17. ledna 2016 11:51

Rocky a ti druzí: 5 nejlepších filmů o boxu!

Je libo pořádnou nakládačku? Máme pro vás tipy na pět filmů, které se odehrávají mezi provazy, teče u nich krev a rány létají ze všech stran.

Box není sport pro měkoty a vlézt do ringu a riskovat rozbitou sanici, to chce pořádnou odvahu. Ale koukat se na filmy o tom, jak se rvou ostatní, to už se dá zvládnout i bez tréninku. Jaké filmy o boxu a boxerech byste určitě neměli minout?

Bojovník Loňský rock patřil filmu Creed a návratu Rockyho Balboy, bylo by však nefér zapomenout na Bojovníka. Ten v létě kiny trošku prohučel a o žádný velký hit nešlo, rozhodně je to ale poctivé drama. Točí se okolo boxera Billyho Hopea, jehož manželka je nešťastnou náhodou zastřelena a on skončí na dně. Tak moc, že přijde nejen o peníze a o dům, ale i o dceru. Cesta ze dna však může vést jen a pouze nahoru a Billy na sobě začne tvrdě makat, aby se mohl vrátit zpátky do ringu a vybojovat si zpět svou důstojnost a respekt nejbližších. Jake Gyllenhaal kvůli předchozí roli v thrilleru Slídil shodil devět kilo a hned po skončení natáčení nabral sedm kilogramů svalů právě pro Bojovníka. Rozhodně to na něm vidět je.

Ali Tradiční životopis netradičního hrdiny. Ali je film, který cílil na Oscary a velký výdělky. Měl k dispozici Willa Smithe, jenž byl na začátku minulé dekády na vrcholu slávy, za kamerou stál Michael Mann, režisér Posledního Mohykána, Nelítostného souboje nebo dramatu Collateral, a rozpočet byl obrovský. Film však nakonec v kinech vyhořel. Premiéru měl totiž na konci roku 2001, tedy pár týdnů po útoku na newyorská dvojčata a příběhu muže, jenž se otevřeně hlásil ke své muslimské víře a musel kvůli tomu často i bojovat, diváky zrovna nelákal. Vidět byste ho ale určitě měli. Smith tu odvádí nejlepší výkon své kariéry a Mann jako režisér, který si umí tykat s akcí, z toho nakonec udělal neskutečně strhující podívanou. Nečekejte nudnou biografii, tohle je jízda. Jako Aliho život.

Million Dollar Baby Kdo říkal, že box je jen chlapská záležitost? Jasně, s krvavými bitkami si obvykle spojujeme spíš chlapy, ale pořádně to tu umí rozjet i ženské. A někdy tak, že i vytrénovaní drsňáci radši zalezou někam dál, aby nechytli nějakou tu náhodnou ránu. Million Dollar Baby, legendární sportovní drama Clinta Eastwooda, vám ukáže, že svět ženského boxu může být ještě mnohem tvrdší, než ten, v němž si nosy lámou chlapi. A taky že to může vést až k Oscarům. Million Dollar Baby má nakonec čtyři, jeden byl pro Hilary Swank, další pro Morgana Freemana a dva si odnesl Clint Eastwood. Tomu se totiž povedlo natočit film, u kterého se nejspíš jednu chvíli budete bát o hrdinku strachovat v ringu, abyste o pár chvil později buleli jak želvy, protože scénář se tady s nikým moc nepáře a lidem se dějí hodně ošklivé věci. Je to doják. A zatraceně krvavý.

Zuřící býk Legendární sportovní drama natočil Martin Scorsese, autor filmů Skrytá identita, Vlk z Wall Street nebo Mafiáni a proslavil se tím, že Robert De Niro dělal kvůli roli opravdu šílené věci. Jeho hrdina Jake LaMotta byl pochopitelně boxer, takže De Niro musel jako boxer vypadat a strávil kvůli tomu v posilovně pěkných pár týdnů, aby si vyrýsoval figuru. Ale to byla jen polovina práce. LaMottu si zahrál i po konci jeho kariéry, kdy přibral a vypadal spíš jako chodící reklama na pneumatiky než někdo, kdo uměl rozdávat rány v ringu. De Niro kvůli tomu přibral sedmadvacet kilo, což byl dlouhou dobu mezi herci rekord. Ale není to jen o tomhle, na své si v Zuřícím býkovi přijdou i fandové pořádných bitek. Film je sice černobílý, ale zápasy jsou extrémně brutální.

Rocky Ačkoliv nikdy neexistoval, rozhodně je nejslavnější. Příběh Rockyho Balboy udělal hvězdu ze Sylvestera Stallonea nejen proto, že si tu zahrál hlavní roli, ale celý příběh vymyslel. Sám napsal scénář a dokonce ho odmítl prodat i v okamžiku, kdy padl na úplné dno. Nehodlal se totiž smířit s tím, že v jeho příběhu bude hrát hlavní roli někdo jiný než on sám. Rocky nakonec dostal tři Oscary a mohl se pochlubit i dalšími sedmi nominacemi. Ty za hlavní roli a původní scénář byly pro samotného Slye. Skuteční boxeři se sice Rockymu a jeho stylu trošku vysmívají, ale tenhle film není o boxu, je o tom, jak člověk musí bojovat za svůj sen, nevzdat se a využít šanci, kterou mu život dává. Balboa se pak vrátil ještě pětkrát. Dal si repete s Apollo Creedem, postavil se likvidátorovi jménem Clubber Lang, utkal se se sovětským šampiónem jménem Ivan Drago a pokoušel se i neúspěšně trénovat a vrátit se na stará kolena do ringu. V aktuálním hitu Creed se z něj už stává regulérní mentor. A jde mu to stejně dobře jako drcení čelistí v ringu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný