1. listopadu 2021 15:00

Robert Downey Jr. si místo Iron Mana málem zahrál slavného marveláckého záporáka

Oddělit postavu Tonyho Starka od tváře Roberta Downeyho Jr. se dnes jeví jako zcela nemožné. Nechybělo však mnoho a Downey si mohl zahrát úplně jinou postavu.

Robert Downey Jr. v roce 2008 nejen zdárně završil restart své kariéry po dřívějším drogovém období, ale také prvním Iron Manem odstartoval finančně nejúspěšnější franšízu filmové historie. Postavu Tonyho Starka si pak zahrál ještě v devíti dalších filmech a pro mnohé fanoušky se stal nejikoničtější figurou celého marvelovského univerza. O to překvapivější je zjištění, že nechybělo mnoho, abychom Downeyho vídali ve zcela jiné úloze.

Nová a velmi rozsáhlá publikace s neméně rozsáhlým názvem The Story of Marvel Studios: The Making of the Marvel Cinematic Universe totiž přibližuje vzpomínky Jona Favreaua, režiséra prvních dvou filmů o Iron Manovi (a samozřejmě i představitele Happyho Hogana v řadě dalších marvelovských snímků). Podle Favreaua se „zástupci Marvelu už dříve s Downeym sešli, pravděpodobně aby hrál Doctora Dooma“.

Doctor Doom je slavný marvelovský superpadouch, který se na stránkách komiksů objevil už v roce 1962, ve filmu však měl své místo jen ve dvou zpracováních Fantastické čtyřky, stranou od většinového dění MCU. Vzhledem k tomu, že ve Fantastické čtyřce z roku 2005 hrál i Chris Evans, který se později v rámci MCU ujal role Kapitána Ameriky, možná by ani toto Downeyho angažmá nemuselo stát v cestě jeho pozdějšímu uplatnění v ironmanovském obleku. S přihlédnutím ke kvalitám filmových adaptací Fantastické čtyřky však můžeme být rádi, že tato jednání nakonec nedopadla, a nic tak nestálo v cestě tomu, aby se Downey ujal postavy šarmantního miliardáře Tonyho Starka.

A ještě dodejme, že i producent Kevin Feige na obsazení Downeyho vzpomínal už v roce 2019: „Doslova první rozhodnutí, které jsem udělal a které mi bylo dovoleno udělat poté, co jsem se stal prezidentem Marvel Studios, bylo obsazení Roberta Downeyho Jr. Bylo to zábavné, jelikož jsme věděli, že to buď bude skvělé, anebo totální průšvih. (…) Nakonec to bylo opravdu skvělé, a tak vždycky říkám: ‚Žádný RDJ, žádné MCU‘.“

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný