3. února 2016 15:24

Rocky a spol.: 3 nejlepší sportovní filmy, které se obešly bez pohádkového konce

Nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se!

Překrásné příběhy nýmandů, kteří se vypracují až na zlatý pohár, zná asi každý. Tenhle film ale mezi ně nepatří! (J)elita ze střídačky, která se představí na Prima COOL v neděli v 16.05, naopak popisují nuly, které nulami taky zůstanou – o to tragikomičtější je to celé pozorovat! Jenom hrstka sportovních filmů se totiž odvážila zkusit něco podobného...

Kokosy na sněhu

I když nebyli úplně prvním filmem o dojemném selhání, Kokosy na sněhu jsou zdaleka tím nejpamátnějším. Nechybí jim humor a šmrnc, ale nepostrádají ani nezbytnou dávku autentického příběhu v pozadí. Co na tom, že skutečná story jamajského bobového týmu byla notně odlišná? Jádro zápletky o cestě černochů na zimní olympijské hry zůstává, a to se počítá!

Finále jejich cesty navíc není nikterak přehnané. Působilo by notně neautenticky, kdyby jamajský tým předehnal zbylé profíky. Závěrečná katastrofa však přesto vlévá optimismus do žil – důležité totiž není být nejlepší, ale alespoň se o to pokusit!

Vyfič!

Dojemný příběh vesanského ženského týmu závodnic na inline bruslích si zaslouží druhé místo – už jen kvůli tomu, že i ve finále tu nadšené jezdkyně skandují “Jsme druhé!” Také tady se ostatně příběh opájí zápletkou o týmu plném podvraťáků, toho času však s Ellen Page v hlavní roli.

Snímek od Drew Barrymore by už už mohl působit, že se hrdinkám podaří sáhnout si na hlavní cenu. Nakonec, bluslařky tu nesoutěží na olympiádě. Konečná s druhým místem je tak poněkud překvapivým upozorněním vstříc divákům, že by vždycky měli zůstat s nohama na zemi.

Rocky

Italský hřebec na lavičce poražených? Ano! I když je Rocky absolutním vrcholem mezi motivačními filmy a jeho hudební linka zřejmě vyvolala laviny sebepřekonávání u většiny sportsmanů, leckdo rád zapomíná, že první Rockyho film končil „remízovou porážkou“. Rocky sám navíc v zápasu rozhodně nedosahuje kvalit Apollo Creeda a jeho údery ustojí spíše díky své tvrdé lebce.

Paradoxně díky tomuto zklamání si tahle agitka za box sáhla na Oscara za nejlepší film roku! Ve zklamání a přijetí svých slabostí je totiž síla sama o sobě – a jde nakonec o zajímavější příběh než naivní pojetí změny nuly na hrdinu. Alespoň než se natočí pokračování, v němž Rocky porazí i sovětsko-švédského kyborga...

(J)elita sice za své nýmandovství Oscara asi nezískají, vaši bránici však možná ano. Jejich sebemrskačský zápas začíná v neděli v 16.05 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný