9. května 2017 16:00

Sám doma vs. Hledá se Nemo: 5 nejzábavnějších rodinných filmů

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra - upoutávka

Vyvážená zábava pro každého není snadná.

Sobotní večer bude na Prima COOL od 20.00 patřit moderní klasice Asterix a Obelix: Mise Kleopatra. Hardcore fanoušci usekaných filmových hlav možná nebudou souhlasit, natočit podobně populární biják, u něhož se pobaví děti i dospěláci, je ale rozhodně kumšt. Typicky rodinných filmů je přitom stále méně. Vybrali jsme ty nejlepší a zamysleli se, proč jich ubývá.

5) Hledá se Nemo

Technicky vzato bychom asi mohli zmínit všechny pixarovské animáky, jenže Nemo má tu zásadní výhodu, že se tématem rodiny přímo zabývá – dětičky tak u filmu pochopí panické obavy svých rodičů, zatímco rodičové si řeknou, že "rybí lidé" nejsou vlastně tak odlišní (a dopřejí si pocitu, že i oni by třeba pro potomstvo přeplavali oceán). Ruku v ruce s fajn tropickým zasazením, řadou vtipných narážek a filipikou proti týrání zvířat platí Hledá se Nemo za jeden z těch filmů, u nichž vůbec nevadí, když si je rodina sjíždí třeba posté.

4) Karlík a továrna na čokoládu

Potřebujete film, který vaše dětičky naučí, že odmlouvat se nemá, ale nechcete je zároveň přespříliš vyděsit? Právě tenhle úkol splní Karlík! Nejprve svede mlaďochy svou rozzářenou barevností a ideou, že se třeba i oni budou moct jednou stát majiteli čokoládovny (i když dneska by asi děti spíše zaujal „Karlík a továrna na youtubery“), aby je pak série metafor pleskla přes prsty a řekla jim, že chovat se morálně není na škodu. Nu a rodičové si mezitím názorné mudrování sami užívají. Zkrátka dokonalá kombinace!

3) LEGO příběh

Když už jsme nakousli Pixar, je jenom fér zmínit i konkurenty z jiných studií - tentokrát nikoliv z tradičního DreamWorks, nýbrž od Warnerů. Jejich LEGO příběh perfektně ilustruje, proč animáky nahradily tradiční hrané rodinné filmy - najdeme tu totiž jak nadsazenou akci (nutnou pro udržení zájmů malých capartů navyklých na tempo videoher), tak i dojemné emotivní momentky jako ze starých hraných filmů. LEGO příběh to celé navíc uměl zalít nečekaným echt rodinným finišem, jenž dodal předešlé hodině filmu elegantní chytrou pointu.

2) Jumanji

Zpátky v 90. letech platila většina rodinných filmů za relativně neděsivý zážitek - jasně, původní rodinné filmy ze Spielbergovy dílny, jako třeba E.T., byly malinko hororem. I tyhle klasiky se však ambicí skutečně vyděsit vzdaly. Jenže pak přišlo Jumanji s atmosférou jako od H. P. Lovecrafta, kde prokletí skutečně může někomu zruinovat celý život a přenést jej na dekády do magické džungle. Děti tehdy houfně opouštěly kina s brekem, víte však co? Pro dnešní internetem otrkanou generaci je najednou Jumanji daleko vhodnější látkou než jiné mírnější bijáky!

1) Sám doma

Ne všichni se na tom asi shodou - Sám doma je ale dodnes nepřekonaným etalonem rodinných filmů. A nepíšeme to jen kvůli tomu, že jsme na tomhle bijáku vyrostli a současné generaci se nekonečné reprízy za uplynulé dvě a půl dekády znechutily. Příběh osamoceného Kevina, který působí tak trochu jako živá verze Barta Simpsona, je totiž dílem snem každého malého klučiny, dílem metaforou moderní uspěchané doby a dílem srandovní groteskou plnou držkopádů. Není tu nic, co by nešlo nemilovat! A ten dojemný konec přece umí chytit za srdce i ty největší cyniky!

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra začíná na Prima COOL již v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný