostka)

Ačkoliv je premisa Kostky o enormně velkém superbaráku plném megapastí tak neuvěřitelně hloupá, že po premiéře filmu pokleslo kolektivní IQ lidské rasy, zdejší strašení neznámem a nevypočítavým prostředím přesto položilo základy pro mnohé následovníky – pravděpodobně včetně samotné Saw. Puzzly jednotlivých místností nejsou pokládány divnou loutkou na tříkolce, nýbrž mají za cíl přinutit tým ke kolektivní činnosti.

Jenže občas to nevyjde, jako u hned první pastičky, která bleskově naporcuje odvážného nebožáka na sérii kostiček, do nichž se pomalu rozpadne. Scéna, kterou okopírovaly tuny dalších filmů včetně značky Resident Evil, trápí psychoterapeuty už 19 let!

Zlověstné ticho se na Prima COOL rozprostře už v pondělí večer ve 23.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný