9. března 2018 14:45

ROZHOVOR: David Gránský nahradil v Simpsonových Eda Sheerana

V pondělí 12. března ve 20.15 ho uslyšíte v premiérové epizodě z 29. série.

Vypadá to, že na co David Gránský sáhne, to se mu daří. Ať už jde o zpěv, moderování, herectví a poslední dobou i dabing. Jeho nejnovější dabingovou rolí je postavička Brandona v Simpsonových, do něhož se zamiluje za každých okolností správná Lisa. Zajímavé na tom je především to, že roli v originále dabuje slavný britský zpěvák Ed Sheeran. David tedy získal roli také díky tomu, že dokáže kromě hraní i skvěle zpívat.

Dabuješ roli Brandona, kluka od vedle, který pomotá hlavu Lise Simpsonové. Jaký je?

Já o té roli vím jen to, že je to Ir, což je právě náhoda, protože já jsem žil pět let v Irsku. Ta postava má i irský zpívání. A právě ta zpívaná část mě moc bavila. Původně jsem ani nevěděl, že to v originále mluví a zpívá Ed Sheeran. Dost mě to potěšilo.

Jak bys postavu Brandona divákům popsal?

Je to machýrek, kterej ví, že je dobrej a že zpěvem všechno vyžehlí. Lisa je z něj hotová, hrajou spolu, učí ji na saxofon a má ji omotanou kolem prstu. Je to zábavný.

Dostat se do Simpsonových je čest, jak to vnímáš ty?

Je to splněný sen, protože já jsem opravdu velký fanoušek Simpsonových. Vždy mi kvůli nim doma běží Prima COOL. Já to miluju jako celek, takže mi vůbec nevadí, že někdy vynechám a běží mi to na přeskáčku. Je geniální, že to není souvislý děj, který musíte bedlivě sledovat a hlídat si souvislosti. Líbí se mi, že je každá epizoda uzavřená, takže můžete kdykoli navázat. S postupem času je to víc a víc vymakaný, protože dokážou pobavit velkého diváka víc než toho malýho. Řeší totiž s humorem sobě vlastním aktuální problémy politický, hudební…

Co bys prozradil o té epizodě Simpsonových, v níž dabuješ Brandona?

Je to zrovna díl, který ulítává na La La landu, který se stal fenoménem, a bavilo mě to. Celkově se mi na Simpsonech líbí, že si utahují ze všeho a neberou si servítky.

Kterou postavičku ze Springfieldu máš nejradši?

To se právě nedá říct. Na to se mě už někdo ptal, ale žádná postavička bez druhé nefunguje. Marge by nebyla taková, kdyby vedle sebe neměla toho ňoumu Homera.

Jak ses k dabingu dostal?

Jsem v tom poměrně nový a dostala mě k tomu moje kamarádka Ivanka Korolová, která v Simpsonech dabuje právě Lisu. Ale vzniklo to dávno před Simpsonovými. Doporučila mě dabingové režisérce Alici Hurychové, která mě obsadila do hlavní role ve filmu Moon: Strážce měsíce. Následně i do filmu Balerína. A na základě toho si mě všiml režisér Zdeněk Štěpán a vybral si mě do filmu Šmoulové. Když tedy po čase přemýšlel, kdo by mohl dabovat Brandona, který nejen mluví, ale i zpívá, napadl jsem ho právě já. Měl mě prověřeného a pro mě to bylo jednodušší, protože vím, jak pracuje a co očekává.

Jak dlouho jsi epizodu Bla Bla Land daboval?

Celý ten díl trvá kolem 20 minut, tak jsem tu svou část zvládl nadabovat a nazpívat asi za čtvrt hodiny, zas tolik toho nebylo. (směje se) Byl bych rád, kdyby se tam Brandon zas objevil. Je složitější během první a poslední zkušenosti dabovat nějakou postavu. Když to děláš delší dobu, najdeš si polohu, ve které to hraješ a na tu postavu si navykneš.

Věnuješ se zpěvu, herectví, moderování a dabingu. Co je pro tebe nejtěžší a čemu se chceš věnovat nejvíc?

Dabing je pro mě zatím nejtěžší, dělám ho totiž nejkratší dobu. Nechci se zatím profilovat, jsem neposedný člověk a workoholik. Mě baví, že to mohu střídat.

Nedokážu na jednom fleku setrvat delší dobu. Jsem rád, že jsme se s produkcí Ohnivýho kuřete domluvili a vyšli si vstříc, že jsem se mohl posunout dál k nové roli. Rok a půl byla dostatečná doba a já bych nedokázal dělat jen jednu věc. V Modrém kódu je to pro mě hezky nové. Čekám, jestli se to někdy vykrystalizuje, ale já si myslím, že to tak nikdy nebude.

Davida Gránského uslyšíte v Simpsonových v pondělí 12. března ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný