11. května 2020 00:07

9 největších rozdílů mezi knižní a filmovou Rezistencí

Co se ztratilo v překladu Rezistence?

Sága pokračuje – dystopická sci-fi Rezistence, která navazuje přímo na Divergenci, začíná na Prima COOL již v neděli večer. Tris a Čtyřka se po událostech prvního bijáku ocitají na útěku, spolu s nimi se však vládnoucí elita rozhodne najít i další divergentní lidi, kteří nezapadají do společenského řádu. A tak přijde čas na protiúder, před nímž jsme pro vás sesumírovali, v čem se filmová Rezistence liší oproti knižní předloze z pera Veronicy Roth.

09) Motorem děje je zisk tajemné skříňky se zprávou od zakladatelů města. V knize skříňka ale vůbec není – tytéž zprávy má však na počítači Jeannine a bojuje se tak o něj. V knize navíc není pro otevření skříňky třeba „stoprocentní“ divergence, protože něco takového prostě nehraje roli.

08) Knižní Tris má schopnosti náležící ke třemi frakcím. Ve filmu má však dílčí schopnosti všech pěti frakcí, takže je v tomto ohledu poloviční superhrdinka! Což navíc ve zcela jiném prostředí než v knižní předloze.

07) A teď k tomu skutečně podstatnému – zatímco knižní Tris si střihne vlasy do mikáda, filmová Tris jde na krátko! Shailene Woodley totiž během natáčení Rezistence pracovala i na romantickém hitu Hvězdy nám nepřály, který vyžadoval kratší účes.

06) Knižní Tris má ve druhém díle problém používat zbraně – když totiž minule vystřelila na nejmenovanou postavu, výsledek byl fatální a ona z toho má stále trauma. Filmová Tris se ovšem používat zbraně nežinýruje!

05) Postavy Marcuse a Johanny jsou ve filmu skoro nepřítomné. To dává filmové Tris daleko větší dějový vliv – namísto toho, aby spolupracovala s dalšími hrdiny, si totiž musí většinu klíčových informací opatřit sama.

04) Divergentní lidé, kteří nepatří k žádné frakci, na konci zradí Tris a ukradnou zbraně. Film pak končí na relativně šťastnější notě, tedy až do finálního zvratu...

03) Evelyn ve filmu zabije Jeanine. Jde o výraznou změnu v ději oproti knihám – i v těch sice Jeanine umírá, ale rukou Tory a v odlišném kontextu. Filmaři natočili i verzi, kdy Jeanine zastřelí Tris, což by bylo ještě výraznější odklonění.

02) Celé finále filmu je vlastně odlišné od konce knih. Zatímco ve filmu frakce Sečtělých Tris jednoduše zajme (a ona se nechá), v knize ji musí infiltrovat a její spojenci proto zvažují, zda na Sečtělé jednoduše nezaútočit. Snímek tak zápletku a dilema zjednodušil pro filmové pojetí.

01) A nakonec to nejpodstatnější – Tris a Čtyřka v knižní předloze nemají sex až do třetího dílu (Aliance). Ve filmové Rezistenci však sex mají, a původně vlastně měli sex už v Divergenci. Filmaři ale tuhle scénu z prvního dílu nakonec vystřihli.

Rezistence začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný