6. února 2019 19:04

Seřadili jsme Růžové pantery od nejlepšího po nejhoršího

Komisař Clouseau je na stopě!

Nic není tak živé, jako vyšetřování vraždy – Clouseau na stopě se proto vydá vstříc dalšímu případu na Prima COOL už v sobotu ve 20.00. Peter Sellers si zde střihnul svou slavnou roli již podruhé. Bylo to však poprvé, co se objevil ve světlech reflektorů jako hlavní postava a výsledkem bylo zacementování základů budoucnosti série Růžový panter. Abyste se v ní neztratili, přinesli jsme vám srozumitelné seřazení všech hlavních šesti Sellersových dílů od nejhoršího po nejlepší!

06) Stopa Růžového pantera

Šestý film série skončil i na šestém místě. Nebyla to tak úplně jeho vina – Peter Seller totiž žel bohu odešel na věčnost dva roky před jeho premiérou, takže si snímek musel vystačit s archivními/nepoužitými záběry a flashbacky. Režisér Edwards film zamýšlel jako poctu Sellersovi, netřeba však dodávat, že se "kreativní řešení" nepřítomnosti herce, který Růžového pantera "udělal", občas nesetkalo s pozitivními reakcemi. Naštěstí bude už jen lépe!

05) Pomsta Růžového pantera

Na pátém místě máme pátý film z roku 1978. Tentokrát se Clouseau musí podívat na zoubek nechvalně známé francouzské spojce newyorské mafie. Vzdor jistému vyčerpání série Růžový panter (ve filmu se neobjevuje ani titulní diamant) jde o labutí píseň Sellerova projevu jako Clouseaua a komika stále šlape, jak má. Na ČSFD si snímek ostatně vydobyl solidních 73% – a které páté pokračování se něčím takovým může pochlubit?!

04) Růžový panter

Na čtvrtém místě skončil první Růžový panter z roku 1963 – biják původně zamýšlený jako série o lupiči-gentlemanovi s tváří Davida Nivena totiž Sellerse užíval jenom částečně. Jeho zdejší přednes však znamenal, že si Sellers navždy sérii ukradl sám pro sebe a všechna další pokračování (včetně sobotního Clouseaua na stopě) toho naplno využila!

03) Růžový panter znovu zasahuje

V roce 1976 filmařům došlo, že zápletku Clouseaových dobrodružství nejde stále omotávat kolem ukradeného kamenu. Růžový panter znovu zasahuje přišel totiž především s příběhem, v němž se šéfkomisař Dreyfus snaží přimět svět k tomu, aby došlo na úspěšný atentát na Clouseaua – a byla z toho typická groteskní taškařice, z níž by se komedie měly co učit dodnes.

02) Návrat Růžového pantera

Návrat Růžové pantera z roku 1975 lze považovat za jakýsi druhý díl hlavní ságy – po 11 letech od posledního bijáku se vrací Sellers spolu s režisérem Edwardsem, stejně jako i všechny další postavy (a dokonce i titulní kámen!). Byl z toho veliký hit a opět zejména díky zaměření na Sellersovu komiku. Návrat Růžového pantera se zkrátka nesl v typickém duchu pokračování à la "všeho více", a protentokrát to vůbec nevadilo!.

01) Clouseau na stopě

Je to paradoxní, ale zřejmě nejlepším filmem s Clouseauem není biják stojící v rámci hlavní série Růžový panter, nýbrž vlastně "levoboček" série z roku 1964. Bylo to poprvé, co filmařům došel potenciál Clouseaua jako hlavní postavy, a Sellers tak v generickém případu vraždy dostal volnou ruku a pochlubil se tím nejlepším ze své pověstné výkonnosti. Biják také poprvé představil kultovní "vedlejší" postavy jako služebníka Cato nebo šéfkomisaře Dreyfuse.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný